ORAVSKÝ BIELY POTOK. Keď obec poplatí zo svojho rozpočtu všetky povinné výdavky a chod škôlky, ostane jej na investície a rozvoj zhruba 30-tisíc eur.
„Keby sa nám nedarilo získavať peniaze z iných zdrojov, tak neurobíme nič,“ hovorí starosta Ján Kaššák.
Po úspešnom vlaňajšku, keď sa im na podporu svojich akcií podarilo získať okolo 150-tisíc eur, podávajú ďalšie žiadosti na eurofondy.
Popri cestách, ihrisku i cintoríne
„Nosným je projekt, ktorý rieši mostík od hlavnej cesty k novej stavebnej lokalite, dokončenie chodníka okolo hlavnej cesty dedinou a vybudovanie štyroch autobusových zastávok,“ priblížil starosta tohtoročné plány.
Druhým projektom sa obec uchádza o peniaze na multifunkčné ihrisko, tretím na rekonštrukciu domu smútku a úpravu cintorína.
„Výberové konania sú ukončené, v týchto dňoch tieto projekty posielame.“
Cesta popri cestičke
Cieľom ďalšieho projektu, ktorý by Oravskobielopotočania chceli podať do konca apríla, je zoznámiť hostí s históriou a súčasnosťou kamenárstva v obci.
„Ide o náučný chodník s dĺžkou desať kilometrov,“ hovoríKaššák. „Jeho dominantou bude osadenie zastavení krížovej cesty popri cestičke na miestny cintorín. Vytesali ich z pieskovca umelci v priebehu doterajších ročníkov kamenárskeho plenéra, chýbajú už len dve. Bola by škoda nechať ich len v záhrade.“
K niektorým zastaveniam osadí obec lavičky, takže vznikne zároveň pekná oddychová zóna. Budúcu Veľkú noc by si tak mohli veriaci pripomenúť utrpenie Ježiša Krista práve na tomto mieste.
História a súčasnosť kameňa
Náučný chodník s expozíciou kamenárskeho umenia začína informačnou tabuľou pri budove obecného úradu, kde je v súčasnosti zriadená expozícia súčasného umenia. Ďalej pokračuje na cintorín, tu je naplánovaná krížová cesta z diel s náboženskou tématikou.
V cintoríne za domom smútku bude zriadená výstava starých historických náhrobných kameňov. „Dokumentujú zručnosť a estetické cítenie našich predkov.“
Podľa projektovej dokumentácie pokračuje chodník ďalej na miesta, kade jej obyvatelia opúšťali dedinu, a na ktoré v minulosti osadili kamenné kríže. Náučný chodník takto obíde celú obec z juhu, západu a severu, povedie aj k lomu pieskovca, kde bude tabuľa popisujúca ťažbu kameňa.
Rozpočet sa pohybuje na úrovni 50-tisíc eur.
„Dúfame, že v tomto projekte budeme úspešní,“ dodal starosta.