DOLNÝ KUBÍN. Športové kluby, občianske združenia a organizácie žiadali od radnice na základe výzvy Šanca pre všetkých peniaze na svoju činnosť a projekty. Z požadovaných 84-tisíc dostanú 58-tisíc eur.
Tešia sa takmer všetci
Tradične najviac sa ušlo futbalistom a hokejistom, zhodne po desaťtisíc eur. Spoločenstvo evanjelickej mládeže klub Garáž si na účet pripíše druhú najvyššiu sumu 3 400 eur, florbalisti zo Žatvy dostanú 3100 eur. Ostatné sumy sa pohybujú okolo tisícky.
Vzpierači, ktorí sa päťkrát za sebou stali majstrami Slovenska, dostanú 1200 eur. „Použijeme ich pre mládež hlavne na licencie a štartovné,“ povedal predseda klubu Peter Janíček.
Časť žiadateľov vyšla naprázdno, medzi nimi Športový klub polície a Mestský plavecký klub. Nepredložili zúčtovanie minuloročnej dotácie, preto nesplnili tohtoročné podmienky. Z požadovaných takmer 60-tisíc kluby dostali viac ako 40-tisíc eur.
V oblasti športu kultúry a voľného času žiadatelia chceli takmer 19-tisíc, pridelená suma presiahla 14-tisíc eur. Najviac, takmer tritisíc dostane Art air center. Peniaze využije na zorganizovanie troch rôznych hudobných podujatí medzinárodného významu. Ušlo sa aj ďalším 16 žiadateľom.
Tretia kategória zahŕňa subjekty z oblasti sociálnych vecí a zdravotníctva. Rozdelia si 5400 eur. Telesne postihnutí budú športovať a cestovať za dve tisícky. Financie dostali tiež dôchodcovia a ďalšie dve občianske združenia.
Existuje aj iný model
Počas schvaľovania v mestskom zastupiteľstve vystúpil Matúš Lakoštík, predseda komisie školstva, kultúry mládeže a športu. Vysvetlil systém rozdelenia peňazí. Komisia využila koeficienty dohodnuté s klubmi. „Zohľadňujú počet mladých športovcov v klube, úroveň súťaží, úspechy, reprezentantov a ďalšie kritériá.“
Poslanec Ján Ráclavský s používaným systémom nesúhlasí. „Niekoľkokrát som navrhol, aby sme zastaraný systém prideľovania zanechali a prešli na participatívny rozpočet. Nech o prideľovaní financií rozhodnú obyvatelia mesta. Zapojme ich do rozhodovania a prenesme mieru zodpovednosti aj na nich.“
Tento model úspešne funguje v Bratislave aj Banskej Bystrici. Záujemca podá žiadosť rovnako ako v Dolnom Kubíne. Komisia ju posúdi a navrhne výšku podpory. „Potom prebieha hlasovanie ľudí za projekty na webe. Z neho sa zostaví rebríček, najúspešnejší získajú peniaze. Nerozhodnú o tom poslanci, ale samotní občania.“
Podľa Jána Ráclavského sa takto dá rozhodovať nielen o dotáciách na kultúru, šport a podobné oblasti, ale aj o iných veciach financovaných radnicou. Napríklad úprava priestoru medzi bytovkami, výstavba detského ihriska a podobne. „Nemusíme hneď rušiť súčasný systém financovania. Začať môžeme s jedným percentom rozpočtu. Po odskúšaní sa suma môže zvyšovať.“