Územie Slovenska je vďaka svojim prírodným podmienkam rozdelené na jednotlivé regióny. Všetky regióny Slovenska majú svoje špecifiká, ktoré malú za následok, že každý z nich prešiel v podstate osobitým historickým vývojom, ktorý determinoval jeho špecifický ráz.
Regionálne bádanie má na našom území bohatú tradíciu. Záujem o regionálne dejiny u nás odštartovalo dielo Mateja Bela Notitia Hungariae novae historico-geographica, ktoré sa v Uhorsku stalo na mnoho nasledujúcich rokov vzorom vlastivednej práce. Výskumu dejín jednotlivých regiónov Slovenska sa však bádatelia venovali v rozličnej miere. Kým niektorým oblastiam sa venovali viacerí autori, iné nevzbudili záujem bádateľov skoro vôbec.
Jednou zo základných úloh slovenskej historickej vedy je tiež výskum dejín osídlenia nášho územia. Cez sídliskové bádanie môžeme vidieť jednak do malej každodennej histórie, no zároveň môžeme prostredníctvom neho získať odpovede i na niektoré zo zásadných otázok našich národných dejín. Z uvedeného dôvodu má výskum dejín jednotlivých miest a obcí pre poznávanie dejín Slovenska jedinečný význam.
V súčasnej dobe sa však dejiny jednotlivých miest a obcí Slovenska tešia i nemalému záujmu zo strany širokej verejnosti. Tento záujem je motivovaný túžbou ľudí po poznaní minulosti miesta kde sa narodili, vyrastali, žili či miesta kde sa nachádza ich aktuálne bydlisko. Keďže uvedený trend neobišiel ani územie Oravy (čo badať najmä na neustále sa rozrastajúcom autorskom zázemí), rozhodli sme sa pripraviť seriál krátkych príspevkov k dejinám osídľovania Oravy, v ktorom sa budeme venovať prvým písomným zmienkam o jednotlivých mestách a obciach ležiacich na jej historickom (!) území. Budeme pritom postupovať chronologicky, od prvej písomne doloženej lokality na území Oravy po tú najmladšiu.
V nasledujúcom príspevku si priblížime prvú písomnú zmienku o Tvrdošíne, ktorá je zároveň prvou písomnou zmienkou o Orave ako takej.
Autor: Lukáš Tkáč