NOVOŤ. Novotská hrudka, tradičné letné podujatie, si v prvú júlovú nedeľu zaknihovalo jedenásty ročník. „Toto bola zatiaľ najkrajšia výstava, je toho viac ako minulý rok,“ povedala Eva Glosová z Piešťan, ktorá spojila účasť na podujatí s návštevou rodiny. „Syry sú veľmi dobré a na výstave sa mi najviac páčil košiar.“
Mária Taisová z Turian prišla do dediny s kolegami zo zväzu ľudí so zdravotným postihnutím. „Veľmi vydarené podujatie s dobrou atmosférou a náladou. Aj som hlasovala, aj som si kúpila.“
Ešte treba veľa propagandy
Návštevníci podujatia mohli tento rok ochutnať 11 hrudiek, 10 ovčích a jednu koziu. „U ovčích hrudkových syrov sa hodnotil vzhľad i konzistencia a tiež chuť a vôňa,“ povedal Karol Herian, odborník na mliečnu výživu a predseda odbornej komisie. „Pomerne ťažko sa hodnotili ovčie hrudkové syry, nakoľko nie všetky boli dostatočne vykysnuté a tu sa aj mienka jednotlivých návštevníkov najviac rozchádzala. Je to tým, že ešte stále pretrváva zvyk, že ovčí hrudkový syr musí byť čerstvý, sladký a vŕzgavý. Tu ešte treba asi veľa propagandy o tom, že zdravotne bezchybný a ľahko stráviteľný a výživný syr je až po vykysnutí, a prípadne aj po vyzretí.“
Prvé miesto udelila porota syru PD Oravská Lesná. Iba o bod menej získalo PPD Pucov, Cyril Jurčík a na treťom mieste so stratou troch bodov na víťaza skončilo Agrodružstvo Krivá. Hodnotenie verejnosti, do ktorého sa zapojilo 540 návštevníkov, dopadlo inak. Laikom najviac chutil syr z PD Trsteník, nasleduje Oravská Lesná a Agrotour Jurky z Vasiľova.
Hotové umelecké diela
Syrové výrobky, vystavené v kultúrnom dome, rozdelili organizátori do dvoch kategórií: figurálne syry a syrové torty a kytice. „Predstavujú vrchol domácej výroby parených syrov,“ hodnotí Karol Herian. „Sú veľmi nápadité, estetické a predstavujú hotové umelecké diela. Pritom sú aj vhodné na konzumáciu, majú jemnú konzistenciu, lahodnú chuť a dajú sa dobre i skladovať. Aj keď už mnohí výrobcovia na Slovensku začali vyrábať syrové torty a podobné figurálne syry, tie z Novote a blízkeho okolia sú bezkonkurenčne najlepšie. Je to ozajstné syrárske i umelecké majstrovstvo. Právom možno figurálnym syrom priznať svoj pôvod tu na severnej Orave. Určite práve takéto domáce tradičné výrobky tvoria už dôležitú regionálnu atrakciu a všetci Oravci môžu byť na to hrdí.“
Dcéra už predbehla mamu
V kategórii figurálny syr zvíťazila Veronika Pitáková z Novote, tak u odborníkov, ako aj u verejnosti. Druhá priečka patrí Elene Kubalovej z Mútneho. Tretie miesto udelila komisia Margite Chromuľákovej z Novote a verejnosť spoločnosti Syrové torty z Hričovského Podhradia.
Najkrajšie syrové torty a kytice vyrobila Jozefína Mikolajčíková z Novote. Zásluhou Ľudmily Koleňovej a Emílie Kuchťákovej ostáva doma aj druhé a tretie miesto. U ľudí skončila druhá Novoťanka Marta Kocúrová a tretia Mária Smondeková z Mútneho.
Príkladom odovzdávania remesla medzi generáciami je Ľudmila Koleňová s dcérou Veronikou Pitákovou. „Korbáčiky, vojky, oštiepky, tehličky a uzlíky sa u nás doma robili vždy,“ spomína Ľudmila. „Syrové torty prišli na rad neskôr. Ich výroba sa z roka na rok zdokonaľuje, no základ ostáva rovnaký. Syr treba nechať podkysnúť, aby sa dal dobre tvarovať.“
Ľudmila, ktorú so syrom naučila robiť mama, sa dnes teší zo svojej šikovnej dcéry a víťazky Novotskej hrudky. „Má väčšiu fantáziu ako ja.“
Na svadbách a oslavách letia hlavne syrové ruže. Novoťanky rady vyhovejú aj náročnejším zákazníkom. „Dokážeme urobiť čokoľvek,“ hovorí Veronika. „K najzaujímavejším výrobkom, ktoré som robila, patrí koleso z bicykla na jednu súťaž. Aranžovala som ho asi tri hodiny.“
Požehnali štvrtú zástavu
Na svätej omši požehnali novú goralskú zástavu z dielne českej firmy Velebný. Jej majiteľa Zdenka Velebného Novoťania pasovali za gorala na vlaňajšom goralskom bále. Na tohtoročný prišiel s darčekom. „Chceme, aby tu po nás niečo ostalo. Zástava je v goralských farbách, v čiernej a zelenej. Na prednej strane je mládenec s dievčaťom v goralských krojoch. Na zadnú stranu sme vyšili text goralskej hymny Goraľu, cy či ňe zaľ.“
Výroba trvala dva mesiace. „Keďže každá cirkevná zástava by mala mať nejakého patróna, našili sme na ňu stuhu s najznámejšími goralmi Jánom Pavlom II. a Jánom Vojtaššákom.“
Okrem zástavy duchovní požehnali aj nový goralský ornát. „Chceme oživiť kultúru goralov,“ povedal Jozef Šimjak. „Jej základ tvorí viera, reč a kroje. Trápia nás mladí v roztrhaných rifliach a deti, ktoré aj doma začínajú hovoriť po slovensky.“
Aj Albín Michlík si praje, aby ľudia na goralčinu nezabúdali. „Aby sme nedopadli ako kdesi na francúzsko-talianskych hraniciach, kde Únia dáva dotácie na to, aby domáci rozprávali miestnym jazykom.“
Po poľovníckej, hasičskej a roľníckej tak majú Novoťania pre slávnostné príležitosti štvrtú vyšívanú zástavu. „Chýba nám ešte včelárska,“ dodal Jozef Šimjak.
Atraktívne podujatie organizuje Agrovex Novoť, Obec Novoť a Oravské kultúrne stredisko.