V Dolnom Kubíne už bude treba za parkovanie platiť

Nezaplatenie parkovného v najväčšom oravskom meste vás môže vyjsť draho. Mestská polícia môže udeliť až päťdesiateurovú pokutu.

Na montáž parkomatu pozerá viceprimátor Jozef Šimek (vpravo).Na montáž parkomatu pozerá viceprimátor Jozef Šimek (vpravo). (Zdroj: Martin Pavelek)

DOLNÝ KUBÍN. Prvý júnový deň nastáva v centre mesta veľká zmena. Viac ako 600 parkovacích miest prejde na systém plateného státia. Práce na osadení 11 parkomatov a dopravných značiek finišujú.

Platí sa za hodinu

Dve zóny s rozdielnym poplatkom sa rozprestierajú od pošty až po Matúškovu ulicu. V prvej je približne 240 parkovacích miest. Vodič za jedno zaplatí počas pracovných dní od 8.00 h do 16.00 h 40 centov za prvú hodinu, za každú ďalšiu 60 centov. V druhej zóne, do ktorej patria aj parkoviská pri reštaurácii Koliba a daňovom úrade, sa nachádza približne 120 miest. Cena za hodinu je 20 centov, za každú ďalšiu 30 centov. 
V druhej zóne si môžete kúpiť celodenný lístok za dve eurá. V prvej táto možnosť nie je. Mimo tohto času a počas sobôt a nedieľ bude parkovanie v oboch zónach bezplatné.
Uvedené ceny platia pri platbe pomocou 11 parkomatov. Pri zaplatení prostredníctvom sms správy sa cena zvyšuje o 10 až 30 centov podľa miesta. Zvýšenú sumu radnica odôvodňuje odmenou, ktorú si berie prevádzkovateľ tejto služby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Parkovacie karty

Na nový systém najviac doplatia obyvatelia s trvalým bydliskom v centre mesta. Budú si musieť kúpiť karty rezidentov. Mesto pre nich vyhradilo 188 miest. Predaných je už viac ako polovica. „Počet miest sa môže meniť podľa potreby,“ povedal správca parkovacieho systému Ján Lavrík. „Všetko ukážu prvé mesiace.“
Majiteľ za prvé auto v domácnosti zaplatí desať eur na rok, za druhé 50, za každé ďalšie sto eur.
Na vydanie karty potrebuje občiansky preukaz, technický preukaz vozidla a list vlastníctva, stačí neoverený. Údaje z katastra sú schopní zistiť aj v kancelárii, kde sa žiadosti podávajú, ale trvá to dlho. Preto odporúčajú priniesť si ho so sebou. 


Karta platí 12 mesiacov od vydania. Pri zmene vozidla počas tohto obdobia urobia úpravu na počkanie. Záujemcovia o akúkoľvek kartu musia požiadať o jej vydanie na mestskom úrade. 
„Rezidenti môžu stáť na parkoviskách označených značkami s parkovacím kotúčom s dodatkovou tabuľkou len s platnou rezidentskou kartou,“ povedal Ján Lavrík. Upozornil, že rezidenti nebudú môcť využívať platené miesta. „Tam, kde rezidentské miesta vyhradené nie sú, budú musieť platiť. Napríklad pri pošte.“

SkryťVypnúť reklamu

Abonenti platia oveľa viac

Druhou skupinou kariet sú abonentské. Kúpiť si ju môže ktokoľvek. Za neprenosnú s uvedeným evidenčným číslo zaplatí žiadateľ 200 eur, za prenosnú o stovku viac. „Abonenti spolu s bežne platiacimi vodičmi nemôžu zastať na rezidentských miestach ani v čase od 16.00 h do 08.00 h, kedy už nie je potrebné za parkovanie platiť,“ povedal Ján Lavrík. „Rezidentské miesta musia ostať voľné pre rezidentov nonstop počas 24 hodín.“
Treťou skupinou sú karty služobné. Získajú ich policajti, hasiči, zdravotníci, mestské spoločnosti a ďalšie štátne inštitúcie. Taxislužby budú mať dve vyhradené miesta pri pošte a dve pred bývalým Kinom Choč.
Dodržiavanie podmienok využívania plateného parkovania bude kontrolovať mestská polícia. „Pri nezaplatení poplatku môžeme udeliť až päťdesiateurovú pokutu,“ povedal náčelník mestskej polície Peter Uhrina. Vodič si na vozidle nájde papuču alebo lístok s oznamom, čoho sa dopustil a čo má robiť.

SkryťVypnúť reklamu

Vysoký zisk

Náklady na zavedenie systému presiahli 60-tisíc. V tejto sume je projektová dokumentácia za osemtisíc eur, vybavenie kancelárie vrátane technických zariadení potrebných na obsluhu systému za šesťtisíc, dopravné značenia za približne 13-tisíc, parkomaty za 38-tisíc. Ešte treba pripočítať plat zamestnanca a prevádzkové náklady vo výške približne 30-tisíc eur.
V správe predloženej mestským poslancom pri schvaľovaní plateného parkovania sa hovorí o príjme za parkovanie vo výške 180-tisíc eur. „V tejto sume nie sú zahrnuté pokuty, ktoré by možno mali stačiť na zaplatenie mzdy jedného mestského policajta,“ povedal Miroslav Kosmeľ počas minuloročného rokovania zastupiteľstva.
Systém by teda mal byť po zaplatení prvotných investícií vysoko ziskový. Mestské zastupiteľstvo zaviazalo mesto investovať výnosy z parkovania do rozvoja dopravy v meste. „Tomu neverím,“ povedal Ivan Hubinák. Prevádzkuje obchod s chovateľskými potrebami na Hviezdoslavovom námestí. Býva v centre a musel si kúpiť dve rezidentské karty. Nevadí mu, že za ne zaplatil 60 eur. „To ma nepoloží. Ale mám veľké obavy z toho, ako sa platené parkovanie prejaví na mojom obchode. Už teraz je námestie mŕtve. Toto ho môže úplne pochovať. Mesto zasa vytlačí kupujúcich ku hypermarketom a dolnokubínski podnikatelia v centre môžu aj skončiť. Čo pre nich mesto urobilo? Ako bude zabezpečené zásobovanie? Dolný Kubín vôbec nebol na tom tak, aby musel pristúpiť k spoplatneniu parkovania. Už na verejnom hovore som vravel, aby bola prvá polhodina parkovania zadarmo, tak ako vo veľa iných mestách. Prečo sa opičíme po takých, ktorí to nemajú. Urobme to tak, aby nás chválili a nie na nás nadávali. Ukážme, že sa to dá aj inak.“

Parkovacie automaty

Najväčšou investičnou položkou je 11 parkovacích automatov. Po ich osadení sa na radnicu zniesla vlna kritiky, pretože nevydávajú mince. Musíte vhodiť presnú sumu podľa dĺžky státia.
Jedným z dôvodov, prečo samospráva nekúpila automaty s vydávaním mincí, je ich vyššia cena. Snažili sme sa zistiť, kde na Slovensku ich prevádzkujú. Nepodarilo sa nám to. Všade tvrdili, že ich od toho odhovárali, pre nespoľahlivosť, problémy s mincami, zamŕzaním.


Jeden z predajcov Peter Rigó vysvetlil princíp fungovania. „Automaty sa dajú vyhrievať. Mince sa recyklujú, teda to, čo do nich zákazníci vhodia, sa použije na vydávanie. Systém je moderný, funkčný a spoľahlivý, len cena je vyššia.“
Mestá ale napriek tomu radšej kupujú lacnejšie verzie bez vydávania. Prispôsobiť sa musia vodiči. Nemajú na výber.
O názor sme požiadali aj Miroslava Lepetu, predsedu Slovenskej parkovacej asociácie. „Nepoznám mesto, ktoré by malo automaty s vydávaním mincí. Okrem prvotnej vyššej investície treba počítať aj s vyššími prevádzkovými nákladmi.“ Nevydávanie mincí nepovažuje za veľký problém. „Treba pozerať dopredu. Ak chcete od ľudí vyberať peniaze, treba to robiť sofistikovane. Na západe je už trend a k dispozícii sú technológie, ktoré umožňujú platiť bez toho, aby vodič vystúpil z auta. Ale počítam, že u nás to bude najskôr za päť rokov, aj to nie všade.“
Dolný Kubín zatiaľ zaviedol klasický systém, ktorý sa osvedčil v iných mestách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 564
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 654
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 291
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 884
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 614
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 808
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 709
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 316
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 785
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 63 848
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 000
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 498
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 952
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 792
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 15 346
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka 11 174
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 785
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 63 848
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 000
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 498
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 952
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 792
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 15 346
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka 11 174
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu