BEŇADOVO. Roky dochádzali žiaci druhého stupňa do škôl mimo dediny, hlavne do susednej Brezy. „Ďakujeme tamojšej škole, že desiatky rokov poskytovala útočište našim deťom, ale nastal čas, aby sme sa osamostatnili,“ povedal beňadovský starosta Jaroslav Pepucha.
Rešpekt, ale hlavne chuť
Demografická krivka v Beňadove stúpa nahor. „Vlani sa nám narodilo 27 detí, roky predtým okolo dvadsať,“ hovorí starosta. „Rovnaké číslo očakávame aj tento rok, ak všetko dobre dopadne.“
Prvý stupeň základnej školy v súčasnosti navštevuje 54 žiakov v štyroch ročníkoch. Snahy o druhý trvajú dlhšie. „Koncom 70. rokov minulého storočia škola v Beňadove nebola,“ spomína riaditeľka Mária Kureková. „Od prvej triedy som chodila do Brezy. Beňadovskú školu opäť otvorili až po revolúcii. Začiatky takisto neboli ľahké, no dnes funguje bez problémov. A keď funguje prvý stupeň, myslím si, že bude rovnako dobre fungovať aj druhý. Samozrejme, cítime veľký rešpekt, ale vďaka podpore od zriaďovateľa a rodičov to chceme skúsiť.“
Zámer urýchlili dotácie
Bývala starostka Mária Ondreková získala dotáciu na odstránenie havarijného stavu, čím budova školy získala novú strechu, nadstavbu, zateplenie aj plastové okná.
„Vlani sa nám podarilo získať približne 45-tisíc eur na dobudovanie priestorov v nadstavbe vrátane nábytku,“ hovorí starosta. „Nachádza sa tam päť tried, jedna počítačová učebňa, zborovňa a sociálne zariadenia.“
Na telesnú výchovu majú žiaci k dispozícii multifunkčné ihrisko, v zime môžu využívať priestory v kultúrnom dome. „Podľa nápočtov, ktoré sme dostali z ministerstva školstva, by sme to mali finančne zvládnuť. V prípade problémov sme pripravení školu dofinancovať. Peniaze investované do vzdelania detí určite nevyjdú nazmar. Pomoc nám prisľúbili aj rodičia.“
Všetci boli za
Návrh otvoriť druhý stupeň jednohlasne podporilo zastupiteľstvo. S rodičmi ho samospráva prebrala na verejnom hovore. „Mali to vo svojich rukách a všetci boli za,“ povedal Jaroslav Pepucha. „Naše deti už nebudú musieť v zime postávať na zastávke, čakať na meškajúci autobus, čo je v zime bežné, a dochádzať 6,5 kilometra. Hollywood to hneď nebude, ale postupne školu dovybavíme.“
Dôvera rodičov potešila aj riaditeľku. „Urobíme všetko pre to, aby sme ich nesklamali.“

Spokojní rodičia
Andrea Majdová má doma dve školáčky, druháčku – chodí do Beňadova, a piatačku, ktorá dochádza do Mútneho. „Pre našich piatakov nie je jednoduché odísť do nového prostredia, nehovoriac o dochádzaní. Som preto veľmi rada, že škola v Beňadove bude mať druhý stupeň a verím, že sa ujme.“
Spokojný je aj Ľudovít Rambala. Do Brezy mu dochádzajú tri deti, z toho dve z detského domova. „Všetci sú ôsmaci. Hoci majú vynikajúcu triednu učiteľku, rozhodli sa ísť do Beňadova. Tešia sa, že nebudú musieť tak skoro vstávať. Keď zaspia, nemusia sa stresovať, že nestihnú autobus. Budeme mať dvoch predškolákov, tak môžu ísť ráno spolu. No nie je to iba praktické hľadisko. Dôležité je, že budova školy aj dedina ožijú. Máme šikovné deti. Keď prídu nové šikovné učiteľky, verím, že spolu dosiahnu výsledky, ktoré zviditeľnia obec.“
Nie je to šťastný krok
