Dni, ktoré menia životy ľudí

Svetové dni mládeže zrejme nebudú nikdy bližšie ako teraz. Mladí ľudia z celého sveta sa zídu v Krakove, pozval ich tam pápež František.

Pápež František sa v Krakove stretne s mladými ľuďmi z celého sveta.Pápež František sa v Krakove stretne s mladými ľuďmi z celého sveta. (Zdroj: SITA)

Hlavné miesto budúcotýždňového stretnutia mládeže bude lúka pri dedinke Brzegi so 700 obyvateľmi, ktorá leží 20 kilometrov od Krakova. 
Miestni hovoria, že keď sa u nich pred obchodom zíde dvadsať ľudí na bicykloch, tisnú sa. „A čo, keď ich bude dva a pol milió-na?“ Až neveria, že niekde poblíž pristane helikoptéra s pápežom. „Možno nám na strechu umiestnia nejakých ostreľovačov,“ smejú sa. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rovina ako stôl

V okolí dedinky je obrovská lúka s rozlohou 240 hektárov. Tam už stojí oltár, vedľa neho hala, ktorá bude slúžiť ako megasakristia. Zo strán lúku ohraničuje diaľnice, lokálna cesta a les. Organizátori, aj s pomocou vojska, tam vybudovali sieť ciest, upravili terén, odstránili terénne prekážky, budovali premostenia. Vzhľadom na riziko záplav urobili aj meliorizácie. 

SkryťVypnúť reklamu

Obmedzenia na hraniciach

Svetové dni mládeže v Krakove si vyžiadajú niekoľko obmedzení. Od 4. júla do 2. augusta sú obnovené kontroly na vnútornej hranici Poľska – s Nemeckom, Slovenskom, Českou republikou, Litvou, tiež v prístavoch a na letiskách. 
Pápež v Krakove
Otváracia svätá omša, ktorej hlavným predsedajúcim bude krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz, je naplánovaná na utorok 26. júla. O dva dni neskôr, vo štvrtok 28. júla, privítajú mladí Svätého Otca. Najosobnejším momentom pre pútnikov je modlitbová vigília spojená s adoráciou s pápežom Františkom, ktorá je naplánovaná na sobotu 30. júla.
Krakov je všeobecne známy ako svetové centrum úcty k Božiemu milosrdenstvu. Mladí ľudia, ktorí prídu do Poľska, budú chcieť navštíviť miesto zjavení, hrob sv. sestry Faustíny Kowalskej a sanktuárium, teda miesto, kde sa svet zveruje Božiemu milosrdenstvu, čo uviedol do praxe sv. Ján Pavol II.

SkryťVypnúť reklamu

HOVORÍME S MICHALOM LIPIAKOM, rodákom z Klina, členom centrálneho tímu Svetových dní mládeže na Slovensku. 

Ide o tím, ktorý spadá pod Radu pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska. Michal vedie Komunikačný tím SDM na Slovensku. Pracuje na Sekretariáte KBS v Bratislave, v rámci jej tlačovej kancelárie. 

Zrejme takéto podujatie nebude nikdy bližšie ako teraz. Cíti to tak mládež?
Určite áno. V tejto chvíli je prihlásených vyše štyritisíc mladých ľudí zo Slovenska. Niekoľko ďalších stoviek využilo registráciu v Poľsku. V histórii Svetových dní mládeže je to najviac a práve preto, že je to blízko. V Krakove očakávajú okolo dvoch miliónov ľudí zo 187 krajín. 

Je možné sa rozhodnúť na poslednú chvíľu a ísť na svätú omšu so Svätým Otcom?
Na všetky slávenia je možné prísť. Ak je to však možné, neodporúčam prísť bez registrácie. V prvom rade preto, lebo vám nevieme zaručiť, že sa na niektoré body programu bez nej dostanete. Bez registrácie budete mať taktiež problém s dopravou po Krakove, zabezpečením ubytovania a tiež stravovania. Slovenská registrácia sa síce už skončila, ale na stránke www.krakow2016.com je stále možnosť tak urobiť. 

