Víťazná jarná premiéra len v podaní Oravskej Jasenice

IV. liga: Lietavská Lúčka – Nižná 2:0 (0:0) Zostava hostí: Gažovič, Mores, Marek Kuboš, M. Žák, Koleják, Kurčina, Šiška, Petrek, Brčák (65. Kosmel), Marton (32. Pánik, 65. Kubolek), Kovalíček

Na úvodný zápas jari nastúpili Nižňania bez jednej opory, Ján Žák pre trest za žlté karty nemohol nastúpiť. V prvom polčase mali viac z hry hostia. Ovládli stred poľa a hrali kombinačnejšie, kým domáci len nakopávali dlhé lopty. Nižná si vypracovala dve gólové príležitostí. Prvá sa jej naskytla v 25. min, keď stredom ihriska potiahol loptu Petrek, nahral ju Šiškovi, ktorý našiel voľného Kovalíčka, ale ten z vnútra šestnástky bránu prestrelil. V 35. min pohrozila Lietavská Lúčka, pravý útočník však už bol v ťažkej pozícii a jeho strelu Gažovič zneškodnil. O 3 min neskôr mala Nižná druhú možnosť, no Šiška namiesto strely zo šestnástky volil prihrávku. Po zmene strán hostia pokračovali v ofenzívnej hre a hneď v prvej minúte mohol skórovať Petrek, ale jeho pokus obranca sklzom tečoval. Hneď z protiútoku pohrozili domáci a otvorili skóre zápasu. Vyrovnať mohol v 55. min Petrek, ale strelou z päťky trafil iba brankára. Možnosť na vyrovnanie skóre mal aj ďalší Zuberčan Šiška, jeho priamy kop však domáci gólman vyrazil. Nižná stále hrala kombinačnejšie, no len po šestnástky. Naopak, Lietavská Lúčka sa sústreďovala len na obranu a podnikala rýchle protiútoky. Po jednom z nich v 88. min vsietila druhý gól. V nadstavenom čase hostia ešte vyvinuli tlak, bol však len platonický. (jv) Tvrdošín – Lisková 0:0 Zostava: Kazík, Krivda, Pazúrik, Hradský (Nemček), Kozák, Macko, Pavčo (Medvecký), Baláž, Repka, Novák, M. Capko Divákov: 400 Stretnutie v Tvrdošíne sa začalo minútou ticha, venovanej Jozefovi Tabáčakovi. Potom sa už rozohral prvý jarný duel, ktorý však v prvom dejstve veľa vzruchu nepriniesol. Hral sa priemerný futbal bez gólových šancí na obidvoch stranách. Domáci mali síce viac z hry, ale z tlaku vyťažili len niekoľko rohových kopov a strelu Pavča, ktorú brankár vyrazil. Druhý polčas sa podobal prvému. Stále sa hralo len v strede ihriska. Až v poslednej minúte hlavičkoval nebezpečne Novák, ale zblízka bránu minul. Milan Sirota Námestovo – Trebostovo 2:3 (2:2) Góly: Gerek 2 – M. Ruttkay, Ľ. Lukášik (11 m), M. Tentek ŽK: A. Stašiniak, J. Čaprnda – Alan Lukášik, M. Ruttkay ČK: Trnka (Námestovo) Divákov: 150 Zostava domácich: M. Adamčík, Pisarčík, A. Stašiniak, Čaprnda, Jašica, Zboňák, Trnka, Kumor, Rošťák, Hablák, Gerek, striedali: A. Vrábeľ, M. Kormaňák Za slnečného počasia sa na dobre upravenom trávniku hral prvý polčas behavý futbal na oboch stranách. Prvá gólová akcia sa zrodila už v 7. min, keď po centri Trnku do šestnástky sa k lopte dostal ešte len dorastenec vo výbere Námestova Gerek a dáva prvý gól domácich. Po góle sa kolektívy s hrou uspokojili a takmer dvadsať minút sa nič mimoriadne nestalo. V 28. min sa k lopte dostáva opäť Gerek. Kľučkou sa zbavil hosťujúceho obrancu a strelou