DOLNÝ KUBÍN. „Olej, nafta je do motora, švárne dievča je pre šoféra, slivovica, rum a borovica, pohonný je náš materiál.“ Spieva vo svojej pesničke Senzus. Takto by si mohla vyspevovať aj 69-ročná Elena Šuňalová z Dolného Kubína. V obývačke má uložených 619 fľaštičiek alkoholu z celého sveta. Nechýbajú vzácne kúsky, po ktorých by sa oblizol nejeden bežný návštevník krčmy, ale aj odborník.
Začal to manžel
Šuňalovci sú zberateľská rodina. Elena zbierala pohľadnice, deti obaly z čokolád, servítky aj v osemdesiatich rokoch populárne céčka. „Mali sme ich veľmi veľa. Keď mal k nám prísť bratranec, čo všetko chcel, schovali sme ich. Podarilo sa nám to dokonale, pretože dodnes sme ich nenašli.“
V pivnici má stále odložené hlinené guľky, s ktorými sa deti hrávali. „Ráno v škole žiaci nerobili neplechu. Každý pigal na dvore guľky. Stačilo urobiť pätou jamku a mohlo sa hrať. Kto mal sklenku, bol niekto.“
Manžel sa zameral na čisto chlapské poklady. Zbieral zápalkové škatuľky, nálepky z pivových fliaš a malé fľaštičky s alkoholom. „Kde sme prišli, všade kúpil pivo. Nie kvôli obsahu, ale kvôli nálepke. To bolo nervov, keď sa mu nedala dobre odlepiť. Potom ich ešte musel sušiť, žehliť. Hotová veda.“
Odrezal si ucho
Šuňalovci už zápalkové škatuľky nemajú, nálepky odložili na chatu. Ale malé fľaštičky od výmyslu sveta zdobia obývačku. Nájdete medzi nimi zaujímavé tvary s ešte zaujímavejším obsahom. Poľskú kurwicu aj soplicu, mexickú tequilu so sombrérom, žiarovku so slivovicou, vodku s goralským klobúčikom aj Jánošíkom, Legendu Kremľa v knihe, demižóny v košíkoch, kvietok, eiffellovku, topánky, lampáše, srdiečka. Tí skôr narodení si určite pamätajú brandy schované v rakete. Začali ju vyrábať, keď sa začalo lietať do kozmu. Všetko sa tomu podriaďovalo, aj alkohol. Páni komunisti to považovali za dobrú propagáciu úspechu socializmu.
„Manžel bol chemik a pracoval v liehovare v Sabinove, takže ku alkoholu nemal ďaleko. Začal ho zbierať v roku 1967. Medzi prvé a zároveň najvzácnejšie patrí stará séria Vizovíc a Kord s tromi druhmi balenia. Dnes by ste ich v obchodoch už hľadali márne.“
Obsah fľaštičiek chránia pred vyparovaním zavoskovaním vrchnáka. Pred návštevami nemusia. Tie zbierku skôr rozširujú. Aj vďaka nim má Elena Šuňalová na poličke ruskú vodku s obsahom alkoholu 56 percent, Tatranský čaj kúpený v Tatrách na Hrebienku s vyznačením 1285 metrovej nadmorskej výšky aj malú kobru zaliatu alkoholom až z Vietnamu. Najsilnejší je 72-percentný absinth. Obľubovali ho slávni umelci. Maliar Vincent van Gogh mal aj vďaka nemu psychické problémy a nakoniec si odrezal ucho.
Drahšie sú spomienky ako obsah
Majiteľka sa o svoj poklad stará. Napriek tomu, že si pri utieraní prachu dáva veľký pozor, nehoda sa občas stane. Takto prišla o vzácny kúsok, jeden z prvých v zbierke. „Rozbila som becherovku v krásnej fľaši z bieleho kryštálu. Bolo mi jej viac ľúto, ako keby som prišla o liter.“
Alkoholu sa vyhýba. „Ak si dám, tak niečo bylinkové.“ V špajzi má odloženú domácu slivovicu. Aj tú chce zaradiť ku ostatným na polici v obývačke. „Zatiaľ sa nám to nepodarilo, pretože sme nezohnali peknú fľaštičku.“
Cenu zbierky odhadnúť nevie, no nespočíva len v obsahu skrytom za zavoskovaným uzávermi. „Veľa z nich už nekúpite nielen preto, že ich už nevyrábajú, ale aj preto, lebo ich výrobcovia už neexistujú. S mnohými sa spájajú spomienky na miesta, ktoré sme navštívili, alebo na ľudí, ktorí nám ich darovali.“
