Kraľovany vyhrali v Oravskom Podzámku

Futbalová jar sa rozbehla aj v najvyššej oravskej súťaži. I keď sa nehralo kompletné kolo, na zaujímavosti nestratilo.

Odložené boli dva zápasy, pretože v Oravskom Veselom a v Zuberci majú na ihriskách ešte stále sneh. Na programe bol šláger kola - pod Oravským hradom sa stretli dva vedúce celky. Oravský Podzámok však výhodu domáceho prostredia nevyužil a veľmi prekvapivo prehral 0:3. Po tomto víťazstve sa na čelo prebojovali Kraľovany a sú tak novým lídrom súťaže. V tabuľke sa nahor posunul aj Žaškov, ktorý jednoznačne porazil Trstenú. Okrem futbalistov spod hradu vo všetkých zápasoch uspeli už len domáce mužstvá. S dobre rozbehnutou Rabčou si poradila Dlhá, Vavrečka zas s kvalitnou Párnicou a Leštiny nedovolili bodovať Bzinám.

ŽK: Jurovčík – Martinek
Zostava domácich: Serdel, Ondrek, J. Holubčík, Svýba, Maslo, Chomistek, S. Jurovčík, Brienik, T. Červeň, Horňák, M. Jančo, striedali: Kľuska, Martinusík
Zostava hostí: Kubinda, Callo, B. Kraľovanský, Had, Pukáš, Martinek, Babík, M. Kováč, Batuna, Drengubiak, J. Kováč, striedali: R. Kraľovanský
Už v prvom jarnom zápase sa pod hradom stretli dvaja konkurenti na postup do vyššej súťaže. Po jeseni prvý a druhý kolektív súťaže začali svoj zápas obojstranne opatrne. Najväčším súperom pre hráčov bol na úvod najmä terén, ktorý bol rozmočený a klzký. Prvú polhodinu sa nič mimoriadne nestalo, šance mužstiev končili zvyčajne pred šestnástkami. Domáci sa do svojej prvej šance dostali v 30. min, keď po ideálnej prihrávke Brienika sa k lopte dostáva Červeň. Sám zoči-voči hosťujúcemu gólmanovi však nedal. O pár minút nato sa potvrdilo známe pravidlo nedáš-dostaneš. V 37. min sa k lopte dostáva Drengubiak a otvára skóre stretnutia na 0:1 v prospech hostí. Do konca prvého dejstva sa už nič nestalo a tak hostia išli do šatní s jednogólovým vedením. Po zmene strán začali lepšie domáci hráči. Boli to však naopak opäť hostia, ktorí v 52. min zvyšujú po nesťastnom teči jedného z domácich hráčov už na 0:2. Skóre zápasu uzavrel náhodnou strelou Batuna, ktorý v 90. min pridal tretí úspech hostí. Domáci svoj prvý zápas nezvládli, naopak, hostia víťazstvom potvrdili, že majú vážny záujem o čelné miesto v tabuľke I. triedy. Ján Holubčík

Žaškov – Trstená
4:0 (1:0)

Góly: Milan Mikuš 2, Vladimír Bajči, Miroslav Kaplánek
Zostava domácich: Viktor Buzák, Miroslav Lopek, Vladimír Bajči, Andrej Hanko, Ivan Hanko, Jaroslav Bakoš, Tomáš Turčina, Miroslav Kaplánek, Milan Mikuš, Milan Pavlovčík, Damian Gallo, striedali: Milan Kubačka, Ján Bugáň
Zostava hostí: Tomáš Dzurek, Jaroslav Potočan, Stanislav Gregorec, Ján Repka, Martin Krasuľa, Albín Machajda, Martin Jašica, Marcel Bednár, Vladimír Baruta, Miroslav Bednár, Ľubo Hvôlka, striedal: Ľubo Tropek
Aj keď nedeľňajší dážď neustával a na ploche ihriska sa skôr dalo predvádzať vodné pólo, rozhodca rozhodol, že zápas sa bude hrať. Na premočenom teréne začali lepšie domáci, ktorí do 10. min zahrávali niekoľko rohov. Hostia síce vyrovnali hru v strede ihriska, no domáci mali naďalej viac z hry. Žaškov sa dočkal v 22. min, keď po centri Tomáša Turčinu vsietil Milan Mikuš. Ďalšie šance mali Turčina, Kaplánek či Gallo, ale na ťažkom teréne a blate lopta neposlúchala. Prvú šancu 2. polčasu mali domáci. Priamy kop Miroslava Kapláneka nezakončil Ivan Hanko. V 51. min však Žaškovčania už zúžitkovali rohový kop na druhý gól Vladimíra Bajčiho. Domáci ožili a v 55. min center Damiana Galla premenil Miroslav Kaplánek. V 57. min faulovala hosťujúca obrana v pokutovom území Milana Pavlovčíka, ale sám poškodený nepremenil. Z následného rohu domácich Damian Gallo opečiatkoval tyč. Neskôr sa hra presunula viac do stredu ihriska a v 65. min bola odpískaná penalta aj proti domácim, no Viktor Buzák ju bravúrne vyrazil na roh. V 75. min Žaškov ukázal hádam najkrajšiu akciu zápasu, ktorú štvrtým gólom a svojím druhým premenil Milan Mikuš. Do konca zápasu domáci kontrolovali stav, čím si pripísali prvé jarné víťazstvo. Pavol Ľorko

Dlhá nad Oravou
– Rabča 2:0 (1:0)

Góly: J. Kukla, Haviar
ŽK: Harbut, Kudjak (obaja Rabča)
Zostava domácich: Kulošťák, Spišiak, P. Capuliak, M. Maslo, Murín, Pav. Kurčinka, J. Kukla, Haviar, T. Mores, Bočkaj, Chladný, striedali: Šutta, R. Osadský
Zostava hostí: Košút, M. Tropek, Brandýs, Harbut, Kutlák, Herud, J. Tropek, Révaj, Jagnešák, Slovík, Kudjak, striedali: J. Kovalíček st., J. Skutka, Holubkovič, Fernéza
Hostia, majúc ambície postúpiť, prišli do Dlhej uhrať minimálne remízu. Prvý polčas sa zápas odohrával medzi šestnástkami. V 10. min sa ukážkovými „nožničkami“ presadil Jozef Kukla a domáci sa ujímajú vedenia 1:0. Z prvých 45 minút stojí za zmienku už len jedna nepremenená šanca Bočkaja, ktorý po rohovom kope z 5-ky hlavou nemieril presne. Do druhej polovice stretnutia nastúpila Rabča s jednoznačným cieľom: vyrovnať. Do zápasu naskočil J. Kovalíček st. a ukázal, že aj v jeho veku sa dá hrať pekný a zároveň účelný futbal. Hra bola nervózna, útoky sa prelievali z jednej strany na druhú. V 60. min nevyužíva J. Tropek ponúknutú šancu, keď po rohovom kope hlavičkuje mimo bránu. V 75. min sa k lopte dostáva hráč domáceho kolektívu Chladný. V pokutovom území obišiel všetko, čo mu stálo v ceste, prihral Kuklovi, ale ten z 11 m prestrelil bránu. Onedlho zahrával posledne menovaný hráč rohový kop k bližšej žrdi a Martin Haviar upravuje výsledok na konečných 2:0. Po tomto presnom zásahu sa už stretnutie len dohrávalo.
Pavel Capuliak

Vavrečka – Párnica
3:0 (1:0)

Góly: Peter Žuffa 3
ŽK: T. Vanko, J. Kubačka (obaja Párnica)
Zostava domácich: M. Čajka, M. Holub, M. Hrkeľ, F. Kasan, S. Bigoš, Ľ. Šalata, I. Hurák, P. Srnčík, T. Seč, M. Brčák, Peter Žuffa, striedali: J. Hoľma, I. Doroš
Zostava hostí: M. Smoleň, Š. Lach, T. Vanko, J. Zacharovský, M. Kubek, V. Paško, P. Šiška, Ľ. Jurámik, M. Karcol, D. Kalina, I. Otruba, striedali: J. Kubačka, R. Ligas, P. Pazdera
Divákov: 60
Na veľmi rozmočenom teréne sa hral bojovný futbal. Viac z hry mali domáci, ktorí sa prvýkrát presadili v 28. min. Pre únik sa rozhodol Peter Žuffa a strelou z hranice šestnástky otvoril skóre zápasu. Do prestávky si obidve mužstvá vážnejšiu šancu nevypracovali. Po zmene strán však bolo hneď horúco. V 48. min sa znova predviedol Peter Žuffa, ktorý opäť unikol súperovým obrancom a pridal na 2:0. Svoj výborný výkon tento hráč zakončil v 61. min, kedy pridal tretí gól. Hlavne jeho zásluhou si Vavrečka pripísala prvé jarné body. (jv)

Leštiny – Bziny
3:1 (0:0)

Zostava Leštín: Škrabák – Janotík, Belo, Kovaľ L., Krkoška, Krakovský, Murina, Melicherčík, Beran, Púplava, Michna, striedali: Kožalnik, Halák, Kovaľ T.
Zostava Bzín: Beňuš J. – Tomáň, Mamrák, Kecera, Opatera, Beňuš P., Žúbor, Záhora, Bugan, Rozin, Sroka, striedali: Duraj, Blahút
Góly: Púplava 3 – Rozin
Divákov: 70
Hralo sa na veľmi ťažkom a premočenom teréne a obidve mužstvá sa presadzovali veľmi ťažko. Prvý pohrozili domáci, keď už v tretej minúte šiel Michna sám na brankára, ale lopta mu odskočila. V 16. minúte krásne vysunul Krkoška Púplavu, ale jeho strelu Beňuš kryl. V 30. minúte hostia nebezpečne ohrozili domácu bránu z nepriameho kopu. Druhý polčas začali domáci aktívnejšie a už v 49. minúte opäť vysunul Krkoška Púplavu a ten na trikrát prekonal hosťujúceho brankára. V 55. minúte bol v šestnástke faulovaný Michna a Púplava nariadený pokutový kop premenil. Po tomto momente domáci ovládli hru, ale vyložené šance si nevypracovali. Až v 73. minúte po centri Melicherčíka sa lopta dostala k voľnému Púplavovi a ten zvyšuje na 3:0. V 89. minúte po individuálnej akcii Melicherčíka zazvonilo brvno hosťujúcej brány. Následne z protiútoku upravuje na konečných 3:1 peknou technickou strelou Rozin. Pred 70 divákmi sa hralo veľmi slušné stretnutie bez kariet.