NÁMESTOVO. Sokol myšiar patrí medzi naše najrozšírenejšie dravce. Obýva lúky, lesy, dediny a mestá, ba dokonca aj skalné bralá. Podobne ako ostatné sokoly, ani on si hniezdo nestavia. Využíva hlavne staršie hniezda po iných vtákoch, alebo znesie vajíčka na skalnú rímsu, do kvetináča na balkóne, či na výbežok budovy.
Z času na čas sa stane, že niektoré z mláďat z rôznych príčin vypadne z hniezda. V tomto prípade bolo hniezdo vysoko položené pod úrovňou strechy. Situácia si žiadala výsuvnú plošinu, poskytli ju námestovské Technické služby. Spolu s pracovníkmi Štátnej ochrany prírody sa napokon podarilo mláďa zachrániť.

„V tomto prípade nejde len o záchranu chráneného druhu, ale aj gesto ľudskosti – pomoc tvorovi, ktorý by v tejto situácii bez pomoci človeka uhynul,“ hovoria ochranári a ďakujú aj nálezcovi.
Ako už meno tohto druhu hovorí, sokol myšiar ročne uloví stovky hlodavcov. Zachráni tak nemalé hodnoty v našom poľnohospodárstve. Pri jeho pomerne vysokej početnosti má pre naše hospodárstvo veľký osoh. Podobne ako iné živočíchy, aj on je súčasťou zložitých ekosystémov, kde má svoju jasnú úlohu a nezanedbateľný význam.
Autor: Jaroslav Hucík