KRUŠETNICA. Horí hlavne škôlka. Hygienici pohrozili obci, že prevádzku v súčasnej 80-ročnej budove viac nepovolia. Na novú dedina potrebuje zhruba tristotisíc eur. Preto šetrí, kde sa dá.
Šetria na škôlku
„Máme 24 detí, chceme ísť na štyridsať,“ povedala starostka Terézia Pacoňová. „Ak uspejeme vo výzve, dostaneme na jedno súčasné miesto 2500 eur a na novovytvorené 6700 eur. Dokopy je to 167-tisíc, my potrebujeme 300-tisíc. Preto šetríme, kde sa dá.“
Výzvu na rozšírenie kapacít materských škôl vyhlásilo ministerstvo pôdohospodárstva v januári. Projekty najprv posúdi Žilinský samosprávny kraj. Žiadosti sa podávajú do konca septembra.
„Budeme robiť všetko pre to, aby sme na rok začali stavať.“
Kanalizácia aj vodovod
Vyše 200-tisíc eur samospráva získala na výstavbu tretej, poslednej vetvy kanalizácie.
Ak všetko pôjde podľa plánu, splašky z dediny čoskoro skončia v čerpacej stanici Oravskej vodárenskej spoločnosti, ktorá ich odvedie do čistiarne v Námestove.
Kanalizáciu v Krušetnici tvoria tri vetvy. Prvé dve sú hotové, aj vďaka dotáciám vo výške 60- a 100-tisíc eur. Spoluúčasť obce pri najnovšej dotácii predstavuje 10 700 eur, čo nie je málo.
„Ak všetko dobre dopadne, tento rok by mohol byť nižný koniec odkanalizovaný,“ hovorí starostka.
Vlani obec začala kopať novú vetvu vodovodu. Po dvesto metroch ju pribrzdilo počasie. Ostáva dorobiť ešte zhruba rovnaký úsek. „Pôvodná vetva vedie popod hospodárske budovy. Báli sme sa, aby sme v prípade poruchy neodstavili celú obec. Novú vetvu preto sťahujeme približne o pol kilometra smerom do dediny. Takisto zvádzame prepad z rezervára, ktorý končil v prírode, čo považujem za prínos.“

Samospráva stavia vodovod svojpomocne. Platí materiál a výkopy, robota je dielom pracovníkov zamestnaných cez úrad práce.
„Podali sme projekt na výstavbu chodníkov a parkovísk. Radi by sme preto vodovod dokončili skôr.“
Sihly
Krušetnica sa rozširuje hlavne smerom na Lomnú. Inžinierske siete v Sihlách obec buduje postupne. Vlani urobila v druhej ulici dažďovú kanalizáciu a makadamovú cestu.
„Tento rok máme v pláne vyasfaltovať cestu v prvej ulici, keďže ľudia tam bývajú už osem rokov,“ hovorí starostka. „Do tretej a štvrtej ulice, ktoré zatiaľ nie sú zastavané, chceme potiahnuť elektrinu a do štvrtej aj vodovod.“
Krušetnica má navyše šancu získať dotáciu z eurofondov na výstavbu ciest po pozemkových úpravách. Hodnota diela, ktoré v prípade úspechu zhotovia Cestné stavby Liptovský Mikuláš, je 580-tisíc eur.