DOLNÝ KUBÍN. „Toto je pre Slováka typické,“ povedal starosta Jasenovej Rajmund Bradík. „Keď sa dostaneme do určitého štádia, namiesto ďalšej spolupráce sa rozídeme. Spoločný úrad fungoval roky, vychytali sme muchy a teraz to rušíme. Toto nie je krok dopredu. Nevidím v tom žiadny prínos, pre jednu či druhú stranu.“
Cesty sa rozchádzajú
Spoločný stavebný úrad sídli v dolnokubínskom mestskom úrade. Združuje mesto a 22 dedín okresu. Zabezpečuje všetky stavebné konania pre svojich členov okrem Zázrivej, pretože tá má svoj stavebný úrad. O jeho oživení a zmene začali hovoriť starostovia ešte v roku 2014. „Ale netušili sme, že mesto od spolupráce nakoniec odstúpi,“ povedal Ján Kamas, starosta Dlhej nad Oravou. Podľa neho je to logický krok, ktorý sa dal očakávať.
Dôležité zmeny nastanú od 1. januára budúceho roku. „Dolnému Kubínu bude komplexnú agendu všeobecného stavebného úradu zabezpečovať samotné mesto prostredníctvom odboru výstavby a životného prostredia,“ píše sa v stanovisku radnice. Mali by na to stačiť traja zamestnanci, v prípade potreby bude počet vyšší.
Mesto od tohto kroku očakáva predovšetkým získanie úplnej kontroly nad zabezpečovaním úloh stavebného úradu ako preneseného výkonu štátnej správy. Dôvodom je aj možnosť podstatne nezávislejšieho a pružnejšieho reagovania na spoločenský vývoj a potreby v oblasti výstavby na území mesta. Adresa ostane nezmenená.
Pod jednou strechou
„Pre malé obce je oveľa výhodnejšie mať spoločný úrad, ako keby mal každá dedina samostatný,“ povedala starostka vyšného Kubína Viera Juráková. „Každý by musel mať odborníka pre stavebnú činnosť, čo by bolo neefektívne. Privítala by som aj úrad zameraný na sociálne veci.“
Podobný názor majú aj ostatní starostovia, preto sa rozhodli založiť nový spoločný obecný úrad. Bude do neho patriť súčasný spoločný školský úrad aj novovytvorený spoločný stavebný úrad obcí.
„Nebránime sa ani sociálnemu úradu, ktorý kedysi pred šiestimi rokmi takto spoločne fungoval,“ povedal Ján Kamas. „Ďalšou možnosťou je životné prostredie či cestná doprava. Teraz máme v obci zamestnankyňu, ktorá musí vedieť o životnom prostredí, o cestnom hospodárstve, o tom, o tamtom a takto by to bolo pod jedným úradom.“
Posilnenie kompetencií
S novým spoločným obecným úradom obcí sú spojené zmeny. Stavebný úrad doteraz vybavoval celú stavebnú agendu okrem ohlásení drobných stavieb a stavebných úprav, ktoré riešili obecné úrady. Po novom bude mať na starosti aj tieto veci. Obciam ostane len územné plánovanie.
„Dôvodom je zložitá legislatíva,“ povedal Ján Kamas. „Niekedy je treba odborné posúdenie, či je to drobná stavba alebo si už vyžaduje stavebné povolenie. Na hlavách starostov je veľa.“ Upozornil, že starostovia by mali zabezpečiť prenesený výkon stavebnej správy, ale nemali by ho vykonávať. „Budeme ho organizovať, ale s odbornými zamestnancami. Na proces stavebného konania treba mať určité vzdelanie, skúšky a my ich nemáme.“
Vo Veličnej prijali kvôli stavebným veciam novú pracovníčku z úradu práce. „Na deväť mesiacov máme domácu absolventku stavebnej školy, ktorá je domáca a vyzná sa,“ povedal starosta Daniel Laura. „Keď začne po novom fungovať spoločný stavebný úrad, obciam odpadne veľa práce. Uvidíme, koľko žiadostí budú vybavovať a ako budú stíhať.“
Ján Kamas potvrdil, že budú dbať na dostatočný počet zamestnancov. „Keďže chceme navýšiť počet kompetencií, bude potrebné aj úmerne zvyšovať počet zamestnancov.“
Úrad bude sídliť na novej adrese v budove okresného úradu na Bysterci. „Začíname od nuly, ale musíme to zvládnuť. Nemôžeme robiť problémy stavebníkom a sú určené zákonné lehoty na vybavenie žiadostí, ktoré musíme dodržiavať.“