Pomerne búrlivú diskusiu viedli minulý týždeň na sociálnej sieti čitatelia ohľadom zbytočnej smrti dvoch mladíkov na motorke, a to najmä po zverejnení informácie, že jeden z nich mal v krvi 3,19 a druhý 2,15 promile alkoholu v krvi.
Nie, nebola to zbytočná diskusia, aj keď ju niekto podobným slovom nazval. Treba jasne pomenovať, že komu niet rady, tomu niet pomoci.
Lebo čím iným, ako jasným pomenovaním príčiny smrti, a tou bol v prípade mladíkov alkohol, by sme mali varovať vodičov, aby nesadali za volant opití?
Podľa ostatných zverejnených štatistík ročne dochádza na slovenských cestách v priemere denne k štyrom nehodám pod vplyvom alkoholu.
Slovensko je jedna zo štyroch členských štátov Európskej únie s nulovou toleranciou alkoholu na volantom. Aj napriek tomu, že jazda s viac ako jedným promile alkoholu v krvi je od novembra 2011 trestný čin, pod vplyvom jazdíme veselo ďalej. Napríklad za prvé tri mesiace tohto roka súdy riešili takmer 1300 previnilcov. S nižšou hladinou alkoholu v krvi jazdia ďalšie tisícky vodičov.
Proti fajčiarom, ktorí viac-menej ohrozujú iba seba, už legislatívci zasiahli. Na každej krabičke budú odstrašujúce obrázky následkov fajčenia.
A čo vodiči, ktorí bezohľadnou jazdou alebo opití ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných na cestách a chodníkoch?
Zatiaľ ich neodstrašujeme, iba chytáme po tom, ako už nejaký ten čas pokúšali šťastie, či sa prikloní k nim či chodcom okolo.
Aj tu by sa dalo apelovať obrázkami. Vystavme vraky havarovaných áut pri ceste, kde došlo k tragédii. Polepme bilbordy fotografiami ťažko zranených, ba i mŕtvol, ktoré má na svedomí alkohol.
Úprimnú sústrasť rodinám.