Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Pochopili, že z ochrany prírody vyžijú

Bohatstvo prírodných zdrojov aj nezmyselné plytvanie. Lacný benzín a potraviny, na ktoré sa ale čaká v radoch. Luxusné vozidlá aj staré šunky bez značiek. Venezuela je plná paradoxov.

Dušan Karaska s obrím pavúkom.Dušan Karaska s obrím pavúkom. (Zdroj: Archív Dušana Karasku)

Nesmierna diverzita, po susednej Kolumbii najbohatšia ornitofauna na svete, najsilnejšie orly, najvyšší vodopád, prales v delte Orinoka, státisíce vtákov v savanách Los Llanos aj ukážkový Karibik vrátane kokosových paliem a masáží. Obľúbený poznávací zájazd Venezuela pre ornitológov si od 19. februára do 13. marca zaknihoval ďalšiu kapitolu. O zážitky z trojtýždňovej cesty po juhoamerických Benátočkách sa s nami podelil Dušan Karaska z Oravského Podzámku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„V tomto období je tam relatívne sucho a chladno, čo znamená nielen menej komárov a rizík nákazy tropickými chorobami, ale v dôsledku sucha aj koncentráciu vodných druhov živočíchov na menších plochách, takže sa dali ľahšie vidieť,“ zdôvodňuje výber termínu riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava, jeden z troch Oravcov v slovenskej výprave.

SkryťVypnúť reklamu

Benátočky

Venezuela sa nachádza na severe Južnej Ameriky, hlavným mestom je Caracas. V krajine s rozlohou 912-tisíc kilometrov štvorcových žije viac ako 31 miliónov obyvateľov. „Venezuela je španielskou zdrobneninou názvu Venezia (Benátky),“ hovorí oravský ochranár a zoológ. „Keď prišli prví Európania do zálivu Maracaibo a videli obydlia indiánov na koloch vo vode, pripomínalo im to významné prístavné mesto v Taliansku. Krajinu preto pomenovali Malé Benátky alebo Benátočky (španielsky Venezuela).“

Slováci za tri týždne precestovali v podstate celú Venezuelu – lietadlami, mikrobusmi, džípmi, motorovými člnmi, v kanoe aj na koňoch. „Je to pestrá krajina. Žije tam 2,5-krát viac druhov vtáctva ako v Európe, ktorá je rozlohou desaťkrát väčšia. Videli sme približne 350 z 1400 známych druhov. Je tam veľká diverzita druhov, ale hustota určitého druhu na kilometer štvorcový je oveľa menšia ako u nás.“

SkryťVypnúť reklamu

Sloboda pre kajmana

Všetky oblasti mali niečo do seba, od nadmorskej výšky 3700 metrov v Andách až po Karibik. „Pozorovali sme harpyu pralesnú, najsilnejšieho orla na svete. Názov je známy skôr z mytológie. Hoci váži do 10 kilogramov, pazúry má veľké ako náš medveď. Videli sme niekoľko hniezd na obrovských stromoch seiba. Jeden kmeň bol veľký ako miestnosť, v ktorej teraz sedíme.“

V delte Orinoka nahliadli do života pôvodných obyvateľov – indiánov kmeňa Warao. „Samozrejme, nežijú na koňoch, ako to poznáme z mayoviek. Ich obydlia tvoria kolové stavby na vode, volajú sa palafitos. Živia sa zberom plodov a lovom. Ženy ručne pletú košíky, misky aj hojdacie siete a vyrezávajú z dreva zvieratá. Už malé deti chodia na prechádzky na kanoe. Je tam prebujnený čierny obchod s papagájmi a kajmanmi. Kúpili sme za euro jedného 30-centimetrového kajmaníka a pustili sme ho na slobodu. Z množstva zaujímavých živočíchov zaujali riečne delfíny aj opica vrešťan. Keby zvrešťal na Kubínskej holi, bolo by ho počuť až v Dolnom Kubíne.“

