lnej práci a nelegálnom zamestnávaní.
Zákon nielenže jednoznačne definuje nelegálnu prácu a zamestnávanie, ale stanovuje aj nové postupy pri ich kontrole a odhaľovaní. Ministerstvo práce preto rozhodlo v spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny, Sociálnou poisťovňou a Národným inšpektorátom práce, že prakticky od prvého dňa platnosti zákona pristúpi ku dôsledným kontrolám. Cieľom akcie má byť účinné postihovanie práce načierno, zvýšenie príjmov do verejných fondov a tým vytváranie predpokladov pre zníženie odvodového zaťaženia v budúcnosti, ale aj zastavenie deformovania trhu práce. Ide najmä o neustále oslabovanie postavenia ľudí, ktorí pracujú, ale bez pracovnej zmluvy prichádzajú o oprávnené nároky v systéme sociálneho zabezpečenia, napríklad o nemocenské poistenie či platby do dôchodkového fondu.
Nový zákon myslí aj na sankcie, a to nielen pre nelegálnych zamestnávateľov, ale aj pre „čiernych“ pracovníkov. Podnik či podnikateľ môže dostať za nelegálne zamestnávanie pokutu až do výšky 1 milióna Sk, pracovník bez riadnej pracovnej zmluvy za to môže zaplatiť tiež slušnou sumou – tá môže dosiahnuť 10 000 Sk. Platí to bez rozdielu – či je nelegálny pracovník zo Slovenska, či z ktorejkoľvek inej krajiny.
„Tým sa nepochybne zvýšia nároky na podnikateľské aktivity malých a stredných podnikateľov,“ hovorí Viera Rentková. „No súčasne je to krok k tomu, aby vývoj v príjmoch sociálnej poisťovne umožnil ďalšie zníženie odvodového zaťaženia, na ktoré práve tento zamestnávateľský stav najviac čaká.“
Počas kontrolnej akcie budú na celej Orave vykonávať kontrolnú činnosť poverení zamestnanci úradov práce a inšpektorátu práce. Pracovník, zamestnaný načierno sa dá zistiť ihneď – neplatia žiadne dodatočne podpisované zmluvy ani hlásenia. Podľa nového zákona je totiž zamestnávateľ povinný nahlásiť zamestnanca do registra poistencov ešte predtým, ako začne pracovať – či už faxom, elektronickou poštou či SMS správou.