ORAVSKÝ PODZÁMOK. Najnavštevovanejší hrad Slovenska otvára brány po mesačnej pauze tradične prvý májový víkend. Tohtoročné Turzove slávnosti sa niesli v slávnostnejšom duchu. Dôvodom sú dve nové expozície.
Zaujímavé novinky
Hrad ročne navštívi priemerne 165-tisíc návštevníkov. Tento rok možno padne 210-tisícový rekord. „Za prvé tri mesiace sme zaznamenali oproti minulému roku dvojnásobný počet návštevníkov,“ povedala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.
Ďalších má prilákať hradná dvorana, ktorá sa nachádza v zrekonštruovanom podkroví Turzovho paláca. Priestory využili na výstavu Oravský hrad vo výtvarnom umení. „Vystavené sú rôzne diela, podoby hradu očami a rukami výtvarných umelcov rôznych období,“ povedal historik Michal Čajka. „Najstaršia replika grafiky pochádza z roku 1680.“
Návštevníci uvidia aj nástenné maľby z Turzovho obdobia, ktoré boli odhalené pri rekonštrukcii a archeologických výskumoch, podobne ako šachta na vodovod. Počas prehliadky sa dostanú do dielne alchymistu, hradnej kuchyne, salónu umenia.
„Vo svete historickej hygieny ich čaká prevet, čiže záchod aj hygienické prostriedky používané šľachtou,“ povedal Michal Čajka.
Vzácne exponáty
Oravský hrad vybral z depozitu vzácne šperky. Nachádzajú sa medzi nimi zlaté keltské mince z náleziska Trniny nad Dolným Kubínom, nechýbajú zlaté dukáty, najstarší z roku 1467. Vo vedľajšie vitríne sú zlaté šperky a jantárové korále z Turzovej krypty kaplnky sv. Michala. Pochádza odtiaľ aj majstrovský kus vtedajších zlatníkov. Zásnubný prsteň s takmer karátovým diamantom, ktorý našli v sutinách.
Najvzácnejšími exponátmi je oblečenie vyzdvihnuté z krýpt. „Dolomán, mentieka a čiapka pochádzajú z Turzovej krypty a prisudzované sú Jurovi Turzovi,“ povedal Michal Čajka. „Nemáme však o tom dôkaz. V kabátci, nohaviciach a pančuchách bol pravdepodobne pochovaný Imrich Turzo. Detské košieľky z Henkelovej krypty mali na sebe Emerencia a Lazar Henkelovci.“
Second hand
Zaujímavosťou je, že po rekonštrukcii oblečenia Turzovcov, ktoré vykonali v Prahe, ich po rozdelení federácie prevážali na Slovensko ako second hand, aby sa vyhli vysokému clu. Pohrebné oblečenie pochádza zo 17. storočia. K jeho zachovaniu prispelo jedinečné prostredie krýpt. „Aby sa nám ich podarilo uchovať v čo najlepšom stave, vystavené sú v špeciálnom klimatizovanom priestore,“ povedala Mária Jagnešáková. Počet ľudí vstupujúcich do miestnosti je obmedzený, rovnako ako čas a používanie svetla. V Európe sa nachádza len päť múzeí, kde sú takéto vzácne a zachované textílie.
Rekonštrukcia priestorov stála približne 650-tisíc eur, a rozšírila možnosti prehliadky o kratší, dvadsaťminútový okruh. Otvorenie zapadá do osláv 400. výročia narodenia palatína Juraja Turzu.