TRSTENÁ. Dokážete hneď teraz definovať svoje silné stránky, ktoré vás odlíšia od konkurencie na trhu práce? Uvedomujete si, že každá získaná pracovná skúsenosť nás učí novým zručnostiam?
Hľadanie odpovedí na tieto otázky motivujú občianske združenie V.I.A.C. - Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže z Trstenej realizovať už tretí ročník projektu Kompas. Tento unikátny projekt, jediný svojho druhu nielen na Orave, ale takmer na celom Slovensku, vytvára súbor rôznorodých príležitostí pre ľudí od 18 rokov, ktorí nielen hľadajú prácu, ale chcú pochopiť ako funguje trh práce a zároveň uvažujú, kam smerovať svoj profesný život s ohľadom na osobný potenciál.
Kompas je program, ktorý prepája osobný rozvoj, cielené vzdelávanie a pracovnú stáž. Prvá fáza prebieha formou workshopov založených na princípe neformálneho vzdelávania, kde sa venujeme najmä témam otvoreného trhu práce.
"Všetky tréningy a workshopy vedieme interaktívne, aby sa na ich priebehu mohli účastníci aktívne podieľať," hovorí Martina Štrbová, koordinátorka projektu. "Pri realizácii nám pomáhajú aj naši partneri z firiem, vďaka ktorým si môžu zapojení odkonzultovať svoj životopis, či vyskúšať pracovný pohovor so spätnou väzbou."
Po ukončení vzdelávacej časti, ktorá je súborom desiatich workshopov, program Kompas ponúka možnosť pracovnej stáže, pretože práve nedostatok pracovných skúseností je mladým najviac vyčítaný zo strany zamestnávateľov. A tak majú príležitosť pracovať na rôznych pracovných úlohách, ako aj posilňovať pracovné návyky.
“Najaktívnejší v závere projektu absolvujú stáž priamo v niektorej z našich partnerských firiem, čo predstavuje skvelú príležitosť, ako získať kontakty a vyskúšať si reálne fungovanie na určitej pracovnej pozícií", dopĺňa koordinátorka projektu Veronika Záškvarová.
Cez program na podporu zamestnanosti Kompas, sa o.z. V.I.A.C. usiluje motivovať účastníkov k tomu, aby sa viac zamýšľali nad tým, čo chcú v živote robiť, pretože len práca, ktorá nám dáva zmysel a zodpovedá naším schopnostiam, obohacuje nielen náš osobný život, ale aj komunitu, v ktorej žijeme. Nasledujúci cyklus programu sa odštartuje v septembri.
Viac informácii je možné získať na mailovej adrese kompas@ozviac.sk alebo na tel. čísle 0948 84 99 22.