PRIBIŠ. Po vzore viacerých dolnooravských obcí aj Pribišania od nového roka vyvážajú komunálny odpad žetónovým systémom.
„Každý si môže dať vyviezť smeti vtedy, keď to sám uzná za vhodné,“ povedal starosta Rastislav Suroviak.
Ušetrili peknú sumu
Ročný poplatok je 15 eur na osobu. Človek, ktorý žije sám, dostáva sedem žetónov, dvojčlenná domácnosť 13, traja ľudia 19, štyria a viac 26. Pre chatu platia rovnaké podmienky ako pre jednotlivca. V prípade potreby si môžu obyvatelia dokúpiť žetóny po dve eurá za kus, ale túto možnosť zatiaľ nikto nevyužil.
„Perfektné, som spokojný,“ hodnotí starosta prvých päť mesiacov. „Zmenu nesprevádzali žiadne problémy. Niektorí ľudia sa zaujímali, či si smetiari budú so sebou nosiť nožnice na strihanie žetónov. Nosia si.“
V porovnaní s vlaňajškom mesačná úspora samosprávy za vývozy predstavuje sto až 140 eur. „Za päť mesiacov 630 eur. Ak to takto pôjde ďalej, za rok 1500. Pre malú obec nemalý peniaz.“
Dvadsať nádob pomohlo
Veľkým prínosom sú v tomto smere nové nádoby na separovaný zber, ktoré obec dostala cez združenie Oravská vrchovina.
„Keď sme po dedine rozmiestnili dvadsať kontajnerov, ľudia začali viac triediť,“ hovorí Rastislav Suroviak. „Som im vďačný, že pochopili, že doba ide dopredu, že čím viac separujeme, tým viac šetríme a nielen životné prostredie, ale aj obecný rozpočet. Ak budeme pokračovať v nastúpenom trende, je mož-né, že poplatok za odpad bude na rok nižší.“

Ostáva ešte vyriešiť záhadu. Starosta eviduje všetky vyzbierané žetóny vo fascikli, kde má každá z vyše 220 domácností osobitný priečinok. Niektoré sú však prázdne. Otázkou ostáva, kde títo ľudia vyhadzujú smeti. „Poplatok zaplatili, žetóny dostali, v dome bývajú, no smeti nevysýpajú. A nie je ich málo. Alebo ďalší, je polovica júla a on zatiaľ minul jeden žetón. Šetriť si ich na budúci rok je zbytočné, nedajú sa použiť. No ľudia ich môžu minúť napríklad na jeseň pri upratovaní garáží.“
Domácnosti, ktoré nevysýpajú smeti, obec zatiaľ nerieši. Kým sa po dedine neobjavujú čierne skládky, nie je na to dôvod.