DOLNÝ KUBÍN. Minulotýždňovou akciou sa Slovenský Červený kríž (SČK) pripojil k iniciatíve a výzve Európskej charty o bezpečnosti cestnej premávky. Cieľom je znížiť počet obetí dopravných nehôd na cestách.
Medzery vo vedomostiach
Minulý rok len približne polovica oslovených vodičov na Slovensku poznala základy poskytovania prvej pomoci a zvládla resuscitáciu na figuríne. Tretina vodičov nemala autolekárničku, alebo mala, ale po záruke.
SČK po dohode s políciou tento rok na oravských cestách zriadil stanoviská – v Lokci, Podbieli a Vyšnom Kubíne. Zisťovali na nich úroveň vedomostí vodičov aj praktické zručnosti pri poskytovaní prvej pomoci. Odpovedali na otázky, čo by robili v prípade zlomeniny, poranenia chrbtice, mdlôb, pri epileptickom záchvate. Aká je stabilizovaná poloha, ako zastaviť krvácanie. Dobrovoľní zdravotníci sa zaujímali aj o pomer vdychov a stlačenia hrudníka pri umelom dýchaní a masáži srdca.
„Zatiaľ si vedú celkom dobre,“ povedala Viera Smoleňová. „Väčšina vie, čo treba urobiť. S autolekárničkami to je už horšie.“
Nemali lekárničky
Medzi zastavenými vodičmi bol Juraj Diežka. Mal starú autolekárničku, figuríny na nácvik poskytnutia kardiopulmonálnej resuscitácie sa ani nedotkol. „Prvú pomoc si netrúfam podať, lebo by mi určite prišlo zle a museli by aj mňa ratovať.“ V kufri auta vozil starú lekárničku. Pochvalu si vyslúžil aspoň za správne telefónne číslo 155, na ktorom by hľadal pomoc.

Aj Tatiana Marettová mala nepoužiteľnú autolekárničku. Vedela však, že pomer stlačení hrudníka ku vdychom je 30:2. Ochotne to predviedla. „Zaujímavá, poučná a veľmi prospešná akcia. Určite by som sa pri nehode snažila pomôcť. Dúfam, že by som bola schopná prvú pomoc podať.“
Eva Polesná zo SČK spolku Orava spracovala údaje zo všetkých troch stanovísk. „Z päťdesiatich zastavených vodičov nevedelo poskytnúť prvú pomoc deväť.“
Oveľa horšie dopadli kontroly autolekárničiek. Tri mali nekompletný obsah, 17 bolo pre uplynutý dátum nepoužiteľných, štyri autá ich nemali vôbec. Za tento priestupok môže policajt uložiť vodičovi pokutu do 50 eur. „Keďže je to preventívna akcia, tentoraz to riešime len dohovorom,“ povedal policajt Jaroslav Harezník. Vodiči ušetrili, no všetci sľúbili, že si povinnú výbavu dajú do poriadku.
Čo ak to neviem?
„Treba si uvedomiť, že za neposkytnutie prvej pomoci pri nehode môže byť vodič, ktorý mal na nej účasť, potrestaný odňatím slobody až na tri roky,“ povedal Boris Chmel, hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. „V zásade platí, že pokiaľ prvú pomoc z akýchkoľvek dôvodov nie je možné poskytovať, potom sa aktivita laického záchrancu orientuje skôr na organizovanie ďalšej pomoci, ako je jej privolanie, sprostredkovanie, označovanie miesta udalosti, organizácia dopravy až do príchodu záchranky.“