po zemi zvyšuje na 2:0. Zdalo sa, že domáci mali zápas pevne v rukách, opak bol však pravdou. Prvýkrát preveril kvality Adamčíka v 32. min hosťujúci Richard Lukášik prudkou strelou. Už o 2. min nato sa menilo skóre. Prvý úspech hostí zaknihoval Ruttkay, keď jeho tečovaná strela skončila za bránkovou čiarou Námestova. Vyrovnanie nenechalo na seba dlho čakať. Po úniku do šestnástky zastavil hosťujúceho útočníka Čaprnda. Rozhodca neváhal a odpískal pokutový kop. Ten s prehľadom premenil kapitán Trebostova Ľubomír Lukášik. Od 38. min sa teda začínalo odznova. Domáci po góle zvýšili svoj tlak, šance však neprichádzali. V závere mohli naopak upraviť skóre hostia. Ani jedna z ich dvoch šancí však nebola premenená. Po zmene strán sa o prvý vzruch postaral Stašiniak. Hlavou mieril nad bránu hostí. V 60. min zahrával priamy kop Trnka. Jeho strelu brankár reflexívne vyrazil. O 5. min nato stál zoči-voči hosťujúcemu gólmanovi Kumor – trestuhodne však zahodil. Rozhodujúci moment zápasu prišiel v 76. min, keď dáva tretí gól Trebostova Martin Tentek. Domáci túto situáciu vôbec nezvládli, výsledkom čoho bola červená karta Trnku. V závere sa neujala sa ani akcia Habláka, keď vysunul jediného domáceho strelca Gereka. Cestu do siete si lopta nenašla. Proti bol brankár, ktorý akciu kryl. Hráči hostí prejavili väčšiu túžbu po víťazstve a tak cestovali domov s prvými jarnými troma bodmi. Milan Švába V. liga Oravská Jasenica – Dúbrava 2:1 (1:1) Góly: Michal Vrábeľ, Peter Čiernik st. z 11 m – Eduard Mrva Zostava: Peter Čiernik ml. – Peter Čiernik st., Kaprálik (Čajka), Kojda, Skočík, Vladimír Madleňák, Zdeno Čiernik (Brontvaj), Mário Madleňák, Pavol Feranec (Vladimír Feranec), Michal Vrábeľ, Miloš Vráb Domáci sa ujali vedenia v 4. min, keď sa krásne uvoľnil Miloš Vráb, nahral pred bránku a Michal Vrábeľ bezpečne premenil – 1:0. Po góle sa obidve družstvá upokojili a vyložené šance si nevypracovali až do 37. min. Spoza šestnástky vystrelil Eduard Mydliar, brankárovi Čiernikovi lopta vypadla z rúk a Eduard Mrva vyrovnal na 1:1. V 41. min sa hostia mohli ujať vedenia, no Mydliarov pokus skončil na tyči. Z protiútoku mohli pre zmenu domáci zvrátiť stav na svoju stranu, ale hosťujúci brankár v poslednej chvíli loptu zneškodnil. V 43. min sa sám ocitol pred brankárom Čiernikom Mrva, no jeho lob išiel vedľa bránky. Domáci urobili do II. polčasu jednu zmenu, keď Pavla Feranca vystriedal Vladimír Feranec, ktorý jednoznačne oživil hru. Oravská Jasenica si hneď na začiatku vynútila tlak na hosťujúcu bránku a bolo len otázkou času, kedy padne gól. V 67. min bol nedovolene atakovaný brankárom hostí Vladimír Feranec, po čom rozhodca nariadil pokutový kop, ktorý Peter Čiernik bezpečne premenil. Domáci pridali na dôraze, ale gól sa im už nepodarilo streliť. Najnebezpečnejšie útoky viedol Vladimír Feranec. V peknom počasí videli diváci dobrý zápas vyspelých mužstiev hornej polovice tabuľky. Za predvedený výkon si hráči Oravskej Jasenice víťazstvo zaslúžili. (rp)