DOLNÝ KUBÍN. Poslanci mestského zastupiteľstva rozhodovali o finančnej podpore Spolku bývalých urbarialistov obce Veľký Bysterec, ktorý žiadal radnicu o príspevok na opravu cesty na Kubínsku hoľu.
V hre je pol milióna eur
„Dolný Kubín je vlastníkom prevažnej časti lesnej cesty a zároveň je správcom dane z nehnuteľností a poplatkov z lokality Kubínska hoľa, ktoré sú príjmom mestského rozpočtu. Avšak do rozvoja lokality v podobe verejných služieb a údržby infraštruktúry sa vracajú v minimálnom rozsahu alebo takmer vôbec,“ píše sa v správe zo stretnutia majiteľov nehnuteľností na Kubínskej holi, ktorá je uvedená na internetovej stránke urbáru. Z uvedeného dôvodu účastníci stretnutia vyzvali predstaviteľov mesta, aby k otázke rekonštrukcie lesnej cesty pristúpili zodpovedne a finančne na diele participovali.
Spolok urbarialistov vypracoval projekt rekonštrukcie cesty, pričom požiadal o eurofondy. Podarilo sa mu uspieť a už aj uzavrieť zmluvu s dodávateľom Cestnými stavbami Liptovský Mikuláš na sumu 454-tisíc eur.
„Ešte dva tri týždne budeme pracovať pre OHL pri oprave ciest na hornej Orave po kanalizácii,“ povedala obchodná riaditeľka spoločnosti Soňa Klohnová. „Po tomto termíne sme pripravení začať s opravou cesty na Kubínsku hoľu.“
Tritisíctristo namiesto šesťsto
Podmienkou získania pol milióna eur je dvadsaťpercentná spoluúčasť žiadateľa. Urbár potrebných 90-tisíc eur nemal. Preto požiadal o podporu mesto.
„Neviem či si niekto z nás robí srandu,“ povedal na mestskom zastupiteľstve poslanec Michal Smolka. „Finančná komisia odporučila schváliť 40-tisíc eur, zrazu je to 94-tisíc. Zúčastnil som sa viacerých stretnutí s majiteľmi urbáru aj Ski Kubínska hoľa. Z ich rozhovorov vyšla suma do 60-tisíc eur.“
Podporila ho poslankyňa Zdenka Poracká. „Nik nespochybňuje, že túto investíciu treba urobiť. Sme vďační, že urbár sa na to podujal. Ale k akej zmene došlo od nášho stretnutia v zasadačke, keď sme sa asi 13 poslanci dohodli prispieť 40-tisíc?“
Prekvapená ostala aj poslankyňa Juliana Gregová. „Na stretnutí boli úplne iné čísla. Teraz som vyvedená z miery.“
V správe pre poslancov je uvedené, že mestu patrí 630 metrov od tabule koniec Beňovej Lehoty po zákrutu pri Tittelovej chate. Celková dĺžka zrekonštruovaného úseku dosahuje 3,3 kilometra. Končí až na lyžiarskom svahu pod lanovkou pri chate Koliesko. Keby mesto chcelo opraviť svoj úsek, náklady by dosiahli viac ako stotisíc eur. Preto odporúčalo prispieť spoluúčasťou 94-tisíc.
„Namiesto šesťsto metrov budú opravené viac ako tri kilometre,“ povedal poslanec Jozef David. Pridal ďalšie pozitíva. „Ročne na údržbe vozovky ušetríme približne 2500 eur.“ Podľa neho je veľmi dôležitým argumentom cestovný ruch. „Ako chceme podporiť cestovný ruch, keď tam nebude dobrá cesta? Lyžiari často využívajú mestský akvapark a služby v meste. Toto prepojenie je úplne jasné. Pomáhame si navzájom. Na holi sa nachádza aj veľa súkromných chát, ktorých majitelia sa k nim chcú dostať.“
Urbár zaplatí neoprávnené náklady
„Potrebujeme mať prístup k drevu,“ povedal predseda spolku urbarialistov Martin Horemuž. „Ale okrem nás budú cestu využívať aj iné spolky urbarialistov. Od výstavby v 80. rokoch ju nik poriadne neopravil, nečistil rigoly. Voda podmáčala teleso vozovky, na niektorých miestach sa zosúva.“ Upozornil, že s opravou vzniknú ďalšie nutné práce a náklady, ale tie už nie je možne z európskych fondov preplatiť. „Tieto náklady súvisia s administráciou projektu a verejného obstarávania, vypracovaním žiadosti, konzultáciami a poradenstvom agentúry zabezpečujúcej kompletný servis. Ale v neposlednom rade sú to niektoré práce, ktoré bude potrebné vykonať. Zatiaľ nie je presne dohodnutý ich rozsah, ani či ich bude vykonávať výlučne naše pozemkové spoločenstvo alebo sa do nich zapojí vlastník lyžiarskeho strediska.“
Poslanci nakoniec odsúhlasili spoluúčasť na rekonštrukcii cesty vo výške 94-tisíc eur.
„Keď pôjde všetko podľa plánu, oprava by mala byť urobená počas júla a augusta,“ povedal Martin Horemuž.