DOLNÝ KUBÍN. „Mobily vás nenasýtia,“ upozorňuje učiteľ nemčiny Rastislav Michalica študentov, ktorí prišli v stredu na prezentáciu zástupkýň Centrály pre sprostredkovanie práce v Brémach. Trieda stíchne a počúva, čo núka nemecký pracovný trh v oblasti hotelierstva a gastronómie.
„Pre žiakov, ktorí chcú po skončení školy pracovať v zahraničí, je to skvelá príležitosť získať potrebné informácie,“ hodnotí burzu Peter Ištván, zástupca riaditeľa Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Dolnom Kubíne.
Pýtajú si Slovákov
„Naša dnešná návšteva súvisí s demografickým vývojom,“ povedala Maria Haller. „Populácia starne a na našom pracovnom trhu chýbajú ľudia. Snažíme sa preto nájsť vhodné pracovné sily, ktoré by k nám prišli pracovať.“
A čím sú Slováci pre Nemcov zaujímaví?
„Váš odborný vzdelávací systém v oblasti hotelierstva a gastronómie má dobrú povesť,“ odpovedá Marianne Perrin. „Niektorí zamestnávatelia si vyslovene pýtajú Slovákov aj kvôli tomu, že máme podobnú mentalitu, respektíve spoločný kultúrny základ. Dôležité je aj to, že sa na vašich školách vyučuje nemecký jazyk.“
Minimálna mzda v Nemecku je 8,50 eura za hodinu, no zamestnávatelia spravidla platia viac. Na tringelty nie je nárok. Strava a ubytovanie vo veľa prípadoch bývajú zdarma. „Veľkým benefitom je vynikajúca materiálno-technická základňa. Hlavne pre mladých ľudí po škole je to šanca profesionálne rásť.“

Láka nielen plat
Ivana Majdišová z Dolného Kubína by po skončení školy chcela pracovať v Nemecku ako hlavná čašníčka. „Na praxi som tam bola štyrikrát. Ľudia sú milší, chápavejší a zdvorilejší ako u nás. Čašníčka nie je považovaná za handru a jej prácu si tam vážia.“
Nielen dobrý plat láka do zahraničia aj Ivaninu spolužiačku. „Tiež som možnosť absolvovať v Nemecku štyri zahraničné praxe, a to v lete, aj v zime,“ hovorí Marcela Gombalová z Hruštína. „Rada by som sa tam vrátila ako čašníčka. Vyhovuje mi mentalita tamojších ľudí, pracuje sa tam oveľa lepšie ako u nás, a vôbec, všetko funguje inak.“
Prednášku absolvovali všetci budúci absolventi, pracovný pohovor absolvovalo deväť študentov.
„Milo prekvapili, hlavne komunikatívnosťou a znalosťou jazyka,“ hovorí učiteľ Rastislav Michalica. „Ak budú mať záujem, do práce zoberú všetkých.“
Nastúpiť môžu od 1. júla, predtým ale musia zmaturovať.
Burzu práce pre budúcich absolventov organizovala Stredná odborná škola obchodu a služieb v spolupráci s pracoviskom Eures dolnokubínskeho úradu práce.