SkryťVypnúť reklamu

Kto je autorom Svetových dní mládeže?
Otcom myšlienky a prvým hostiteľom bol sv. Ján Pavol II., ktorý zhromaždil mladých v Ríme (1984, 1985, 2000), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Čenstochovej (1991), Denveri (1993), Manile (1995), Paríži (1997) a Toronte (2002).
Po smrti Jána Pavla II. pokračovateľom pekného dialógu cirkvi a mladých sa stal pápež Benedikt XVI., ktorý viedol stretnutia v Kolíne (2005), Sydney (2008), Madride (2011). 
V júli roku 2013 (Rio de Janeiro) sa s mládežou stretol pápež František. Práve on oznámil, že najbližšie stretnutie mladých bude v roku 2016 v poľskom Krakove.

Bývajú to pomerne masové stretnutia, kde bolo doteraz najviac ľudí? 
V priemere počas celého týždňa sa ich zúčastňuje niekoľko stotisíc mladých ľudí. Čím je bližší termín sobotného bdenia s pápežom, tým sa počet zvyšuje a mnohokrát prekračuje jeden milión. Doteraz najpočetnejšie stretnutie bolo v Manile na Filipínach, kde počet účastníkov presahoval štyri milióny mladých, alebo v Rio de Janeiro v Brazílii, kde sa na Copacabane zhromaždilo viac ako tri milióny ľudí. Zo stretnutí organizovaných v Európe najpočetnejším bolo stretnutie v Ríme v roku 2000, kedy sa na Tor Vergata spolu s Jánom Pavlom II. modlilo 2,18 milióna veriacich. 

Boli ste aj osobne na niektorom z nich? 
Osobne som sa zúčastnil na Svetových dňoch mládeže v Kolíne nad Rýnom a Svetových dňoch mládeže v Madride. Je to moment, ktorý sa nedá nikde inde zažiť. 

Kto je organizátorom Svetových dní mládeže?
Svätý Otec poveril organizáciou Pápežskú radu pre laikov, ktorá koordinuje celý proces príprav, dbá na nevyhnutné prepojenie medzi Organizačnou Komisiou miestnej Cirkvi a Svätou stolicou. Usporiadateľom Svetových dní mládeže v Krakove je Krakovská arcidiecéza. Na Slovensku má organizáciu na starosti Konferencia biskupov Slovenska (KBS). Tá zverila prípravy Rade pre mládež a univerzity KBS, ktorej predsedom je žilinský biskup Tomáš Galis. Rada vytvorila centrálny tím pod vedením kňaza Ondreja Chrvalu. Som členom tohto centrálneho tímu. Zároveň popritom vediem Komunikačný tím SDM na Slovensku. Ide o jeden z vyše 20 pracovných tímov, pod ktorými pracujú dobrovoľníci z celého Slovenska. 

Svetové dni mládeže majú svoje symboly. Ktoré sú to?
Na všetkých stretnutiach sú prítomné dva symboly, ktoré daroval sám Ján Pavol II.. Sú nimi kríž Svetových dní mládeže a ikona Matky Božej Salus Populi Romani. Nie sú s mladými len počas SDM, ale neustále krúžia po svete, zhromažďujú na každodennej modlitbe a adorácii stovky, ba až tisíce mladých ľudí. Putovali aj po Slovensku a boli i na Orave.

Ako vyzerá štruktúra celého týždňa SDM?
Už v stredu 20. júla sa začína predskokan SDM – Dni v diecézach. Potrvajú do nedele 24., prípadne do pondelka 25. júla. Naši pútnici pôjdu do viacerých diecéz. Dni v diecézach sú určené okrem iného na spoznávanie histórie, kultúry aj každodenného života lokálnej farnosti. Je to mimoriadne vzácny čas vzájomného spoznávania sa, výmeny skúseností, uzatvárania vzácnych priateľstiev. Po ukončení Dní v diecézach všetci účastníci smerujú do diecézy, ktorú Svätý Otec určil ako miesto prežívania hlavného ústredného stretnutia. Účasť na SDM trvá približne dva týždne, ale vyžaduje dlhý čas duchovnej i organizačnej prípravy, preto skutočný čas trvania SDM začína od momentu rozhodnutia sa pre účasť na nich a končí naplnením misie vyplývajúcej z obsahu či odkazu daného stretnutia.

