MÚTNE. Koncom mája sa na ceste medzi Brezou a Mútnym objavili stroje, ktoré začali na vozovku klásť nový asfaltový koberec. „Žilinský samosprávny kraj investoval do opravy niekoľkých úsekov o celkovej dĺžke takmer 1,4 kilometra stotisíc eur,“ povedala župná hovorkyňa Lenka Záteková.
Opravovať treba viac
„Ďakujeme aspoň za to málo, čo urobili,“ povedal starosta Marián Murín. „Ale musím povedať, že to je na dvadsaťkilometrový úsek žalostne málo. Cestu postavili ešte komunisti. Odvtedy sa do súvislej obnovy povrchu investovalo približne dvestotisíc eur len na veľmi zničených úsekoch s rozbitým podložím.“
Podľa neho by stačilo, keby sa opravovala postupne a taká situácia by nenastala. Upozornil, že za tridsať rokov to vychádza na menej ako desaťtisíc eur za rok. „V našej dedine investujeme ročne do obecných ciest približne 80-tisíc až dvestotisíc.“
V zlom stave je cesta aj medzi Mútnym a Oravskou Jasenicou. Obe denne využívajú stovky vodičov. Jozef Straka z Mútneho po nich jazdí často. Opravu privítal.
„Konečne ju aspoň trochu dali do poriadku. Veď bola v katastrofálnom stave. Ale stále sú tam úseky, ktorým sa treba venovať. Ak ich nechajú tak, rýchlo sa dostanú do takého stavu, ako boli tie teraz opravené.“

O rigoly sa treba starať
„Všetci sa vyhovárajú na nedostatok peňazí,“ povedal Marián Murín. „Keby sa u nás tak veľa nerozkrádali prostriedky, peniaze by boli. Vidíme to v Dolnom Kubíne, kde rekonštrukcia obchvatu stála 17 miliónov eur. V skutočnosti by to malo stáť približne päť miliónov. Za zostávajúce milióny sa mohlo opraviť sto kilometrov ciest takých ako medzi Brezou a Mútnym.“
Poukázal, že cestári sa kedysi o cesty starali oveľa lepšie.
„Za čias našich starých otcov pracoval na každom úseku jeden cestár, ktorý sa oň staral. Čistili priekopy a priepusty. Teraz sa to už nerobí. Čisté rigoly sú alfa a omega. Choďte sa pozrieť na naše priepusty v Mútnom. Všetky sú čisté. Nie ako na štátnych a župných cestách.“