„Z facebooku som sa dozvedel, že Beňadovci od 1. septembra odchádzajú z nášho druhého stupňa a otvárajú si ho sami,“ povedal starosta Brezy Ladislav Matejčík. „Považujem za neslušné, že nás o tom doteraz nikto oficiálne neinformoval. Okrem toho by som očakával serióznu pracovnú ponuku pre našich učiteľov, ale nič také sa nestalo.“
Brezanský starosta odhaduje životnosť beňadovskej školy na niekoľko rokov. „Jej naplnenosť je už teraz na hrane. Predstavte si, že budete mať šikovné dieťa a budete ho chcieť dať na osemročné gymnázium. Celá dedina vás bude blokovať, pretože ohrozíte minimálny stav žiakov v triede. V Breze máme ročne okolo 20 detí na 1600 obyvateľov. Doba sa zmenila a rodičia po šesť či sedem detí určite mať nebudú, ani u nás, ani v Beňadove.“
Po odchode približne 70 beňadovských žiakov ostane v Breze 210 školákov. „Bude to mať dopad na pedagógov základnej školy. Dnes neviem povedať, či odídu traja alebo piati. Uvoľnené priestory využijeme na zriadenie špeciálnych učební alebo knižnice. Bude tam nejaký finančný rozdiel, ale nie taký, ktorý by nám spôsobil zásadné problémy.“

Na príkladnej úrovni
Beňadovčania mali čas na podanie záväzných prihlášok do 8. apríla. „Tento týždeň sa chceme stretnúť s vedením samosprávy a základnej školy v Breze a dohodneme sa na ďalšom postupe,“ povedal Jaroslav Pepucha. „Možno sa to zdá byť neskoro, ale podnikať oficiálne kroky pred doručením záväzných prihlášok sme nepovažovali za vhodné.“
Beňadovská škola by mala mať od septembra 127 detí. „Počet žiakov je na hrane, ale rozhodli sme sa, že to nebudeme odkladať,“ hovorí starosta. „Bobrov je raz taký veľký ako my a má v škole 160 detí. Zabojujeme.“
Najslabším ročníkom je štvrtý s desiatimi a šiesty s 11 žiakmi. „Ostatné sú bezproblémové,“ hovorí Mária Kureková. „Sme mladá dedina, detí pribúda, takže o budúcnosť sa v tomto smere neobávam.“
Pre druhý stupeň budú Beňadovčania potrebovať päť až šesť nových učiteľov.
„Hlásia sa nám z celého okresu,“ povedal Jaroslav Pepucha. Chceli by sme to uzavrieť do konca apríla. Záleží nám na tom, aby bol náš učiteľský zbor na príkladnej úrovni.“
V kompetencii zriaďovateľa
Počty žiakov v základných školách určuje školský zákon. Nižší ako minimálny počet žiakov v triede môže určiť zriaďovateľ v prípade, ak je cesta do najbližšej školy dlhšia ako šesť kilometrov.
„Základné školy sa delia na základnú školu so všetkými ročníkmi a základnú školu, ktorá nemá všetky ročníky,“ vysvetľuje komunikačný odbor ministerstva školstva. „V prípade, že škola chce poskytovať v rámci základného vzdelania vzdelávanie iba v niektorých ročníkoch alebo naopak, rozšíriť vzdelávanie na všetky ročníky, ide iba o vnútornú zmenu organizácie školy a nesúvisí to so zmenou v sieti. Zriadenie školy s ročníkmi prvého stupňa alebo s prvým až deviatym ročníkom je v kompetencii zriaďovateľa.“
V roku 2015 zaniklo na Slovensku 38 základných škôl (ZŠ), z toho štyri elokované pracoviská pri ZŠ.
Zriaďovatelia zrušili 23 škôl, ôsmim pozastavili činnosť a sedem zlúčili s inými školami. Ministerstvo zaradilo do siete 23 nových ZŠ, z toho 12 elokovaných pracovísk.