ORAVSKÁ PORUBA. Na verejný hovor, ktorý zorganizoval petičný výbor, prišlo viac ako sto ľudí. Boli medzi nimi nielen odporcovia starostu a poslancov, ale aj ich priaznivci.
Vadí im všetko
Zoznam výhrad petičného výboru, v ktorom sú aj traja neúspešní protikandidáti na starostu z posledných komunálnych volieb, je poriadne dlhý. Súčasnému starostovi Petrovi Hrivnákovi a poslancom vyčítajú netransparentnosť nakladania s majetkom obce, finančnými prostriedkami, využitie eurofondov, financií z VÚC, sponzorské dary, konflikt záujmov pri obstarávaní služieb a tovaru, realizáciu územného plánu, zrušenie všeobecne záväzných nariadení okresnou prokuratúrou, vysporiadanie pozemkov, kamerový systém, protipovodňové opatrenia, údržbu cestnej siete, chodníkov, zateplenie škôlky, organizovanie Dní obce, športových a kultúrnych podujatí, spoluprácu s podnikateľmi, vybavovanie podnetov a sťažností.
„Dá sa jednoznačne povedať, že je to čoraz horšie a starosta pokračuje cestou, ktorá je pre aktívnych občanov neprijateľná,“ píše sa v liste petičného výboru.
„Vadí im na mne všetko,“ zhrnul starosta Peter Hrivnák jednou vetou námietky. Počas verejného hovoru sa postavil pred ľudí a odpovedal na položené otázky. „Nepáči sa im nenatreté zábradlie, ale vysvetlil som, že som si musel vybrať priority. Postupujem podľa obyčajného sedliackeho rozumu. Nebudem predsa najskôr vymieňať radiátory a až potom riešiť kotolňu. Treba začať od základu, nie robiť niečo pre krásu. V prvom rade vybavujeme pozemky. Pod cintorínmi už sú. Do poriadku ich musíme dať postupne pod ihriskami, cestami.“
Starosta vraj nenosí montérky
Výboru sa nepáči, že obec nečerpá eurofondy. „Ak starosta nesúhlasí so spôsobom získavania eurofondov a dotácií, a nemá na to žalúdok, akceptujeme to,“ povedal Vladimíra Sopúch, ktorý hovor viedol. „Ale predstavoval by som si viac jeho osobnej iniciatívy. Má byť príkladom pri organizovaní brigádnickej činnosti, pri budovaní a skrášľovaní obce. Ani raz som ho nevidel v montérkach. Takmer každý deň sa presviedčame o katastrofálnom stave verejného osvetlenia.“ Nepáči sa mu tiež, že starosta sa nezúčastňuje futbalových zápasov.

„Teraz sme získali 130-tisíc na verejné osvetlenie,“ povedal Peter Hrivnák. „Budeme mať za ne 180 nových lámp.“
Niektorí ľudia nechcú osvetlenie cintorína. „Načo sa svieti mŕtvym?“ opýtala sa jedna z nespokojných žien. „Preto, aby nerozbíjali pomníky,“ odpovedala ďalšia. „Ľudia žiadali, aby sa na cintoríne svietilo,“ dodal poslanec Jozef Diškanec.
Voda aj lavica
Vladimírovi Sopúchovi sa nepáči, že pri dažďoch voda zatápa cestu do areálu družstva, kde je v rôznych prevádzkach zamestnaných približne 80 ľudí. „Keď začne pršať, pešo sa tam nedostanú. Nedokončená je regulácia potoka v Zábreži. Ostali tam kopy starého betónu.“ Petičný výbor poukazuje na nutnosť riešenia povrchových vôd na Rovni. Starosta argumentuje rokovaniami s urbárom, ktorému patria pozemky, aj s povodím Váhu o náprave a vybudovaní poldra na zachytenie dažďovej vody. „V regulácii potoka v Zábreži pokračuje Povodie Váhu. Betón zo starého mosta sme tam nechali preto, lebo sme ho chceli využiť ako podklad na stavbu nového.“
V liste, ktorí nespokojní občania napísali, je uvedené, že lavica pre peších spájajúca sídlisko Bysterec s lokalitou Gäceľ, nemala byť skolaudovaná. Pri jej výstavbe pomohla nielen Oravská Poruba, ale aj Dolný Kubín, Oravská vodárenská spoločnosť. Hlavným investorom bol Daniel Škerda, majiteľ kempu na Gäceli. „Od skolaudovania lavice prišli tri kontroly, ani jedna nezistila pochybenie.“
Veľa ľudí starostu podporuje
Výčitky smerovali aj ku nakladaniu s peniazmi. Práce pre obec údajne vykonávala firma blízka zástupcovi Petrovi Bajdichovi. Zaplatili jej 29-tisíc eur. „Podnikatelia dali ponuky, výberová komisia rozhodla o pridelení zákazky firme zaťa Petra Bajdicha,“ povedal Peter Hrivnák. Mrzí ho, že dedina sa začína deliť na dve skupiny. „Keď sa rozháda, ťažko sa dáva dohromady. Nechcem, aby sa všetky vzťahy potrhali. Netvrdím, že všetko je dokonalé, ale niektoré vyčítané veci sú scestné.“
Zaujímal nás názor ľudí z dediny. Pri ihrisku s antukou sme stretli domácu obyvateľku. „Za všetkým sú traja ľudia, ktorým súčasná situácia nevyhovuje a chcú obec ošmeknúť. Sponzorovanie osláv ich peniazmi nie je všetko. Veľa ľudí je pobúrených tým, čo robia. Nech skúsia povybavovať pozemky a dať do poriadku tento pozemok pod ihriskom. Má možno desať vlastníkov.“
Pani Mária čakala pred obchodom na obed. „Ľahko je veci posudzovať doma z fotelky. Nie všetko sa dá. Na druhej strane by možno nášmu starostovi nezaškodilo viac flexibilnosti. Ale je to čestný človek. Určite sa snaží. Starostom bol aj štyri roky predtým. Vieme, koho sme volili. Treba ho nechať dovládnuť. Nech sa rozhodne vo voľbách, nie v referende. Vlada Sopúcha uznávam. Má pokrokové názory. Pomohol obci v športe, stará sa o futbal. Je to veľká pomoc. Ale spriahol sa v petičnom výbore s ľuďmi, ktorým väčšina ľudí nedôveruje.“
Petícia a referendum
Petičný výbor začal zbierať podpisy na vyhlásenie referenda na odvolanie starostu.
„Potrebujeme ich približne 240, čo by nemal byť problém zohnať,“ povedal Vladimír Sopúch. Koľko ich zatiaľ majú, neprezradil. „Potom uvidíme, ako dopadne referendum. Nech to dopadne akokoľvek, možno sa starosta a poslanci zobudia. Chcem, aby sa dedina, ktorá je teraz mŕtva, zobudila. To, čo sa v Oravskej Porube deje, je možno na výstrahu všetkým spiacim starostom v iných dedinách.“
Kritika sa zniesla aj na poslancov, ktorí starostu podporujú. Ľubomír Maťuga sa hovoru nemohol zúčastniť. Preto poslal list. „Až po vypočutí odpovedí si urobte názor na to, či sa v dedine porušujú zákony alebo nie. Nie som zástancom odvolávaní či revolúcií. Podobné veci vedú často skôr ku rozbitiu veci ako ku jej oprave. Len nezabudnime, že aj v malej Porube platí to, čo povedal vo veľkej Amerike J. F. Kenedy. Nepýtaj sa, čo urobila obec pre teba, opýtaj sa, čo si urobil pre obec.“