V troch článkoch postupne predstavíme Oravskú galériu a jej stále expozície, ktoré prevádzkuje v Župnom dome v Dolnom Kubíne, v Galérii Márie Medveckej v Tvrdošíne a na Slanickom ostrove umenia na Oravskej priehrade.
Slanický ostrov umenia - vysunuté expozície Oravskej galérie
Orava patrí oddávna k vyhľadávaným cieľom domácich i zahraničných turistov. Bez ohľadu na ročné obdobie poskytuje množstvo príležitostí pre šport, turistiku, oddych a kultúrne aktivity. Tí, ktorí zavítajú na hornú Oravu počas letnej sezóny, by si rozhodne nemali nechať ujsť prehliadku Slanického ostrova umenia. Okrem nádhernej prírodnej scenérie ponúka stretnutie s osobitým kultúrno-historickým fenoménom tohto rázovitého regiónu – tradičným oravským kamenárstvom, ktoré je prezentované v konfrontácii s ľudovým umením ostatných oblastí Slovenska.
Ostrov sa nachádza uprostred Oravskej priehrady a v minulosti tvoril dominantu obce Slanica. Po zatopení Slanice a ďalších štyroch obcí v roku 1953 sa pôvodná vyvýšenina s kostolom a kalváriou zmenila na ostrov. Novovzniknutá lokalita, izolovaná od okolitého sveta rozsiahlou hladinou priehrady, inšpirovala k myšlienke vytvoriť tu stále expozície tradičného ľudového umenia. Zámer vytvoriť múzeum pod otvoreným nebom uskutočnila Oravská galéria, ktorá načrela do svojich zbierok a vybrala do pripravovaných expozícií to najlepšie a najzaujímavejšie.
Ľudoví maliari, rezbári a kamenári, tvoriaci bez školenia, len podľa odpozorovaných predlôh zo svojho každodenného života, zanechali po celom území Slovenska doklady o svojom prirodzenom talente a umeleckých schopnostiach. Tradičné ľudové výtvarné umenie ako typický prejav národnej kultúry je jednou z primárnych oblastí, na ktoré sa Oravská galéria už od svojho vzniku v rámci svojho programu nadobúdania zbierok špecializovala. Kolekcia, ktorá sa stala východiskom pri budovaní expozícií na Slanickom ostrove umenia, obsahuje predovšetkým drevenú polychromovanú plastiku, kamennú skulptúru a maliarsku tvorbu z 18. až začiatku 20. storočia, nielen z Oravy, ale aj z ďalších oblastí Slovenska.
V roku 1971 bola v interiéri barokovo-klasicistického kostola pre verejnosť sprístupnená expozícia Tradičnej ľudovej plastiky a maľby.
Lapidárium Oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia vytvorené pod stáročnými lipami v okolitom parku vzniklo v roku 1973.
Pred kostol bol premiestnený pomník prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny Antona Bernoláka (1763– 1813), ktorý pôvodne stál pred jeho rodným domom v obci Slanica. V bývalej hrobke rodiny Klinovských sa nachádza expozícia histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady.
Expozície sú každoročne sprístupnené od 15. mája do 15. septembra. Počas sezóny prepravuje návštevníkov na ostrov loď Oravskej galérie OG SLANICA a okrem samotnej prehliadky expozícií poskytuje vyhliadkovú plavbu po priehradnom jazere s pôsobivou panorámou okolitých hôr, ktorým dominuje Babia Hora a oravská časť Západných Tatier – Roháče.
Loď s kapacitou 80 miest premáva na ostrov z prístavu č. 2 v Slanickej Osade. Atraktívna plavba a jedinečné expozície, lokalizované v romantickom prostredí ostrova s parkovou úpravou zaradili Slanický ostrov umenia medzi najnavštevovanejšie kultúrne miesta Oravy. Každú sezónu sem prichádza 30- až 35-tisíc turistov.
V chrámovom priestore kostola s výbornou akustikou sa každoročne v mesiacoch jún a júl konajú koncerty vážnej hudby v rámci festivalu Hudobné leto. Festival organizuje Dom kultúry v Námestove a tento rok sa koná jubilejný 40. ročník.
Návšteva ostrova môže byť príjemným spestrením aktívne strávenej dovolenky a vhodným tipom na výlet pre všetky vekové kategórie.
Autor: og