DOLNÝ KUBÍN. Podvodníci používajú rôzne finty, ako oklamať dôverčivých seniorov. Príbeh o kamarátovi v nemocnici je už ošúchaný, ale ľudia mu stále uveria.
Eurá pre lekára
Koncom januára sa medzi oklamaných dôchodcov zaradil 83-ročný Jozef. Na ulici ho oslovila žena s prosbou o pomoc. Pýtala sa na cestu do nemocnice. „Ukázal som jej, kde je, ale poprosila ma, aby som tam išiel s ňou aj manželom. Vraj sú z Nemecka, netrafili by tam a leží v nej niekto z rodiny po autonehode. Potrebujú ísť za doktorom. Povedala aj jeho meno. Poznal som ho, tak som jej uveril.“
Nasadol do auta, kde sedel muž. Všetci traja sa spoločne odviezli ku nemocnici. Vodič išiel dovnútra za lekárom. Po chvíli sa vrátil. „Povedal, že šanca na prežitie je päťdesiat na päťdesiat. Vraj ho musia súrne operovať, ale lekár si pýtal 250 eur.“
Jozef sa rozhodol požičať im a pozval ich do svojho bytu.
Drahý kufrík
Muž so ženou tvrdili, že peniaze majú v Nemecku, prevod na Slovensko bude vraj trvať dve hodiny. Jozefovi ukázali zväzok dolárov. Tvrdili, že ich tam je desaťtisíc. Dôverčivý Dolnokubínčan im dal tristo eur.
„Žena predo mnou zamkla malý kufrík, kde doláre mali byť. Vraj si ho vyzdvihnú, keď mi prídu eurá vrátiť. Muž si odskočil na záchod, žena ma medzitým zabávala. Zapisovala si adresu. Muž potichu vyšiel zo záchoda do kuchyne, kde som mal zostatok peňazí a zobral ich. Potom odišli. Ešte som ich odprevadil pred dom.“

Keď sa Jozef vrátil domov, okamžite zistil, že mu zmizlo 10 800 eur. „Uvedomil som si, že ja, starý, naivný som naletel podvodníkom. Boli to moje dvadsaťročné úspory z biedneho dôchodku. Mal som ich odložené na pohreb, na lekárov. Myslel som že sa zbláznim, že mi hlava praskne, že dostanem infarkt.“
Náročné pátranie
Zatelefonoval policajtom, ktorí okamžite začali vyšetrovanie. Žiaľ, dôchodca im poskytol veľmi málo informácií. Polícii pomohli až kamery v nemocnici.
„Na záberoch bolo vidno, ako si zlodej prezerá informačnú tabuľu s menami lekárov,“ hovorí Jozef. „Odtiaľ vedel meno, čím vo mne vzbudil dôveru.“
Kamera zaznamenala aj auto zlodejov. Stopy ich priviedli až do Lučenca, ku 40-ročnému Štefanovi a 41-ročnej Alici. Najskôr zapierali, ale nakoniec sa priznali. Ale peniaze vraj už minuli na automaty, alkohol.
Vtedy zasiahol Štefanov otec. „Údajne bol veľmi nešťastný a sklamaný zo správania syna. Prisľúbil, že ukradnuté peniaze vráti zo svojich úspor.“
Sľub dodržal čiastočne. Do Dolného Kubína priniesol 7500 eur. Odovzdal ich okradnutému dôchodcovi. Na polícii sa zaviazal, že zostávajúcich 3600 eur zaplatí v 700-eurových mesačných splátkach. „Dúfam, že tentoraz ma už neoklamú.“
Podarenej dvojici napriek tomu stále hrozí trest. „Muž aj žena z Lučenca boli obvinení z prečinu podvodu a krádeže, za čo im hrozí trojročný trest odňatia slobody,“ hovorí Gabriel Liška, riaditeľ obvodného oddelenia v Dolnom Kubíne.
„Ďakujem policajtom za rýchle vypátranie zlodejov,“ hovorí nešťastný dôchodca. Pre dôverčivých ľudí má odkaz. „Napriek tomu, že polícia, televízia, rozhlas a noviny stále upozorňujú na takýchto podvodníkov, uveril som im. Nebuďte takí naivní ako ja. Nedôverujte ľuďom, ktorých nepoznáte. Ak od vás budú žiadať finančnú pomoc, odmietnite. Zavolajte políciu, ktorá vám pomôže.“