MALATINÁ. Voda obmyla a odkryla už tretíkrát rúru vysokotlakového plynovodu s priemerom pol metra. Ľudia sa boja.
Keby vybuchol...
Na zatiaľ posledný prípad na hranici Oravy a Liptova upozornili starostu Malatinej Zdenka Kubáňa jej obyvatelia. Nebezpečné miesto sa nachádza pri potoku Sestrč približne kilometer od dediny.
„Zdá sa, že nič nehrozí, ale pri výbuchu by určite zhorel kus lesa. Pred niekoľkými rokmi trčala táto rúra s plynom približne sto metrov od domov.“
Plynovod je majetkom spoločnosti SPP distribúcia. Hovorca Milan Vanga povedal, že o situácii vedia. „Tri a pol metra vysokotlakového plynovodu s poškodenou izoláciou odokryla vlani voda na lesnej ceste medzi Malatinou a Liptovskou Annou. V decembri pracovníci spoločnosti SPP zmerali, či tesní, plyn neunikal. Obkopali potrubie, očistili ho a zaizolovali. Následne rokovali so správcom vodného toku o návrhu technického riešenia a stanovení predbežnej ceny.“
Už je apríl, no rokovania ešte nie sú ukončené. Plánovaný termín ukončenia opravy je stanovený na 30. júna tohto roku.
„Kto zaručí, že dovtedy sa nič nestane,“ hovorí starosta. „Čo ak vypukne lesný požiar? Minulý týždeň horel medzi Osádkou a Malatinou. Vydrží takúto situáciu tá rúra?“
Bezpečnostné pásmo
Plynovod stavali cez kataster Malatinej v rokoch 1970 až 1980.
„Ale ďalších takmer tridsať rokov sme kúrili drevom,“ hovorí starosta Zdenko Kubáň. „Plyn k nám do domácností zaviedli až koncom minulého storočia.“ Sťažuje sa na rúru vysokotlakového plynovodu. „Položili ju okolo dvoch tretín dediny, čím ju uzavreli. Znehodnotili väčšinu stavebných pozemkov.“
Dôvodom je bezpečnostné pásmo až do vzdialenosti 150 metrov na obidve strany od trasy plynovodu. Okolo Malatinej sa tak ťahá tristometrový pás, na ktorom je zakázané stavať.

„Vyzerá to ako ruský kosák,“ hovorí starosta pri pohľade na mapu. „Celá dedina tým trpí. Potrebujeme ju budovať. Toto nám znemožňuje rozvoj. Podobný problém, ale v oveľa menšej miere, spôsobuje vedenie vysokého napätia.“
Ach, ten plyn
Medzi poškodených majiteľov pozemkov patrí Michal Mužila. „Ten blbý plyn je všade. Zničil jediné najkrajšie slnečné parcely na rovinách. A plynári si robia s bezpečnostným pásmom z ľudí srandu. Na niektorých miestach sa potrubie nachádza aj necelých 50 metrov od domov. Keby ste chceli stavať vy, tak musíte ísť za 150-metrovú hranicu. Mám ešte jeden pozemok, kde plyn nie je, ale stoja na ňom stĺpy elektrického vedenia. Takže nemám šancu postaviť si vlastný rodinný dom na svojom pozemku.“
Hovorca Milan Vanga vysvetľuje dôvody rôzneho metra. „Vzhľadom na obdobie výstavby prípojky, spravuje sa toto zariadenie režimom vyplývajúcim z právnych predpisov platných v čase povolenia jej výstavby.“ V súčasnosti je už stanovené nové bezpečnostné pásmo, ktorým sa musí riadiť každý záujemca o stavbu aj na vlastnom pozemku.
„Pre plyn sa z dediny odsťahovalo veľa ľudí,“ tvrdí Michal Mužila. „Medzihradné v Dolnom Kubíne postavili bývalí Malatinčania. Veľa ich žije v Medzibrodí aj v Chlebniciach.“
Za pravdu mu dáva aj starosta Zdenko Kubáň. „Preto ma poslanci uznesením zaviazali, aby som rokoval s plynármi o riešení tohto problému. Neviem, ako to dopadne, ale ľudia si začínajú chrániť svoj majetok. Chcú ostať žiť v rodnej dedine. Plynové potrubie im to komplikuje.“
Takmer nesplniteľné výnimky
Jednou z možností sú výnimky. „Ale výnimku dostanete výnimočne,“ hovorí Zdenko Kubáň. „Navyše, keď som videl, aké podmienky plynári stanovujú, tak mi bolo do plaču. Ak ide o intravilán, budú sa s vami baviť, ale v extraviláne nemáte šancu vôbec.“
SPP – distribúcia vysvetlila podmienky na udelenie výnimky. Ak ich splníte, stavať môžete aj vo vzdialenosti sto metrov od plynovodu s priemerom 50 centimetrov. Máte na výber z dvoch možností. Buď osadíte oceľovú chráničku a vybudujete betónovú ochrannú konštrukciu, alebo vymeníte potrubie za hrubšie. Musia byť pritom splnené prísne normy.
„Tieto podmienky sú výsmechom plynárov majiteľom pozemkov, lebo sa prakticky nedajú z ekonomických dôvodov splniť,“ hovorí Zdenko Kubáň.
„Nech staré rúry vymenia plynári,“ hovorí Michal Mužila. „Majú peňazí toľko, že ich nevedia porátať. Veď im ich platíme my, odberatelia. Zaslúžili by sme si od nich pomoc.“