DOLNÝ KUBÍN. „Pozrite sa, ako to okolo obchodov vyzerá,“ povedala 69-ročná Oľga Ďurková, ktorá už dlhé roky každý deň zbiera v Dolnom Kubíne papier a nosí ho do zberných surovín. Spoločnosť jej pritom robí verný psík. „Teraz aspoň vidia, čo som robila pre mesto, aj keď som sa stretávala s opovrhnutím.“
Papier sa hromadil pred predajňami
Pani Ďurková si zberom papiera mesačne privyrobila približne 30 eur, ktorými si prilepšovala ku 287-eurovému dôchodku. Od júla o tento príjem prišla. Zberné suroviny totiž zatvorili jedinú výkupňu starého papiera v dolnooravskej metropole a širokom okolí.
Začiatkom júla sa na jej dverách objavil oznam o zatvorení z technických príčin. Ľudia na-učení zbaviť sa papiera v zberni, ho tam stále nosili. Keď nebolo otvorené, jednoducho ho vyložili pred dvere a odišli. V meste ešte ostali výkupne železného šrotu a farebných kovov. „Ale takého odpadu je málo. Iba občas niečo nájdem pri kontajneroch. Peniaze za papier mi budú chýbať.“

Situácia zaskočila viacerých podnikateľov, od ktorých pani Oľga a jej podobní papier ochotne brali.
„Bol som s ňou dohodnutý, že kartóny, ktoré som vykladal ku predajni, si môže vziať,“ povedal Michal Škvarka, majiteľ predajne s bicyklami a doplnkami. „Neviem, čo budem teraz so škatuľami robiť. Každý týždeň je toho poriadna kopa. Nemám priestor na odkladanie na hromadný odvoz raz za pol roka tak ako môj kamarát v Banskej Bystrici.“ Nevedel povedať, či papier hodí do kontajnera na komunálny alebo separovaný odpad.
Firmu kúpil nový majiteľ
Separovaný zber v meste zabezpečujú technické služby. Minulý rok ho vyzbierali viac ako 280 ton. Ich konateľ Pavol Heško o zatvorenej zberni nevedel. „Ak ju neotvoria, papiera bude pravdepodobne viac v našich kontajneroch. Dokážeme to zvládnuť posilnením niektorých miest, ale situácia s výkupom papiera veľkoodberateľmi sa neustále mení. Práve teraz nie je veľmi dobrá.“
Oľga Ďurková nám tvrdila, že zberné suroviny kúpil nový majiteľ, ktorý tam chce vraj niečo stavať. Areál výkupne sa nachádza v obchodnej zóne oproti Tescu. Na podnikateľský zámer je to poloha naozaj výhodná. A nielen na výkup železného šrotu a papiera.
Rastislav Buša, riaditeľ Zberných surovín mesta Trstená, nám potvrdil vstup nového majiteľa do firmy. „Výkupne sme mali zatvorené kvôli tejto zmene. Trstenú a Dolný Kubín otvoríme a budú fungovať tak ako predtým. Tvrdošín je otázny. Majiteľ musí posúdiť rentabilitu a rozhodnúť, či otvorí.“
Čierneho Petra tak pravdepodobne namiesto Dolnokubínčanov preberú Tvrdošínčania. Mnohým sa určite nebude chcieť papier voziť do päť kilometrov vzdialenej Trstenej. Výkupná cena dva centy za kilogram kartónu či o cent drahších časopisov a novín nepokryje ani náklady na odvoz.
„Vidíte a ja som niekedy tlačila vozík aj so sto kilogramami,“ povedala Oľga Ďurková. Dostala zaň dve eurá.