SkryťVypnúť reklamu

Ohňom k pôde

Los Llanos na západe krajiny tvoria rovinaté suché pláne s jazierkami. „Nepršalo od novembra, ráno bolo najmenej 27 stupňov. Vo vyprahnutej krajine na obrovských ohradených pasienkoch sa pásli kravy zebu. Vtáky sa sústreďovali v zníženinách s vodou. Za deň sme ich videli aj stotisíc vtákov. Okrem nich kajmany, krokodíly orinocké, známe kapybary, ktoré pripravujú na Veľkú noc ako Taliani jahňatá, a odchytili sme 4,5-metrovú anakondu.“

Dušana Karasku prekvapilo, že najväčšia hustota obyvateľstva nebola na rovine, ale v Andách. „Je neuveriteľné, aké strminy dokáže človek osídliť. Predstavte si, že by si ľudia u nás stavali domčeky v strminách Roháčov alebo v Malej Fatre.“
Pôdu domáci získavajú vypaľovaním. „Videli sme kilometrové ohne, ktoré menia prales na pasienky. Ohradia ich ostatným drôtom, vybudujú jazierko a pasú tam kravy. Vôbec sa o ne nestarajú. Po dobytok prídu, len keď ho chcú zobrať na bitúnok. Obdobie dažďov strieda sucho, je stále teplo, takže zvieratá netreba prikrmovať. A keď nejaké uhynie, postarajú sa oň stovky kondorov.“

Trestuhodné plytvanie

Podobizne bývalého prezidenta Huga Cháveza, bojovníka proti imperializmu, rady v obchodoch a na pumpách, plytvanie energiami. „Typický komunistický štýl, ako u nás pred rokom 1989,“ opisuje Dušan život bežných ľudí. „Venezuela údajne patrí ku krajinám s najväčšími zásobami ropy. Hoci prežíva krízu, pretože jej ťažká ropa je náročná na spracovanie, čo výrazne znižuje zisky pri v súčasnosti nízkych svetových cenách benzínu, má Venezuela najlacnejší benzín na svete. Liter stál jeden bolivar. Euro ste vymenili za tisíc bolivarov, takže za euro ste kúpili tisíc litrov benzínu. My chodíme na nákupy do Poľska, v lacnej Venezuele zas nakupujú Brazílčania a Kolumbijčania.“
Paradoxne, častokrát sa stalo, že na pumpe nemali benzín. „V hoteli sa nám ospravedlnili, že neupiekli chlieb, pretože nemajú múku, videli sme dlhé rady na základné potraviny.“

Slovákov šokovalo plytvanie prírodnými zdrojmi. „Keďže elektrina bola zdarma, v dedinách ani nezhasínali. Keby naši bezpečnostní technici videli tamojšie neizolované vedenia a povyťahované káble zo skriniek, zalomili by rukami. Žasli sme, že sa nikomu nič nestalo. 
Vypaľujú pralesy, ale drevo odtiaľ nevyužívajú takmer vôbec. Na varenie si radšej kúpia plynovú bombu a kúriť treba len vysoko v Andách. Potrebné stavebné drevo získavajú z plantáží cudzokrajných drevín, napríklad blahovičníkov alebo exotických borovíc, čím ničia pôvodnú flóru a faunu.“ 

Autá bez značiek, rezne z banánov

Hoci sú Venezuelčania obvykle milí, štátni zamestnanci často nevítajú cudzincov s úsmevom na tvári. Ani Slováci sa nevyhli kontrolám. „Policajti nosia samopaly a už na mimike vidno negatívny vzťah k imperialistom, hlavne k Američanom. Hoci sme sa ohradili, že sme z Európy, dvakrát nás vytiahli z auta a prinútili nás rozložiť batožinu. Kontrola trvala temer hodinu.“

V krajine, kde ročne evidujú 28-tisíc vrážd, okná domov zdobia mreže. „Jazdiť v noci sa neodporúča, pretože autá prepadávajú rôzne bandy. Len raz sme sa presúvali v noci autobusom, pretože rezervované letenky jednoducho predali niekomu inému a museli sme deň čakať na ďalší let. Neviem si predstaviť, že by sa to stalo v Európe.“

