PODBIEL. Kameňolom za Pálenicou funguje viac ako desať rokov. Banský úrad povolil prevádzkovateľovi Jozefovi Krupovi ťažbu do konca roku 2020. Získal aj povolenie na malé trhacie práce pomocou výbušnín. Niektorí domáci obyvatelia tvrdia, že otrasy spôsobené výbuchmi im poškodzujú majetok.
Štyri odstrely
Minulý rok sa kvôli tomu stretli zástupcovia Obvodného banského úradu Banská Bystrica, obecného úradu, prevádzkovateľa a sťažovateľov.
„Ak niekto dokáže, že domy poškodili odstrely, škodu nahradím,“ povedal Jozef Krupa. „Sľubujem, že zabezpečím firmu, ktorá vykoná merania otrasov.“
Začiatkom apríla sa v lome uskutočnili štyri merané odstrely. Na prvý použili 146 kilogramov výbušnín, na ostatné tri po 196 kilogramov. „Maximálne môžem použiť dvesto kilogramov. Viac mi ani netreba.“
Výsledky merania
Firma prevádzajúca meranie rozmiestnila v obci prístroje na troch miestach. Prvé sa nachádzalo v rodinnom dome Bebejovcov vzdialeného od lomu 552 metrov. Ďalšie vo vzdialenosti 730 metrov u Antona Janíka. Tvrdí, že praskliny na jeho dome zapríčinili otrasy z výbuchov. Tretím meracím bodom sa stal obecný úrad.

„Stupeň poškodenia je závislý od maximálnej rýchlosti kmitania, druhu objektu a základovej pôdy,“ píše sa v protokole, ktoré vydala spoločnosť vykonávajúca merania. Konateľ Marián Beňovský vysvetlil princíp spracovania výsledkov. „Budovy a pôda sú zaradené do rôznych kategórií.“
V Podbieli pre budovy použili kategóriu B, čo sú bežné tehlové stavby, domčeky s pôdorysnou plochou do 200 metrov štvorcových, najviac trojpodlažné. Pôdu zaradili do kategórie A, ktorá má hladinu podzemnej vody trvalo v hĺbke jedného až troch metrov. „Pri týchto kategóriách norma pripúšťa kmitanie do šesť milimetrov za sekundu (mm/s) do frekvencie 10 Hertzov (Hz). Od 10 do 50 Hz norma dovoľuje až 12 mm/s.“
Nepoškodili by ani zrúcaniny
Tieto čísla bežnému smrteľníkovi nič nehovoria. Lepšie ich pochopia pri výsledkoch merania. V rodinnom dome Bebejovcov namerali maximálnu hodnotu rýchlosti kmitania 0,906 mm/s, pri frekvencii 8,2 Hz. U Janíkovcov 0,556 mm/s, pri 7,9 Hz. Pri týchto objektoch norma dovoľuje až 6 mm/s. Na obecnom úrade prístroje namerali 0,173 mm/s, pri frekvencii 33 Hz. Tieto čísla mali do normy 12 mm/s tiež veľmi ďaleko.
Výsledok napísaný v protokole je teda nasledovný. „Namerané hodnoty preukázali, že vykonané trhacie práce malého rozsahu nemali škodlivé účinky v zmysle normy na sledované objekty. Namerané hodnoty splnili aj limity pre budovy typu A s nulovými škodami.“ Pod budovami typu A norma uvádza chatrné stavby, nezodpovedajúce stavebným predpisom, zrúcaniny, historické budovy z neopracovaného kameňa, budovy vo zvláštnej pamiatkovej starostlivosti, ktoré majú limit len do 3 mm/s. Odstrely v kameňolome Pálenica by nepoškodili ani tento typ budov.
„Mali sme tri prístroje, čo je dosť veľká vzorka na to, aby sme vedeli posúdiť vplyv a daný stav na dedinu,“ povedal Marián Beňovský.
„Ukázalo sa, že mám pravdu a odstrely škody na domoch nespôsobujú,“ povedal Jozef Krupa.
Výsledky spochybňujú
„Preverím si to na banskom úrade a u odborníkov,“ okomentoval výsledky Anton Janík. „Požadoval som, aby urobili odstrel veľkého rozsahu, ako robil v skutočnosti v začiatkoch. Toto bolo len malého rozsahu.“
Spolu s manželkou Annou však hovoria, že pri tomto odstrele nebol nik, iba Jozef Krupa a firma. „Otázne je, či Krupa takú istú nálož dáva. Teraz nikto nedokáže, či predtým dal dvesto alebo dvetisíc kilogramov. Ak to chcú robiť spravodlivo, nech tam zavolajú niekoho nezávislého.“
Marián Beňovský sa za množstvo výbušniny pri štyroch meraných odstreloch zaručil. „Bol som pri ukladaní náloží. Dali tam toľko, koľko je zapísaných v protokole. Ak niekto zistí nejaké anomálie počas iných odstrelov, nech mi zatelefonuje. Som ochotný prísť bez toho, aby prevádzkovateľ vedel, že som tam.“
Spochybňovanie výsledkov odmieta. „Čo som podpísal, to platí. Nepripustím žiadne ovplyvňovanie. Nevydám protokol, pod ktorý sa nemôžem podpísať.“
Podá trestné oznámenie?
Kameňolom stojí na pozemkoch Urbáru Podbiel. Na Valnom zhromaždení koncom apríla sa zišlo takmer 90 percent podielnikov. Počas rokovania padali z úst nespokojných obyvateľov ostré slová na adresu kameňolomu a jeho prevádzkovateľa.
„Obvinili ma, že okrádam urbár a ľudí,“ povedal Jozef Krupa. „Budem sa brániť a podám trestné oznámenie.“
Podielnici nakoniec hlasovali za prijatie uznesenia. Až 4425 hlasov z 5325 prítomných bolo za zníženie ceny tony zeminy vyťaženej v kameňolome z 35 centov na 10 centov. Zároveň dali súhlas na zriadenie nového kameňolomu v časti Prašivica, v ktorom chce kameň dobývať Jozef Krupa.
Anton Janík neskrýval rozhorčenie. „Hnevá ma, že nikto neberie do úvahy obyčajného človeka, ktorému sa robí škoda.“ Zatiaľ sa mu ju však nepodarilo dokázať. Ale nevzdáva sa. „Dnes som písal sťažnosť až do Bratislavy na životné prostredie.“