VITANOVÁ. Vyňatie pozemkov z pôdneho fondu či zápisy vyňatých pozemkov z hľadiska zmeny kultúr pri zápise stavieb do katastra. Aj o týchto témach hovorili starostovia na minulotýždňovom rokovaní Združenia miest a obcí Hornej Oravy (ZMOHO) vo Vitanovej, kam ich pozvala starostka Čimhovej Daniela Tretinová. Na stretnutí sa zúčastnili noví prednostovia Okresných úradov v Námestove a v Tvrdošíne Mária Olešová a Jozef Turčák, pracovníčka pozemkového odboru Monika Novotná a vedúca katastrálneho odboru Mária Novarová.
To isté zdaňujeme inak
Ak chce niekto stavať na poľnohospodárskej pôde, musí mať od pozemkového úradu súhlasné stanovisko o vyňatí určitej plochy z pôdneho fondu.
„Ľudia si vyjmú väčšiu parcelu, no po zameraní stavby sa zmení druh pozemku iba pod nehnuteľnosťou a zvyšok sa vráti do pôvodného stavu,“ upozornil predseda ZMOHO Ján Banovčan. „Neraz v geometrickom pláne chýba prístupová cesta, bez ktorej by vlastník nedostal stavebné povolenie. Ak v budúcnosti bude chcieť na tom istom pozemku postaviť garáž, nadstavbu, prístavbu alebo aj akúkoľvek drobnú stavbu, celý proces vyňatia z pôdneho fondu absolvuje odznova.“
Stavebníci takto postupujú aj preto, aby sa vyhli vyšším daniam. „Z daňového hľadiska nejde o významný príjem, ale stavia to vlastníkov nehnuteľností do rozdielneho postavenia, keď ten istý priestor okolo domu zdaňujeme inou sadbou dane, raz ako dvor, raz ako ornú pôdu. Postup by mal byť jednoznačný, okolo domu je predsa zastavaná plocha a nádvorie, nie orná pôda alebo trvalý trávny porast.“
Úradníci aj starostovia sa zhodli v tom, že jedinou cestou k zmene je upozorňovanie stavebníkov a geodetov. „Pred kolaudačným konaním treba upozorniť stavebníkov na potrebu zmeny kultúry v geometrickom pláne aj mimo pozemku pod stavbou.“
Čakajú niekoľko mesiacov
Obce aktuálne riešia aj dlhé lehoty pri prideľovaní súpisných čísel. „Pre pridelenie čísla potrebujeme identifikátor stavby,“ vysvetľuje šéf ZMOHO. „Po elektronizácii musíme o identifikátor požiadať prostredníctvom matriky alebo Okresného úradu v Námestove, ktorý ho zabezpečí cez register adries. V niektorých prípadoch to trvá niekoľko mesiacov. Ak nevieme prideliť súpisné číslo, kataster nezapíše stavbu na list vlastníctva. Bez listu vlastníctva sa občan nemôže prihlásiť na trvalý pobyt, čo spôsobuje komplikácie ľuďom aj obciam.“
Starosta v tejto súvislosti zaznamenal aj zaujímavý prípad. „Zo dňa na deň sa objavili identifikátory pätnástich stavieb, o ktorých sme nemali žiadne informácie. Chceli po nás, aby sme to dali do poriadku, čo by pracovníčke obecného úradu zabralo tri dni práce, hoci my sme chybu neurobili.“
Problém súvisí s chybami, ktoré nastali pri preklápaní starých adries do nového systému. „Bolo by treba poslať na obce zoznam parciel s pridelenými číslami. Keď ho porovnajú s realitou, vyčistený zoznam sa zapracuje do nového systému.“
Ján Banovčan dostal za úlohu riešiť tento problém na najbližšej Rade ZMOS-u.