TRSTENÁ. Cyklista Marek Harčarik dosiahol životný výsledok. Na ultramaratóne v Rakúsku sa tešil z dvoch víťazstiev. Na dosah mal aj triumf v absolútnom poradí.
Dopredu hovoril o prvom mieste
Oravčan sa doteraz predstavil trikrát na ultramaratóne v Slovinsku. V Rakúsku mal premiéru. „Mal som tie najvyššie ambície,“ hovorí 34-ročný cyklista. „Jazdím už niekoľko rokov a viem, na čo mám. Pred pretekmi sa ma ľudia pýtali, na aké umiestnenie sa cítim. Napísal som im, že jednoznačne na prvé miesto.“
Medzinárodné cyklistické preteky Glocknerman sú neoficiálne majstrovstvá sveta v ultracyklistike. Trasa dlhá tisíc kilometrov začína a končí v rakúskom meste Graz. Vedie cez Alpy i legendárnou vysokohorskou cestou Grosglockner Hochalpenstrasse v nadmorskej výške 2500 m a účastníci ju absolvujú dokonca dvakrát. Celkovo našliapu na bicykli neuveriteľných 17-tisíc výškových metrov. Limit na dokončenie pretekov je dva a pol dňa. Jazdí sa za plnej premávky.
Ultramaratón začínal prológom, no nebol povinný. Jazdci mohli získať časový bonus podľa umiestnenia. Pretekalo sa v časovke do kopca na 800 m. Rodák z Trstenej ukázal skvelú pripravenosť hneď v prológu. Mal najlepší čas a do hlavných pretekov získal 25-minútový bonus.
O celkové víťazstvo prišiel na začiatku
Vlani trápili Mareka Harčarika v Slovinsku zdravotné problémy. Tento rok sa mu vyhli, no mal iné komplikácie. „Prakticky od začiatku som mal vysokú pulzovú frekvenciu, ktorá prvý deň negatívne ovplyvnila môj výkon. Časová strata ma obrala o možnosť bojovať o víťazstvo v absolútnom poradí.“ Boli to jediné ťažké chvíľky. Pády a technické problémy sa Trstenčanovi darilo obchádzať. Iní však také šťastie nemali. Do cieľa už tradične nedošla tretina účastníkov. V Rakúsku nedokončilo ultramaratón deväť cyklistov.
Oravčan šliapal do pedálov viac ako 40 hodín, ktoré si skracoval rôzne. „Veľa som komunikoval s tímom. Bolo tam veľa kopcov, takže mi to rýchlo ubehlo.“ Keďže chcel vyhrať, sledoval aj svojich protivníkov. „Všetky potrebné informácie som vedel prakticky hneď. Kto je predo mnou a kto za mnou.“
Pohodlný záver pretekov
Niekoľko hodín pred cieľom už oravský cyklista vedel, že svoju kategóriu do 40 rokov vyhrá, a takisto, že už nedobehne prvého v absolútnom poradí. „Záver som mohol luxusne vypustiť. Ak by som išiel do cieľa naplno, tak celkový víťaz je asi o hodinu rýchlejší. To je vlastne čas, ktorý som stratil na začiatku pre vysokú pulzovú frekvenciu.“
Cieľovú pásku preťal Marek Harčarik v čase 40 hodín a 46 minút. Svoju kategóriu vyhral s náskokom 2 hodín a 4 minút. Na absolútneho víťaza Nemca Rainera Steinbergera stratil 2 hodiny a 12 minút. „Splnilo sa mi to, čo som chcel dosiahnuť. Polovičnú zásluhu na mojom úspechu ma tím ľudí, ktorí boli so mnou. Zvládli to výborne, i keď troch z nich som spoznal, až keď sme odchádzali ráno do Rakúska.“
Tím Oravčana tvorili brat Michal, otec Vladimír, Miroslav Lukačko, Juraj Gavenda, Ján Kamody a Gregor Schutz.
Veľkou výzvou do budúcnosti je pre neoficiálneho majstra sveta v ultracyklistike najťažší ultramaratón na svete v USA, kde prejdú jazdci na bicykli 4800 kilometrov za 12 dní. „Tento rok sa určite nezúčastním. Je to o peniazoch. Potrebujem asi 40- až 45-tisíc eur.“
