MÚTNE. Predstavitelia rezortu pôdohospodárstva nás svojimi vyhláseniami stále presviedčajú o tom, ako im leží na srdci život farmárov, ich každodenné starosti, ako chcú stabilizovať jednotlivé odvetvia poľnohospodárskej výroby.
Prehlasujú, že chcú znížiť úpa-dok chovov hospodárskych zvie-rat, znížiť dopady cenovej krízy v produkcii mlieka.
V minulosti sme tiež počúvali vyhlásenia o tom, že je nevyhnutné akreditovať Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) ako orgán, ktorý bude podporovať poľnohospodárov – farmárov. V skutočnosti však zažívame skôr narastanie byrokracie, sprísňovanie pravidiel, ktoré ne-majú žiaden reálny vplyv na zlepšenie hospodárenia na pôde.
Mnohé povinnosti farmárov zavedené na Slovensku presahu-jú svojou prísnosťou nariadenia Európskej únie.
Či prší, či páli slnko
Pýtame sa, komu takáto horlivosť našich úradníkov prospeje? PPA sa nevie vyrovnať s problémom dvojitých deklarácií, ktoré vždy postihnú jedného účastníka sporu neoprávnene. Navyše takýto farmár trpí nevyplatením alebo neskorým vyplatením celej podpory a nielen časti, ktorá je sporná. Úradníci sa pritom vyhovárajú na zákony, vyhlášky, personálnu poddimenzovanosť. Pritom v máloktorom poľnohospodárskom podniku uvidíme toľko ľudí sedieť v kanceláriách a úradovať ako v inštitúciách, ktoré rezort riadia a vraj podporujú.
Poľnohospodári musia v tom istom čase, či prší alebo páli slnko, v mrazoch aj v horúčavách obrábať pôdu a starať sa o zvieratá bez jasnej vízie, čo za túto prácu dostanú.
Od kontroly k likvidácii
Aby sme boli konkrétni, skúsime stručne popísať prípad žiadosti spoločnosti Agro Mútne o podporu z priamych platieb z roku 2015.
Najskôr sme sa nie vlastnou vinou dostali na jednom poľnohospodárskom bloku do takzvanej dvojitej deklarácie s časťou výmery. Namiesto toho, aby sme podporu dostali vyplatenú do konca roka, museli sme čakať kontrolu na mieste. Na tú nám prišli až koncom marca 2016. Dôvod? Najskôr agentúra nestíhala, lebo toho majú veľa, potom zas bolo veľa snehu. Po kontrole tohto nedostatku kontrola zistila, že to nebol jediný problém. Vraj treba preveriť aj nejednoznačnú držbu farmy žiadateľom.
V krátkej dobe teda prišli z agentúry na ďalšiu kontrolu a zistili, že držiteľmi farmy sme jednoznačne my.
Následne vydala agentúra rozhodnutie, v ktorom nás sankcionovala za nedodržanie zaťaženia trvalých trávnych porastov dobytčími jednotkami, pričom pravdepodobne vychádzali práve z nejednoznačnosti držby farmy, ktorú už raz kontrolovali a zistili, že žiadateľ je držiteľom farmy.
Proti rozhodnutiu sme sa odvolali. V odvolaní sme jednoznačne preukázali, zaslaním výpisu držiteľov predmetnej farmy, ako aj kópií ich vlastnej kontroly, že sme zaťaženosť dodržali viac než dvojnásobne.
Pôdohospodárska platobná agentúra neakceptovala tento skutočný stav veci a nezmenila svoje pôvodné rozhodnutie tak, ako sme žiadali, ale naše odvolanie poslala na ministerstvo pôdohospodárstva. Ministerstvo zrušilo rozhodnutie, ale namiesto poukázania na skutočný stav veci, ktorý sme dostatočne preukázali, opísalo do odôvodnenia takmer šesť strán citácií zákonov a vyhlášok. Ale rozhodnutie ponechalo znova na agentúru, ktorá už raz nesprávne rozhodla.
Viac si nemôžeme dovoliť
Ako všetci slovenskí poľnohospodári, aj my sa pri dnešných cenách poľnohospodárskych ko-modít spoliehame na podpory, s ktorými počítame vo svojich výrobných plánoch.
Staráme sa o krajinu. To, že sa staráme aj o zabezpečovanie obživy ľudí, dávame do zátvorky, lebo dnes panuje u nás predstava, že potravín je prebytok.
A najmä zamestnávame ľudí. Možno nie veľa, ale viac si nemôžeme dovoliť. Zo mzdy, ktorú týmto ľuďom vyplatíme, musíme štátu, ktorý zdržuje platby nám, platiť včas odvody.
Čo z toho všetkého vyplýva? Musíme pristúpiť ku krajnému riešeniu – chov zlikvidovať a zamestnancov prepustiť. Výpovede sú už podpísané. Vieme, že nie sme prví, žiaľ, asi ani poslední.
Alexander Podmanický, zástupca konateľa farmy
Autor: Alexander Podmanický