Priemerný plat bežného pracujúceho človeka je 16 eur. „Po cestách jazdia americké autá zo 70. rokov, často bez značiek, ale aj moderné luxusné vozidlá. Spoločnosť je rozvrstvená na pár boháčov a množstvo chudákov. Tí nemajú ani na náhradné diely, a tak majú každú pneumatiku inú.“
Tamojšiu stravu považuje ochranár za prijateľnú. „Zaujali ma rôzne druhy banánov. Miestni ich volajú podľa odrôd, jedny varia, iné obaľujú a pečú ako my rezne, trvanlivé topočo vydržia na slnku týždeň a nepokazia sa.“

Ekoturistika má zelenú

Národné parky spravujú a užívajú ochranári. Ekoturistika je na vzostupe. „Majú vlastných odborných sprievodcov, ktorí vodia nielen turistov, ale aj odborníkov z celého sveta. Chceli sme vidieť hniezdo vzácneho krokodíla orinockého, tak nás k nemu zaviedli. Dostali sme zoznam vtákov. Názov bol v latinčine, španielčine, angličtine a dokonca slovenčine, a to podľa nového názvoslovia. Stačí, aby do národného parku ročne prichádzali desiatky cudzincov z danej krajiny, už je to pre nich zaujímavé. Pochopili, že z ochrany prírody vyžijú, a to ich motivuje k jej zachovaniu. V Los Llanos napríklad pasú dobytok, ale popri tom zachovávajú biotopy vodného vtáctva.“

Využiť získané poznatky u nás je v podstate nemožné. „Systém a pravidlá sú rozdielne,“ zdôvodňuje Dušan Karaska. „Ochrana prírody na Slovensku má podstatne iné usporiadanie. Štátna ochrana prírody u nás nevlastní chránené územia, z tohto dôvodu je ťažké ich spravovanie. Slovák sa o problematiku ochrany prírody zaujíma podstatne menej ako je to u našich susedov. Je to ako so zdravím, keď ho človek má, nestará sa oň. Možno sa zobudíme, keď bude neskoro a dopadneme ako Holandsko alebo Nemecko, kde ostali doslova kúsky voľnej prírody.“

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  2. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  3. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  4. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  5. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  6. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  7. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  8. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 20 129
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 12 621
  3. Všetkým lepí pred voľbami 11 927
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 250
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 888
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 5 316
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 963
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 521

Blogy SME

  1. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 5. Koniec zvláštneho agenta FSB. Prvá časť.
  2. Rado Surovka: Niečo tu smrdí.
  3. Soňa Fröhlichová: Vinári pri Ženevskom jazere finišujú so zberom hrozna
  4. Pavel Ciesar: 325 mesiacov fiktívneho života v Matra Anke, a.s.
  5. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
  6. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
  7. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
  8. Ján Valchár: Ruská výmena partneriek (a dva geniálne doplnky naraz)
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 82 368
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 424
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 164
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 664
  5. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 31 374
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 170
  7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 295
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 549
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Kontrola pitia alkoholu mladistvými počas jarmoku.

Polícia ohlasuje vykonávanie ďalších kontrol zameraných na alkohol.


16 h
Dom smútku v roku 2004.

Obec chystá ďalšie prerábky.


18 h
Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame sériu čitateľských príbehov o úspešnom boji so závislosťou.


(red) 28. sep
Ilustračná fotka z minulej sezóny, medzi Lieskom a Hviezdou Dolný Kubín.

Oravský zväz ľadového hokeja už pozná zloženie všetkých súťaží.


19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 5. Koniec zvláštneho agenta FSB. Prvá časť.
  2. Rado Surovka: Niečo tu smrdí.
  3. Soňa Fröhlichová: Vinári pri Ženevskom jazere finišujú so zberom hrozna
  4. Pavel Ciesar: 325 mesiacov fiktívneho života v Matra Anke, a.s.
  5. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
  6. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
  7. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
  8. Ján Valchár: Ruská výmena partneriek (a dva geniálne doplnky naraz)
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 82 368
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 424
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 164
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 664
  5. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 31 374
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 170
  7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 295
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 549
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu