ZUBROHLAVA. Milan Jagnešák z Rabčíc je zakladateľom bobového športu na Slovensku. Pod piatimi olympijskými kruhmi reprezentoval Slovensko už štyrikrát. Po posledných v Soči 2014 ukončil pretekársku kariéru a vydal sa cestou hľadania nasledovníkov. Bude jedným z nich Jakub Čiernik? „Bobový šport sa mi vždy páčil,“ hovorí 16-ročný Zubrohlavčan. „Keď prišla možnosť, neváhal som. Rozhodnutie neľutujem.“
Strach mal iba pár sekúnd
Jakub Čiernik preteká v novej disciplíne monoboby, ktorá je o čosi bezpečnejšia a je určená pre mládež do 18 rokov. „Výhodou je, že človek sa spolieha sám za seba. Nemôže sa na nikoho vyhovárať, keď niečo pokazí.“ Prvý ostrý štart absolvoval Oravčan ešte ako deviatak na základnej škole. „Strach som mal iba pár sekúnd v prvej zákrute. Potom prešiel. Tam nie je čas ani myslieť na iné veci. Človek musí na všetko zabudnúť a sústrediť sa iba na jazdu.“ Mladí bobisti dosahujú dole korytom celkom slušnú rýchlosť. V niektorých úsekoch idú aj 120 km/h. „Počas jazdy to nejako špeciálne nevnímam. Plne sa koncentrujem na ďalšie zákruty, aby som v nich nič nepokazil.“
Ovládanie monobobov spočíva v tom, že vo vnútri sú dve zvislé lanká, za ktoré jazdec ťahá. Riadi tak nože vpredu na pravej alebo ľavej strane. Takisto má ešte k dispozícii brzdu na nohu. „Naučil som sa to rýchlo ovládať. Dlhšie mi trvalo najjemnejšie riadenie, ktoré je už milimetrové.“
Najlepšie dopadli Olympijské hry mládeže
Hneď v druhej sezóne sa nádejný bobista kvalifikoval na Olympijské hry mládeže v nórskom Lillehammeri vo februári tohto roku. Práve tam dosiahol doposiaľ najlepší výsledok. V prvej jazde mal Jakub dvanásty najlepší čas, no v druhej si umiestnenie vylepšil. Bol ôsmy a celkovo skončil na peknom desiatom mieste. „So svojím vystúpením som spokojný, ale vždy to môže byť ešte lepšie. Už však viem, ako to prebieha na väčšom podujatí. Získal som nové skúsenosti, spoznal skvelých ľudí. To sú veci, ktoré sú na tom najlepšie.“

Olympijské hry mládeže boli pre Jakuba Čiernika poslednými pretekmi v tejto sezóne. Predtým ešte absolvoval tri podujatia. V Rakúsku skončil štrnásty, v Nórsku si o priečku polepšil a vo Švajčiarsku bol pätnásty. Oravčana výsledky veľmi nepotešili. „Sezóna nebola dobrá. Nevychádzali mi štarty. Vo Švajčiarsku mi vyšli, ale zas som dostal nejaký vírus. Pretekal som i napriek teplotám.“
Boby vhodné pre vzpieračov
Bobový šport na Slovensku robia hlavne bývalí vzpierači. Preto nie je žiadnym prekvapením, že Jakub Čiernik je tiež úspešným vzpieračom. V zbierke má titul majstra Slovenska a niekoľko druhých miest. „Hovorí sa, že vzpierači sú na boboch najlepší, pretože majú silu v nohách, chrbte a obrovskú výbušnosť.“
O čosi smutnejšie je, že podmienky na trénovanie na Slovensku nie sú žiadne. Preto rodák zo Zubrohlavy cvičí hlavne na suchu a do bobov sa posadí iba pred pretekmi. „V školskej telocvični cvičím silové tréningy, výbušnosť, atletiku a šprinty. Na preteky chodíme asi týždeň dopredu a iba vtedy trénujem v boboch.“
Veľké rady dostáva nádejný bobista aj od Milana Jagnešáka, ktorý je zakladateľom bobového športu na Slovensku. „Stále mi dáva nové a nové rady. Má obrovské skúsenosti, ktoré sú na nezaplatenie. Pozná všetky dráhy naspamäť. Aj keď nie je vždy s nami, stačí mu poslať video a hneď mi vysvetlí, ako sa môžem zlepšiť.“
Jakub Čiernik síce nevie, ako bude vyzerať jeho budúca sezóna, no dlhodobým cieľom je preskočiť z monobobov na dvojboby. „Chcem sa ich naučiť riadiť. Je to o mnoho ťažšie.“