DOLNÝ KUBÍN. Ochranári smútia. Z Libanonu prišlo hlásenie o zastrelení orla krikľavého, ktorý dostal žltý krúžok na hornej Orave. Dospieť už nestihol.
Prísny migrant
„Neprežil ostatný jesenný ťah,“ povedal ornitológ Dušan Karaska, ktorý 13. júla 2013 krúžkoval mláďa v hniezde v Oravskej Jasenici. Hoci zastrelené orlíča našli 3. novembra minulého roka, ochranári sa o tom dozvedeli až minulý týždeň.
„Ľudia možno prekvapuje, ako ďaleko sa zatúlal. Orol krikľavý je prísny migrant. Zimuje v Afrike južne od rovníka a jeho pravidelná migračná cesta vedie cez Grécko, Turecko, Blízky východ a aj Libanon. Odlieta v septembri, vracia sa začiatkom apríla.“
Vtáča z Oravskej Jasenice sa dospelosti nedožilo. „Orly dospievajú neskôr, stačil rok a mohol sa rozmnožovať.“
V 90. rokoch minulého storočia hniezdilo na Orave 100 až 120 párov orla krikľavého. „Hniezdili v podstate všade, okrem Roháčov, Chočských vrchov, Veľkej a Malej Fatry. Odvtedy stavy klesli o 40 percent. Príčiny sú rôzne: odstrel na ťahových cestách, zlý stav zimovísk a rozpad ihličnatých lesov, takže nemá kde hniezdiť. Napriek tomu, málokde na svete je taká hustá populácia ako u nás na Orave. Takže jedným zo symbolov Oravy by mohol byť orol krikľavý.“

Strieľanie vtákov je zábavka
Organizácia BirdLife International vlani zverejnila štúdiu o nelegálnom love vtákov v Stredomorí. Uvádza, že až 25 miliónov vtákov sa každoročne stane obeťou nelegálneho zabitia, či už zastrelením, chytením do pasce alebo prilepením na návnadu.
„Ak v 21. storočí niekto zo špásu zastrelí takého vzácneho vtáka akým je orol, považujem to za nehoráznosť,“ hovorí Dušan Karaska. „Najsmutnejšie je, že sa na tom podieľajú aj krajiny Európskej únie. Len v Taliansku ročne zabijú zhruba 5,7 milióna vtákov. Na jednej strane Únia vynakladá nemalé prostriedky na ochranu vtáctva a na druhej strane nedokáže zakročiť proti nelegálnemu lovu.“
Náklady na projekt ochrany orla krikľavého na Slovensku v rokoch 2011 až 2015 dosiahli 850-tisíc eur, väčšinou prispel Brusel. „Aj ostatný prípad zastrelenia orla z Oravy by nás mal znepokojovať. Tu nejde o žobrákov, ktorí lovia vtáky, pretože nemajú čo jesť. Je to zábavka. Luxusné reštaurácie ponúkajú chránené vtáky ako delikatesy.“
Podľa štúdie je najčastejšie zabíjaným vtákom pinka obyčajná (2,9 milióna ročne). Nasleduje penica čiernohlavá (1,8 milióna), prepelica poľná (1,6 milióna) a drozd plavý (1,2 milióna vtákov).

Ako spoznáme orla krikľavého?
Orol krikľavý (Aquila pomarina) je naším najpočetnejším orlom. Má dlhé doskovité krídla s rozpätím 1,5 metra, zakončené pre orly typickými prstovitými letkami, a krátky chvost. Samec a samica majú rovnaké tmavohnedé sfarbenie s charakteristickými svetlými škvrnami zhora na krídlach a nad chvostom viditeľnými najmä počas letu. Mladé vtáky sú tmavšie ako dospelé orly. Na krídlach majú výrazné biele škvrny, sú umiestnené v dvoch radoch. V prírode môžeme najčastejšie pozorovať orla krikľavého krúžiť na oblohe alebo vysedávať na vyvýšených miestach, ako sú stromy, stĺpy, stohy sena či slamy. Živí sa hlavne drobnými hlodavcami. Svoje slovenské druhové meno dostal podľa výrazného charakteristického hlasového prejavu. Na Slovensku najčastejšie hniezdi na smreku, borovici, dube a buku. Hniezda si stavia najčastejšie vo výške 15 až 20 metrov nad zemou. Zvyčajne máva dve mláďatá, pričom staršie a silnejšie usmrtí alebo vytlačí z hniezda mladšieho súrodenca.
Zdroj: vtaky.sk