Loďou za umením

Oravská galéria získala v prestížnej súťaži titul Galéria roka. Poznáte ju?

V troch článkoch postupne predstavíme Oravskú galériu a jej stále expozície, ktoré prevádzkuje v Župnom dome v Dolnom Kubíne, v Galérii Márie Medveckej v Tvrdošíne a na Slanickom ostrove umenia na Oravskej priehrade. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slanický ostrov umenia - vysunuté expozície Oravskej galérie

Orava patrí oddávna k vyhľadávaným cieľom domácich i zahraničných turistov. Bez ohľadu na ročné obdobie poskytuje množstvo príležitostí pre šport, turistiku, oddych a kultúrne aktivity. Tí, ktorí zavítajú na hornú Oravu počas letnej sezóny, by si rozhodne nemali nechať ujsť prehliadku Slanického ostrova umenia. Okrem nádhernej prírodnej scenérie ponúka stretnutie s osobitým kultúrno-historickým fenoménom tohto rázovitého regiónu – tradičným oravským kamenárstvom, ktoré je prezentované v konfrontácii s ľudovým umením ostatných oblastí Slovenska. 

SkryťVypnúť reklamu

Ostrov sa nachádza uprostred Oravskej priehrady a v minulosti tvoril dominantu obce Slanica. Po zatopení Slanice a ďalších štyroch obcí v roku 1953 sa pôvodná vyvýšenina s kostolom a kalváriou zmenila na ostrov. Novovzniknutá lokalita, izolovaná od okolitého sveta rozsiahlou hladinou priehrady, inšpirovala k myšlienke vytvoriť tu stále expozície tradičného ľudového umenia. Zámer vytvoriť múzeum pod otvoreným nebom uskutočnila Oravská galéria, ktorá načrela do svojich zbierok a vybrala do pripravovaných expozícií to najlepšie a najzaujímavejšie. 

Ľudoví maliari, rezbári a kamenári, tvoriaci bez školenia, len podľa odpozorovaných predlôh zo svojho každodenného života, zanechali po celom území Slovenska doklady o svojom prirodzenom talente a umeleckých schopnostiach. Tradičné ľudové výtvarné umenie ako typický prejav národnej kultúry je jednou z primárnych oblastí, na ktoré sa Oravská galéria už od svojho vzniku v rámci svojho programu nadobúdania zbierok špecializovala. Kolekcia, ktorá sa stala východiskom pri budovaní expozícií na Slanickom ostrove umenia, obsahuje predovšetkým drevenú polychromovanú plastiku, kamennú skulptúru a maliarsku tvorbu z 18. až začiatku 20. storočia, nielen z Oravy, ale aj z ďalších oblastí Slovenska. 

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1971 bola v interiéri barokovo-klasicistického kostola pre verejnosť sprístupnená expozícia Tradičnej ľudovej plastiky a maľby. 
Lapidárium Oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia vytvorené pod stáročnými lipami v okolitom parku vzniklo v roku 1973. 

Pred kostol bol premiestnený pomník prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny Antona Bernoláka (1763– 1813), ktorý pôvodne stál pred jeho rodným domom v obci Slanica. V bývalej hrobke rodiny Klinovských sa nachádza expozícia histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady.
Expozície sú každoročne sprístupnené od 15. mája do 15. septembra. Počas sezóny prepravuje návštevníkov na ostrov loď Oravskej galérie OG SLANICA a okrem samotnej prehliadky expozícií poskytuje vyhliadkovú plavbu po priehradnom jazere s pôsobivou panorámou okolitých hôr, ktorým dominuje Babia Hora a oravská časť Západných Tatier – Roháče. 

SkryťVypnúť reklamu

Loď s kapacitou 80 miest premáva na ostrov z prístavu č. 2 v Slanickej Osade. Atraktívna plavba a jedinečné expozície, lokalizované v romantickom prostredí ostrova s parkovou úpravou zaradili Slanický ostrov umenia medzi najnavštevovanejšie kultúrne miesta Oravy. Každú sezónu sem prichádza 30- až 35-tisíc turistov. 
V chrámovom priestore kostola s výbornou akustikou sa každoročne v mesiacoch jún a júl konajú koncerty vážnej hudby v rámci festivalu Hudobné leto. Festival organizuje Dom kultúry v Námestove a tento rok sa koná jubilejný 40. ročník. 
Návšteva ostrova môže byť príjemným spestrením aktívne strávenej dovolenky a vhodným tipom na výlet pre všetky vekové kategórie. 

Autor: og

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 95 768
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 983
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 659
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 873
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 195
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 722
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu