Zuberčania, Žaškovčania, Malatinčania a ďalší spievali vybrané piesne na lúke pri mohutnom jaseni. V rovnakom čase, 23. júla o 12.00 h, tie isté piesne, v tom istom poradí, zneli na rôznych vrchoch, pahorkoch, historicky významných miestach slovenských dejín a prítomnosti.
Autorom myšlienky projektu Posolstvo piesní Slovensku a svetu je Viliam Ján Gruska. „Spoločné spievanie a v ňom spievanie v krajine patrilo k výrazným špecifikám našej kultúry. Ľudia si v minulosti spievali pre seba a pre krajinu, nepotrebovali obecenstvo. S vnútorným zaujatím a obdivom to pomenoval aj veľký znalec a obdivovateľ Slovenska Karol Plicka. Na túto tradíciu nadväzuje a zdôrazňuje ju aj tento projekt."
Tradícia tohto spievania začala v roku 2013 pri výročí príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Vtedy na 51 miestach spievalo zhruba 3000 ľudí. Najvyšším bodom bola Kráľova hoľa
Jednou z tohtoročných impulzov spoločného spievania je aj protest proti rôznym formám dehonestovania práva na naše vlastné vnímanie národnej identity.
Spevník vydaný k tejto príležitosti obsahuje 28 ľudových, znárodnelých, umelých a chrámových piesní, ktoré ponúkajú účastníkom prienik do vnútorných charakteristík a podstaty našej kultúry.