Čo je témou tohtoročného stretnutia? 
Témou sú slová: Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo. Svätý Otec zvolil ako motto piate z ôsmich blahoslavenstiev, ktoré Pán Ježiš vyslovil v kázaní na brehu Galilejského jazera. 
V pozývacom liste pápež František okrem iného spomenul, že stretáva veľa mladých, ktorí hovoria, že sú unavení z tohto rozdeleného sveta, v ktorom medzi sebou bojujú prívrženci rozličných frakcií, prebiehajú mnohé vojny, ba niektorí na ospravedlnenie násilia zneužívajú dokonca vlastné náboženstvo. Hovorí, že musíme prosiť Pána o milosť, aby sme dokázali byť milosrdní voči tým, ktorí nám ubližujú. Jediná cesta ako zvíťaziť nad zlom je podľa neho milosrdenstvo. Spravodlivosť je potrebná – a veľmi – no samotná nestačí, hovorí pápež František a dodáva, že spravodlivosť a milosrdenstvo musia ísť ruka v ruke. Často hovorieva, že by si veľmi želal, aby sme sa všetci spojili v jednej spoločnej modlitbe a z hĺbky srdca prosili, aby sa Pán zmiloval nad nami i nad celým svetom.

Ako zvládne nápor ľudí mesto Krakov? 
Od 23. júla do 2. augusta platí špeciálny plán organizácie dopravy v Krakove a okolí. Niektoré ulice budú úplne uzavreté. Vo všeobecnosti platí, že čím bližšie k miestam centrálnych udalostí, tým vážnejšie obmedzenia v doprave. 
Pripravených je 58 parkovísk. Počas vrcholových momentov bude premávať 250 električiek a 580 autobusov. Podľa odhadov je možné na základe takýchto počtov previezť až 80-tisíc cestujúcich za hodinu. 
Mesto spojazdní aj špeciálne linky s intervalom presunu každé 3 až 5 minút, vďaka ktorým sa pútnici budú môcť dostať z rôznych častí na miesto Blonia, do Lagiewnik, ako aj do miest Mały Płaszow i Nowy Bieżanow, odkiaľ sa ďalej už peši dostanú na Brzegi pri Wieliczke. 

Ako budú tráviť dni pred príchodom Svätého Otca slovenskí pútnici?
Okrem registrovaných Slovákov prídu na víkend s pápežom určite aj ďalší. Odporúčam zadovážiť si brožúru pútnika a mobilnú aplikáciu SDM. Slováci budú bývať v meste Skawina a okolí. Tu ich čakáme.
 V pondelok 25. júla večer je otvárací ceremoniál, jeho súčasťou je aj slovenský program. Novinkou Svetových dní mládeže v Krakove je, že účastníci budú mať možnosť počúvať hlavné príhovory a všetky veľké udalosti s pápežom vo svojom jazyku. Pre Slovákov a Čechov bude tlmočenie na frekvencii 100,0 MHz vlastných rádioprijímačov.

Odporúčali ste našim pútnikom nejaké spoločné piesne či transparenty? 
Iniciatíve sa medze nekladú. Odporúčame, a bolo by dobre, keby mali vlajky, tričká, šiltovky v národných farbách. Aby nás spoznal celý svet.

 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 467
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 675
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 463
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 508
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 083
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 707
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 558
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 259
  1. Marek Namešpetra: Siedmy deň
  2. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida.
  3. Dagmar Olajošová: Spaľovňa horúca téma
  4. Martin Fronk: Kultúra nie je súkromný majetok
  5. Jolana Čuláková: Ako ochrániť premiéra pred atentátom, nebezpečnými policajtmi, novinármi a mimovládkami
  6. Aleksander Prętnicki: Posledna spoved - Bratislavský expres
  7. Vladimír Bojničan: Kolektívny fanatizmus vs. liberálny individualizmus: Zápas o budúcnosť našej civilizácie
  8. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 346
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 51 391
  3. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 658
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 284
  5. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 10 558
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 420
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 125
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 9 596
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  8. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Namešpetra: Siedmy deň
  2. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida.
  3. Dagmar Olajošová: Spaľovňa horúca téma
  4. Martin Fronk: Kultúra nie je súkromný majetok
  5. Jolana Čuláková: Ako ochrániť premiéra pred atentátom, nebezpečnými policajtmi, novinármi a mimovládkami
  6. Aleksander Prętnicki: Posledna spoved - Bratislavský expres
  7. Vladimír Bojničan: Kolektívny fanatizmus vs. liberálny individualizmus: Zápas o budúcnosť našej civilizácie
  8. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 346
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 51 391
  3. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 658
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 284
  5. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 10 558
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 420
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 125
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 9 596
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  8. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu