Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Oravský šláger potešil divákov vo Veličnej

Zamračené a upršané počasie uplynulej nedele privítalo na ihriskách aj oravských ligistov.

Najväčším ťahákom bol oravský šláger V. ligy medzi Veličnou a Oravskou Jasenicou. Tešili sa nakoniec domáci, ktorí si k trom gólom v sieti súpera pripísali aj cenné tri body. Ďalší oravský piatoligový zástupca Podbiel cestoval na štadión vedúceho mužstva súťaže Belá-Dulice. Podbielčania prišli domov sklamaní, prehrali 4:1. So štyrmi kúskami vo svojej sieti sa nemajú čím chváliť ani Námestovčania, ktorí podľahli Bánovej. Tvrdošín si z ihriska posledného mužstva IV. ligy odniesol iba remízu a Nižná v domácom zápase zvíťazila nad Stráňavami.

Divákov: 350
Zostava: Gažovič, Klokočík, Móres, Koleják, Marek Žák, Brčák, Kuboš, Šiška, Petrek, Kurčinka, Ján Žák, striedali: Marton, Pánik
Napriek stálemu dažďu sa v Nižnej hralo pred peknou diváckou kulisou. Obe mužstvá odohrali bojovné stretnutie s množstvom osobných súbojov. Už v 3. min sa do šance dostali hostia, svoju šancu však nevyužili. Hostia boli aktívnejší, domáci pôsobili zakríknutým dojmom. Problémy im robil najmä nespôsobilý hrací terén. V 10. min vystrelil pekne z priameho kopu Šiška, gólman Stráňav však loptu zlikvidoval. Už o 5 min nato sa do šestnástky prebil Petrek. Brankár bol opäť na mieste. Nižňania zvýšili obrátky. Šance však neprichádzali. V 26. min Petrek vysunul Brčáka, ale jeho tvrdú strelu Tatranský, najlepší hráč hostí, zlikvidoval. Hostia pohrozili v 29. min strelou Podhradského z 30 metrov. Nižňania v 32. min založili rýchly útok, ale po osi Brčák – Žák posledne menovaný trafil žrď hosťujúcej brány. O chvíľu nato sa do šance dostal Šiška, ktorý vystrelil z 25 metrov. Odrazenú loptu však Brčák do brány nedorazil. Najväčšiu šancu hostí mal v 36. min Cetera. Jeho samostatný nájazd však Gažovič kryl. Po obrátke domáci zvýšili tempo a tlak na mužstvo zo Stráňav. Prvú šancu mal v 48. min Ján Žák. Jeho volej iba tesne minul tyč. Šance Šišku a Martona zostali nevyužité. Tlak narastal. Prvý gól prišiel v 64. min, keď po trme-vrme v šestnástke bol faulovaný Marton a z nariadenej jedenástky sa nemýlil Šiška. Domácich gól povzbudil, ďalšie šance však s prehľadom kryl výborný gólman hostí. V 87. min pohrozili Stráňavy. Ich nebezpečnú strelu Gažovič vyrazil na roh. Z protiútoku sa do šance dostal Marton. Jeho strelu zrazil obranca hostí. Lopta sa následne dostala k Petrekovi, ktorý nastrelil iba tyč. Odrazenú loptu zasunul do siete Marton a Nižná vyhrávala 2:0. Víťazstvo domácich bolo zaslúžené, ale aj hostia zanechali na Orave dobrý dojem. Eugen Dedinský

Martin – Tvrdošín 2:2 (2:1)
Góly: Kozák, Novák
Zostava: Kazík, Repka, Pazúrik, Medvecký, Hradský, Macko, Krivda (Nemček), Pavčo, Baláž (Kliment), Kozák, Novák
V Martine sa hralo na rozmočenom teréne a zväčša iba medzi šestnástkami. Domáci pohrozili už v 12. min a hneď sa radovali, keď po chybe tvrdošínskej obrany otvorili skóre. Ich radosť však trvala len krátko. V 25. min Pavčo centrom nachádza Nováka, ktorý vyrovnáva na 1:1. Tvrdošínčanov gól povzbudil a v 32. min mohli viesť, keď Pavčo spálil vyloženú šancu – brankár jeho pokus vyrazil na roh. V nadstavenom čase 1. polčasu rozhodca neodpískal jasný faul na Macka, po ktorom Martinčania akciu úspešne zakončili a odchádzali do šatní s jednogólovým vedením. Hostia po prestávke nastúpili s jasným úmyslom, ktorý naplnili v 58. min. Z rohového kopu loptu vynikajúco nacentroval Pavčo a hlavičku Repku dorazil do siete Kozák. V 84. min ešte Tvrdošínčanov pred istým gólom zachránil Baláž. Vyrovnané a priemerné stretnutie tak skončilo remízou. Jozef Ženčuch

Bánová – Námestovo
4:0 (2:0)
Góly: B. Sľuka 2, Stalmašek, Podmanický
Zostava hostí: S. Kormaňák, Jašica, Pisarčík, M. Kormaňák, A. Stašiniak, Kumor, Siman, Habľák, Rošťák, Gerek, Plutinský, striedal: Jendroľ
Futbalisti Námestova nastúpili na Považí proti dobre hrajúcemu kombinačnému kolektívu. Ten úvodnú jarnú výhru v Krásne nad Kysucou zopakoval aj doma vysokým víťazstvom nad Hornooravcami. Námestovčania doplácajú na slabú defenzívnu činnosť celého mužstva. Obrancovia MŠK nedôsledne obsadzovali domácich útočníkov, z čoho pramenili góly do siete brankára S. Kormaňáka. Bánová sa ujala vedenia v 17. min, keď po centri z ľavej strany nekrytý Branislav Sľuka pohotovo skóroval. Rovnaká herná situácia sa zopakovala v 37. min. Center, tentoraz z pravej strany, pretavil na gól voľný Juraj Stalmašek. V záverečnej 10-minútovke prvého polčasu sa mohli hráči Námestova vrátiť do zápasu. Po kontre Siman nepremenil gólovú situáciu sám pred brankárom. O 5 minút neskôr Gerek nastrelil brankára Bánovej a ním vyrazenú loptu Rošťák netrafil ani do prázdnej brány domácich. Po zmene strán sa Námestovo snažilo skorigovať nepriaznivý stav. Nepresnosťami v rozohrávke však strácali lopty, čo rozumne hrajúci Bánovčania trestali. V 54. min Stanislav Podmanický z 5-ky dorazil na 3:0. Futbalisti z Oravy hrali v tejto časti rozhárane a smerom dopredu boli nebezpeční minimálne. V 65. min mohol prikrášliť výsledok Plutinský, no namiesto vniknutia do súperovej šestnástky volil strelu spoza nej. V 83. min rozhodenú obranu hostí potrestal svojím druhým presným zásahom v zápase Branislav Sľuka. Ignác Hrkeľ
Ostatné výsledky IV. ligy: Dolný Hričov - Valča 0:7 (0:4), Rudinská - Lietavská Lúčka 0:0, Lisková - Krásno 3:4 (1:3), Trebostovo - Turčianska Štiavnička 0:0

3:1 (1:1)
Zostava Veličnej: Okál – Greguška, Koedam, Katreňák, Sučák P., Chomistek, Sučák J., Janík Slosarčík (29. Katrenčík), Puškaš, Gejdoš
Zostava Or. Jasenice: Žofaj – Čajka, Madleňák V., Skočík (28. Feranec P.), Kojda, Madleňák, Vrábel, Vráb, Feranec V., Feranec J., Čiernik
Góly: Puškáš 3 – Vráb
Žk: Gejdoš, Greguška
Úvod stretnutia sa hral v nervóznej atmosfére na ťažkom teréne. Prvú väčšiu šancu mal až v polovici prvého polčasu Puškáš, ale jeho strelu zblokovala obrana na roh. Z následného rohu nebezpečne hlavičkoval Janík. V 28. minúte unikol Puškáš hosťujúcej obrane a tentoraz sa už nemýlil – 1:0. Domáci sa radovali z vedenia iba jedenásť minút, keď Or. Jasenica využila zaváhanie domácej obrany a Vráb vyrovnáva na 1:1. V druhom polčase sa pokračovalo v hre z prvého polčasu a obidve mužstvá predvádzali kvalitný a bojovný futbal. Veličná sa však dokázala presadiť aj strelecky a to rozhodlo. V 60. minúte sa opäť presadil aktívny Puškáš. O deväť minút neskôr strelecky disponovaný Puškáš uzatvára na konečných 3:1. Po tomto momente ožili aj hostia, ale Okál dvakrát pekne zachránil. Oravská Jasenica zanechala vo Veličnej dobrý dojem, ale nedokázala sa strelecky presadiť.
Belá-Dulice – Podbiel
4:1 (2:0)
Gól: Kuboš
ŽK: Guttek, Kubášek
Zostava: Novák, Mišek, Kuboš, Petričko, Guttek, Drbiak, Guliga, Kubášek, Batuna, Adamec, Zrnčík, striedali: Križo, Kanderka, Bednár
Stretnutie sa pre hostí nezačalo dobre. Domáci sa presadili už v 18. min a otvorili skóre. Potom však prišli chvíle mužstva Podbiela, ktoré si vypracovalo vyložené šancu. Už v 25. min mohol vyrovnať Kubášek, ale netrafil prázdnu bránu. Rovnako mal už odkrytú bránu v 32. min Zrnčík, ale tiež zamieril nepresne. Známe pravidlo nedáš – dostaneš sa potvrdilo v 35. min, keď Belá po trme-vrme v šestnástke zvýšila na 2:0. Ďalšiu čistú príležitosť mal v 44. min Matúš, ale takisto minul prázdnu bránu. Nepresná koncovka v 1. polčase nakoniec rozhodla o celom zápase. Po zmene strán sa Podbielčania snažili výsledok skorigovať, ale v 68. min inkasovali tretí gól. O jediný presný zásah hostí sa postaral Kuboš, ktorý peknou strelou spoza šestnástky znížil na 3:1. Domáci sa radovali ešte raz, keď v 80. min upravili na konečných 4:1. V závere mal ešte šancu striedajúci Kanderka, ale sám pred brankárom strieľal nepresne. Z víťazstva sa radovala Belá-Dulice a táto prehra môže Podbiel skutočne mrzieť.
J. Dolník
Ostatné výsledky:
Liptovský Hrádok - Diviaky 5:0 (3:0), Svätý Kríž - Dražkovce 0:2 (0:1), Závažná Poruba - Bešeňová 5:4 (3:1), Palúdzka - Turčianska Štiavnica 3:5 (2:1), Dúbrava - Mošovce 3:0 (0:0)