Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Na Orave osadili prvé kamene zmiznutých

Na vydláždenej Hviezdoslavovej ulici v okresnom meste svietia štyri mosadzné tabuľky. Sú spomienkou aj dôkazom, že tragické udalosti vojnových čias nie sú Oravcom ľahostajné.

Osádzanie kameňov na Hviezdoslavovej ulici v Námestove.Osádzanie kameňov na Hviezdoslavovej ulici v Námestove. (Zdroj: Lucia Šmigovská)

NÁMESTOVO. „Z Námestova som odišla ako päťročná v roku 1940,“ spomína Mirjam Gálová. „Otec bol lekárom, museli sme sa vysťahovať na maďarskú hranicu. Vtedy som naposledy videla svojich starých rodičov.“ 
A mesto takisto, až do minulej stredy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stačilo päť minút

Hermana a Elvíru Kleinovcov zastrelilo gestapo 16. januára 1945 v Hôrke pred Tvrdošínom. „Na základe udania odviedli a zavraždili osem ľudí z Námestova a okolitých obcí,“ povedal Karol Kurtulík, predseda občianskeho združenia Pamätaj, ktoré sa venuje záchrane židovských pamiatok na Hornej Orave. „Viacerí z nich boli pokrstení, boli hospodársky dôležitými osobami a ani v jednom prípade nedal predseda okresného veliteľstva Hlinkovej gardy v Námestove podnet na ich transport.“

SkryťVypnúť reklamu

O tragickej udalosti sa dozvedel od spolupracovníka z Izraela. „Mnohé udalosti, ktoré skúmam, sú neobjasnené a záhadné. Iba sa spomenuli, ale nikto nevedel prečo a ako sa to stalo. Kvôli ochrane osobných údajov je získavanie informácií v archívoch komplikované. Keď som sa dozvedel meno, poslal som podnet priateľovi Eyalovi a do piatich minút ma skontaktoval s vnučkou Kleinovcov. Ďalšie údaje som získal z New Yorku, Los Angeles, Londýna a Viedne.“ 

Tu žil, tu žila

Aby sa na obete nacizmu nezabudlo, na miestach, kde naposledy žili, zapúšťajú do chodníka malé dlažobné kocky. Ide o kamenné dlaždice s mosadznou tabuľkou, na ktorej je nápis Tu žil alebo Tu žila so základnými údajmi o tej-ktorej obeti. „Vo svete nesú názov stolpersteine, čo v preklade znamená kameň, o ktorý zakopnete, a sú licencované na presnú veľkosť,“ vysvetľuje Kurtulík. Kamene zmiznutých – tak sa volajú na Slovensku – osadili minulý týždeň v Námestove na Hviezdoslavovej ulici. Prvé dva patria Kleinovcom. 

SkryťVypnúť reklamu

„Kamene sú umiestnené pred ich bývalým rodinným domom na ich pozemku,“ povedala architektka Danica Hollá. „Ich osud je tragický hlavne v tom, že takmer celú vojnu prežili, schovávali sa a nakoniec ich postrieľali. Rada som sa podieľala na tejto iniciatíve. Ak nechceme, aby sa smutné momenty našej histórie opakovali, je potrebné si ich pripomínať.“

Ďalšie dve dlažobné kocky, ako pamiatka na manželov Grossmanovcov, sa nachádzajú zhruba o dvadsať metrov vyššie smerom k cintorínu. Licencované kamene dodala do Námestova Židovská obec Brno. 

Treba sa poučiť

„Som dojatá,“ povedala Mirjam Gálová. „Ubehlo vyše sedemdesiat rokov a mala som dojem, že to, čo sa stalo, tu nikoho nezaujíma.“
Po vojne vyštudovala chémiu v Bratislave a pôsobila ako profesorka na prírodovedeckej fakulte na univerzite v Košiciach, kde žije dodnes. „Môj starý otec mal štyri dcéry,“ spomína na smutné časy. „My sme s mamou prežili vojnu na juhu Slovenska. Jej najstaršia sestra Jolana mala v Žiline krajčírsky salón. S manželom ju odvliekli do Osvienčimu a už sa nevrátili. Mladšia sestra Margita emigrovala do Londýna. Elza bola odvlečená do Terezína, no prežila.“

SkryťVypnúť reklamu

Iniciatívu Karola Kurtulíka ocenil aj Richard Duda, tajomník Židovskej náboženskej obce v Košiciach, ktorý pracovne pôsobí v Námestove. „Kamene pripomínajú najväčšiu traumu, ktorú Židia prežili. Nazývame ju šoa, čiže skaza. V čase, kedy sa Európa a svet radikalizujú, je dôležité pripomínať si minulosť a poučiť sa z nej.“ 

Pamätaj

Židovský cintorín pri Oravskej priehrade je jedným z piatich na Orave. Jeho obnova sa začala v roku 2010. Minulý týždeň Židia prvýkrát položili kamienky k novému pomníku holokaustu. 
„Vďaka spolupatričnosti Oravcov sa podarila veľká vec,“ hovorí Karol Kurtulík. „Na skle je vytlačených a zaliatych 85 mien obetí z Námestova a okolia. Osemdesiat sa už z koncentračných táborov nevrátilo.“

Pamätník navrhol Architektonický ateliér Hollý vo forme troch náhrobných kameňov – symbolických náhrobkov, keďže tieto obete nemajú svoje hroby. 

