Snom takmer každého triatlonistu je zažiť, ako chutia preteky v kolíske jeho vzniku. V októbri sa tam chystá aj Michal Holub, ktorý si havajský slot vybojoval na náročnom podujatí série Ironman v Zürichu. Havaj je každoročne dejiskom svetového šampionátu v dlhom triatlone. Je to slávnosť triatlonistov, vyvrcholenie celej sezóny. Tento rok sa budú zraky športovej verejnosti upierať na svetovú elitu Ironmana 8. októbra, bude medzi ňou aj 30-ročný Dolnokubínčan. Jeho ambíciou je skončiť na výsledkovej listine v najlepšej stovke.
Náročných 226 kilometrov
Cieľom Michalovej uplynulej športovej prípravy bol preteky vo švajčiarskom Zürichu, odkiaľ sa mohol kvalifikovať na majstrovstvá sveta. Na štart sa postavil v nedeľu 24. júla spolu s ďalšími asi dvomi tisíckami pretekárov. „Všetci vyzerali ako hotoví majstri sveta,“ hovorí niekdajší futbalista, ktorý pred štyrmi rokmi presedlal na triatlon. „Špičková výbava, najdrahšie bicykle, ani stopa po neistote či strachu.“ Michal poctivo trénoval a na trať sa postavil s rešpektom a triezvymi očakávaniami, no s tými najvyššími ambíciami. Napokon sa pred neho dostalo len 28 pretekárov, zväčša profesionálov. Časom 9:21:58 h skončil vo svojej kategórii šiesty, čím si vybojoval vstupenku na Havaj. Trať, pozostávajúca z 3,8 km plávania, 180 km bicyklovania a 42,2 km behu, bola ťažká, rovnako ako podmienky spojené s vysokou teplotou a vlhkosťou.
Postup vníma ako záväzok
Šieste miesto a postup na majstrovstvá sveta bol pre oravského triatlonistu ako sen. Samozrejme, vydretý. Zároveň pre neho znamená obrovský záväzok. Do štartu na ostrove zostávajú dva mesiace. Dovtedy musí stihnúť vybaviť všetky potrebné formality a doladiť formu. Plánuje sa zúčastniť Slovakmana, kde chce zabojovať o titul majstra Slovenska. Najdôležitejšou časťou prípravy však bude zháňanie finančnej a sponzorskej podpory. Keďže nepatrí k profesionálom, ktorých triatlon živí, všet-ky náklady si hradí z vlastného vrecka. Z platu učiteľa to nie je jednoduché. Miesto na Havaj síce získal za výkon, ale ak ho chcel naozaj dostať, musel pri preberaní slotu zložiť štartovné tisíc eur. Ďalšie výdavky predstavujú letenka, ubytovanie, výživa či športové vybavenie.

O triatlone
Triatlon sa ako šport naplno rozbehol na základe krčmovej stávky. Námorný kapitán John Collins spojil tri existujúce preteky na Havaji do jedných pretekov, aby sa dokázalo, ktorý športovec je lepší – plavec, cyklista či atlét. V roku 1978 sa pätnásť odvážlivcov na ostrove Oahu na známej pláži Waikiki pustilo do pretekov zložených z 2,4 míle tradičných plaveckých pretekov, cyklistických pretekov okolo celého ostrova v dĺžke 112 míľ a tradičného maratónu. Tak vznikol Ironman Hawaii, v súčasnosti MS Ironman. Prvou krajinou mimo USA, kde sa súťaže železných mužov zorganizovali, bolo práve Československo. Československá socialistická tlač logicky negatívne informovala o západnej módnej vlne. Argumentovalo sa predovšetkým zdravotným hľadiskom, kombinácia troch individuálnych športov vraj škodlivo vplýva na zdravie.
Súčasný pohľad na tento šport je už iný. „Triatlon je najzdravší šport, aký poznám,“ hovorí Michal Holub, ktorý vyštudoval trénerstvo. „Plávanie, cyklistika a beh výborne kompenzujú jednostranné zaťaženie, ktoré vzniká pri praktizovaní len jedného z týchto športov.“ Triatlon je podľa diplomovaného trénera vhodný pre každého. Deti sa naučia plávať, dostanú základy všeobecného motorického rozvoja a pravidelného športového tréningu. Dospelí môžu svoje hranice posúvať neobmedzene alebo si len po práci aktívne oddýchnuť.