ÚSTIE NAD PRIEHRADOU. Eurorando sa koná každých päť rokov, vždy prebieha pod iným mottom a vždy končí v inej krajine. Tohtoročná iniciatíva sa zamerala na energiu.
„Cieľom je nielen zvýšiť energetickú gramotnosť, ale i prezentáciu bezmotorovej turistiky ako zdravej, k prírode šetrnej a energeticky i finančne nenáročnej formy pohybovej aktivity,“ hovorí Danka Števonková z Regionálnej rady Klubu slovenských turistov Orava.
Aj Regionálna rada Klubu slovenských turistov Orava spolu s oravskými turistickými klubmi sa zapojila do tohto projektu a v nedeľu 8. mája zorganizovala stretnutie turistov, pešiu túru a exkurziu do múru a elektrárne Oravskej priehrady.
Akcie sa zúčastnilo 66 turistov. Približné 15 kilometrov dlhá pešia túra sa začala v Krásnej Hôrke, viedla cez Javorový vrch (1 075 m n. m.) s prekrásnymi výhľadmi na Chočské vrchy, Roháče až do Poľska. Potom pokračovala na Magurku (1 107 m n.m.), kde sa k skupine pridali turisti z Námestova, ktorí prichádzali zo smeru cez Prehaliny.
„Všetci sme potom zostúpili k priehradnému múru, kde nás čakala plánovaná exkurzia, v rámci ktorej si prezreli celé vodné dielo zhora i zvnútra,“ hovorí Števonková. Útrobami 48 metrov vysokého priehradného múru vedú dlhé chodby. „Na začiatku výstavby tu objavili dva pramene, z ktorých sa turisti mali možnosť napiť aj dnes.“
Hlavným účelom vodného diela je využívanie hydroenergetického potenciálu vody na výrobu elektrickej energie, ochrana pred povodňami a vylepšovanie prietokov rieky Orava pod vyrovnávacou nádržou v Tvrdošíne.
Prvé práce na tomto diele začali už v roku 1941, do prevádzky bola priehrada spustená v roku 1954. Po napustení zhruba 350 miliónov metrov kubických vody ostali pod vodnou hladinou zatopené obce Slanica, Lávkovo, Ústie, Osada, Hámry a nad hladinou ostal len malý vrch premenený na ostrov – dnes známy ako Slanický ostrov umenia. Od roku 2007 je elektráreň plne automatizovaná.

Aktuálna akcia zameraná na energetiku sa začala vlani v septembri pri českej obci Hrčava, kde na štafetu turisti uviazali stuhy štátov trojmedzia Čiech, Slovenska a Poľska. Prítomní boli aj hostia zo škandinávskych krajín Dánska a Švédska. „Vyvrcholenie a zároveň ukončenie sa uskutoční od 10. do 17. septembra v meste Helsingborg v juho-švédskom regióne Skåne,“ dodala Števonková.
Autor: kst