„Tvar jednotlivých častí pamätníka je zvolený tak, aby naznačovali železničnú trať, po ktorej prebiehali deportácie. Na vyššom z troch kameňov sa nachádza Dávidova hviezda a dvojjazyčný nápis Pamätaj v slovenčine a hebrejčine. Nápis má pripomínať nielen konkrétne obete, ktorých mená sú na ďalších dvoch kameňoch, ale je zároveň aj poučením a varovaním, že posudzovanie ľudí na základe etnickej, náboženskej, alebo rasovej príslušnosti prináša tragické následky a neslobodno ho v nijakej podobe tolerovať.“

Ako sa to stalo

„Na Slovensku máme vyše sedemsto židovských cintorínov,“ povedal Juraj Turčan, člen užšieho prezídia Ústredného zväzu židovských obcí v Bratislave. „To, čo sa podarilo v Námestove, nemá na Slovensku obdobu.“

Pripomenul, že najviac slovenských Židov prišlo o život vo vyhladzovacom tábore v Sobibore. „Dozvedeli sme sa to iba pred niekoľkými rokmi. Dokopy tam zahynulo 24 730 židov, hlavne z Oravy, Kysúc, Turca a od Žiliny.“

Aj on položil kamienok k novému pamätníku. „Keď chodím na pietne spomienky, zvlášť si všímam, či sú tam mladí ľudia. Nechceme stále hovoriť o holokauste a strašných veciach. Treba im pripomínať, ako sa to stalo, pretože oni sú zárukou toho, aby sa história neopakovala.“

Objavili menoru

Združenie Pamätaj má so židovským cintorínom plno plánov. 

„Roky socializmu ho totálne zdehonestovali,“ konštatuje Karol Kurtulík. „Ostalo len málo náhrobných kameňov, ktoré sa dali poskladať. V prípade dlhotrvajúcich dažďov je časť cintorína zatopená. Treba nafotiť všetky kamene, urobiť preklady z hrebrejčiny, porovnať údaje s matrikou a potom to dať dokopy. Chystáme aj expozíciu židovskej kultúry v Námestove. Spracúvame podklady, pracujeme na získaní súkromnej matriky posledného rabína, objavil som menoru, čiže sedemramenný svietnik z námestovskej synagógy. Všetko to chce veľa času a peňazí, no keďže o túto časť histórie je veľký záujem, máme chuť pokračovať.“

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 249
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 447
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 9 195
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 222
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 995
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 668
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 424
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 287

Blogy SME

  1. Ján Serbák: Víťazom volieb je Peter Pellegríni
  2. Otilia Horrocks: Zopár miliónov na realizáciu košického parku, ktorý vzíde z prianí účastníkov dotazníka, tak propaguje svoj zámer Radnica Košíc.
  3. Alec Borový: Chorý muž na Dunaji
  4. Milan Buno: Aj to transrodové dievča je predsa človek... | 7 knižných tipov
  5. Michael Achberger: Kľúčové cviky na boj s celulitídou: Krok za krokom k hladšej pokožke
  6. Elena Antalová: Všetci dobrí rodáci?
  7. Miroslav Lukáč: Rôzne. Slovenskí otroci si nenechali vziať otroctvo. Naďalej sa chcú klaňať cárovi, cisárovi, Bohu a mamonu.
  8. Ivan Mlynár: Bratia Česi pozor, už to na Slovensku buchlo.
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 308
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 199
  3. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 29 106
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 28 263
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 567
  6. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 23 751
  7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 322
  8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 764
  1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
  2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Ondrej Branický (vo výskoku) sa stal hrdinom Vavrečky pri prvom víťazstve v sezóne.

K veľmi ľahkým trom bodom prišli futbalisti Chlebníc.


60m
Výhru Habovky v Rabči režíroval Miloš Bútora (pri lopte).

Sedem zápasov najvyššej oravskej súťaže prinieslo v uplynulom kole až 39 gólov.


6 h
Námestovčania (v bielom) museli doma skloniť hlavy pred výborne hrajúcimi futbalistami Sniny.

Oravské Veselé si prehralo zápas už v prvom polčase.


16 h
Voliči poslali do slovenského parlamentu troch Oravcov.

Niektorí získali tisíce hlasov, iní stovky, ďalší desiatky.


17 h

Blogy SME

  1. Ján Serbák: Víťazom volieb je Peter Pellegríni
  2. Otilia Horrocks: Zopár miliónov na realizáciu košického parku, ktorý vzíde z prianí účastníkov dotazníka, tak propaguje svoj zámer Radnica Košíc.
  3. Alec Borový: Chorý muž na Dunaji
  4. Milan Buno: Aj to transrodové dievča je predsa človek... | 7 knižných tipov
  5. Michael Achberger: Kľúčové cviky na boj s celulitídou: Krok za krokom k hladšej pokožke
  6. Elena Antalová: Všetci dobrí rodáci?
  7. Miroslav Lukáč: Rôzne. Slovenskí otroci si nenechali vziať otroctvo. Naďalej sa chcú klaňať cárovi, cisárovi, Bohu a mamonu.
  8. Ivan Mlynár: Bratia Česi pozor, už to na Slovensku buchlo.
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 308
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 199
  3. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 29 106
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 28 263
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 567
  6. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 23 751
  7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 322
  8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 764
  1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
  2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu