DOLNÝ KUBÍN. „Žiadame vrátiť život do našich riek. Presadzujeme skutočnú ochranu vôd na Slovensku. Chceme zelené udržateľné opatrenia, nie iba sivý betón.“
Tak znie výzva organizátorov petície Za živé rieky a čistú vodu.
Chyba systému
„Ide o kampaň miestnych skupín, organizácií, dobrovoľníkov, vedcov či samospráv z celého Slovenska, ktoré riešia konkrétne problémy vôd,“ vysvetľuje členka petičného výboru Martina B. Paulíková zo Združenia Slatinka vo Zvolene. „Každá skupinka si už možno v minulosti organizovala vlastnú petíciu, podávala podnety a podobne, ale v určitej chvíli sme prišli na to, že problémy sa veľmi často opakujú a že ide o chybu systému, kedy ochrana vôd nie je dostatočná a nad ochranu je nadraďované hospodárske využívanie vôd. Preto sme sa dali dokopy a urobili spoločnú petíciu.“
Osem požiadaviek
Petícia občanov nadväzuje na minuloročnú výzvu vedcov a odborníkov, v ktorej žiadali ministerstvo životného prostredia, vládu a parlament o viac udržateľných zelených opatrení vo vodných plánoch. Zmenou legislatívy a kompetencií chceli dosiahnuť rovnováhu medzi ochranou a hospodárskym využívaním vôd, ktorých je na Slovensku takmer 50-tisíc kilometrov.
„Súčasný stav našich riek a vôd sa nezlepšuje,“ píše sa v petícii. „Kvôli nadmernému betónovaniu, prehradzovaniu a znečisťovaniu prichádzame nielen o prírodné hodnoty, ktoré nám riečna krajina poskytuje, ale aj o čistú vodu, od ktorej sme existenčne závislí. Ochrana vôd je preto vecou verejného záujmu.“
Svoje požiadavky aktivisti zhrnuli do ôsmich bodov, od spracovania novej vodnej politiky Slovenskej republiky až po aktívnu a účinnú účasť verejnosti, samospráv, občianskych združení, akademických a výskumných pracovísk na riešení problémov súvisiacich s ochranou vôd.

Nie sme výnimkou
„Na Orave sme v kontakte s ľuďmi, ktorí sa v minulosti aktivizovali okolo malých vodných elektrární na Studenom potoku,“ hovorí Martina Paulíková. „Je ich niekoľko, ďalšia, s názvom Brestová má pribudnúť nad Zubercom, respektíve Habovkou. Spolupracujeme s aktivistami, ktorí si všimli zvláštne zafarbenie a zápach vody z čistiarne odpadových vôd v Dolnom Kubíne a boli sme aj pri Orave, pri skládke z fabriky v Istebnom.“
Za necelé tri mesiace organizátori vyzbierali približne 12-tisíc podpisov. Petíciu Za živé rieky môžete podpísať do konca júna.