PÁRNICA. S nápadom vybudovať na odstavenom ramene rieky Oravy náučný chodník prišli Zdenka a Roman Prílepkovci, ktorí pri jazerách bývajú a zároveň prevádzkujú rodinný minikemp.
„Zaujímavý biotop párnických jazier si zaslúži pozornosť,“ hovoria manželia. „Do Malej Fatry prichádza množstvo turistov, ktorí ďalší oficiálny náučný chodník určite ocenia.“
Do prípravných prác zasiahla aj kačka
„Myšlienka sa mi zapáčila a celý projekt sme zobrali pod záštitu obce,“ povedala starostka Milada Antalová. Z Programu obnovy dediny naň samospráva získala vyše tritisíc eur.
„Párnica opäť ponúka návštevníkom a turistom niečo jedinečné. Vzhľadom na atraktívnosť rybníkov, plných zaujímavých rastlín, živočíchov, zákutí a miest na relax, predpokladám, že sa chodník stane vyhľadávanou turistickou lokalitou. Je nenáročný a prístupný aj na bicykli.“
Príprava sa začala na jar na Deň zeme, kedy obec vyčistila celú trasu a pustila sa do výmeny dvoch rozpadnutých rybárskych lávok.
„Úpravu jedného brehu oddialilo hniezdenie kačky,“ spomína starostka.
Ruku k dielu priložili odborníci aj dobrovoľníci.
Sedem tabúľ, lavičky aj koše
Trasa chodníka s dĺžkou 1,5 kilometra sa začína za železničným priecestím v Záhrabove pri prvej náučnej tabuli. Dokopy ich je sedem vrátane panoramatickej.
„Úchvatný výhľad na okolité vrchy, v ktorých náručí leží Párnica, si vás určite podmaní,“ hovorí starostka.
Tabule predstavujú jazerá, rastliny, živočíchy, ryby, okolité kopce aj dedinu. Zaujímavá je eko tabuľa s ukážkami 14 najčastejšie vyhadzovaných odpadkov a dĺžkou ich rozloženia v prírode. Vedeli ste, že detská jednorazová plienka potrebuje na rozklad 250 rokov a žuvačka 50? „Ďakujeme, že k znečisťovateľom prírody nepatríte,“ píše sa na tabuli.
Na tabuliach je mapka s celou trasou so zvýraznením miesta, kde sa práve nachádzate. Navigujú aj dvojjazyčné šípky. Na miestach s pekným výhľadom sa nachádzajú lavičky a koše na odpadky.
„Výhodou je, že sa návštevníci nemusia držať len trasy,“ hovorí Zdenka Prílepková. „Popri nej sa nachádza množstvo jazier, ku ktorým sa dá odbočiť. Vychádzka sa tak môže predĺžiť.“
S výzvou si poradili na jednotku
Najzaujímavejšou častou chodníka je prepojenie časti s názvom Kosa s párnickým poľom.
„Uvažovali sme, ako sa vyhnúť rušnej časti jazier,“ hovorí starostka. „Ja som chcela kompu, Zdenka most z kmeňov a nakoniec máme pontónový most.“
Meria 15 metrov a je dielom miestnej firmy s názvom Jano a Jano. Tak volajú pracovníkov obecnej prevádzky Jána Podbrežného a Jána Jedrišeka. Základ tvorí konštrukcia z deviatich dvestolitrových sudov spojených dvomi kmeňmi. K jazerám ju priviezol nákladiak. Na brehu na ňu chlapi pripevnili dosky a preplavili sa na určené miesto.
„Darmo sme si hlavy nenapínali,“ poznamenali Jánovia pri spúšťaní pontónu na vodu. Vymyslieť premostenie poňali ako výzvu a príjemné vybočenie z pracovnej rutiny. „Návrh prepojiť jazerá dlhými kmeňmi sa mi nepozdával,“ hovorí Ján Podbrežný, ktorý sa ako chlapec bežne plavil po starom koryte Oravy na plti. „Boli na Zázrivke, no prejsť mohol iba jeden a aj tak dlho nevydržali.“
Hoci voda pod mostom nie je hlboká, sudy pre istotu podopreli stojkami.
Náučný chodník Párnické jazerá – studnica pokladov slávnostne otvorili v piatok za účasti verejnosti a miestnych škôlkarov, ktorí ho symbolicky pokropili vodou z jazier. „Veríme, že spolu s nami sa stanete strážcami náučného chodníka a že spoločne budeme chrániť to, čo nám ponúka jedinečná príroda párnických jazier,“ odkazujú Párničania návštevníkom.