DLHÁ NAD ORAVOU. Od poslednej záplavy neuplynuli ani dva mesiace a obyvatelia dediny museli s dobrovoľnými hasičmi opäť spojiť sily pri ochrane majetku.
Rúry sú úzke
„Prudko pršalo asi hodinu,“ povedal Pavol Murcin. „Potom sa zhora privalila voda.“
Ostrý potok, ktorý tečie centrom Dlhej, pripomína skôr kanál popri ceste. Vody má po členky. Prudký lejak a voda valiaca sa zo Stráne ho za chvíľu naplnila. Nachádza sa na ňom niekoľko priepustov, ktoré umožňujú prejazd autám.
„Spodný pri obchode má úzke rúry,“ povedal 70-ročný Jozef bývajúci vedľa obchodu. „Zapchalo ho a voda sa dostala von z potoka. Začala nám tiecť do dvorov. Ešte šťastie, že väčšina išla na hlavnú cestu.“
Tam však spôsobila problémy prechádzajúcim autám. „Voda tam merala možno dvadsať centimetrov, preto niektoré autá nemohli prejsť,“ povedal Pavol Murcin, ktorý sa na stúpajúcu vodu pozeral z okna domu pri hlavnej ceste a neskôr sa podieľal na odstraňovaní následkov.

Ohrozený kostol
Nedostatočnú kapacitu priepustov popod cestu 3. triedy potvrdil starosta Ján Kamas. „Aj kvôli nim sa potok vylial a ohrozil parkovisko pred obchodom, reštauráciou a Rímsko-katolícky kostol sv. Ladislava.“
Zachraňovať ich prišli domáci dobrovoľní hasiči. „Videla som z okna ako sa valí množstvo vody v potoku,“ povedala predsedníčka miestneho zboru Helena Jendrišková. „Vedela som, že v centre dediny bude zle. Hneď som obtelefonovala chlapov, aby išli rýchlo pomáhať. O chvíľu prišli aj hasiči zo Sedliackej Dubovej a Oravského Podzámku.

Po povodni ostalo všade blato. Odstraňovanie následkov trvalo tri dni. „Museli sme očistiť cesty, chodníky, parkovisko, rigoly, kanály, priepusty, časti potoka s nánosmi,“ povedal starosta. „Ešte musíme aj poldre na zachytávanie vody nad dedinou. Ďakujem všetkým za pomoc pri ochrane majetku a odstraňovaní následkov.“ Podľa neho je treba hľadať riešenie na komplexnú úpravu celého potoka, pretože takéto záplavy sa začínajú opakovať.