Preto manželia Sirackí z Bratislavy ešte pred deviatimi rokmi založili humánne združenie Liga proti rakovine a práve 8. apríl zasvätili malému žltému kvietku - narcisu ako symbolu boja proti tejto zákernej chorobe.
Minulý rok sa v tento deň na celom Slovensku vyzbieralo vyše 15 miliónov korún, pričom z Oravy do celoslovenskej pokladnice putovalo 112 050 Sk. Peniaze zo zbierky boli použité na klinické a výskumné projekty, psychosociálnu starostlivosť v podobe letných táborov pre onkologických pacientov a pod. Z celkového obnosu napríklad Nemocnica v Trstenej dostala 250 000 korún.
A ako to bude tento rok? Už pred Veľkou nocou študenti spolu s učiteľmi Strednej zdravotníckej školy (SZŠ) v Dolnom Kubíne museli roztriediť 20 tisíc narcisov, 210 identifikátorov dobrovoľníkov, 52 pokladničiek, nálepiek a ďalší materiál. Navrhli tiež služby, ktoré pokryjú všetky tri oravské okresy a ich administratívne centrá.
Napríklad v Dolnom Kubíne 8. apríla v okolí nemocnice, v starom meste či pred Mestským kultúrnym strediskom bude veľa mladých študentov školy, ktorí obdarujú každého tradičným žltým narcisom a urobia krátku osvetu o tejto ťažkej chorobe. SZŠ nezabudla ani na niektoré obce Oravy, a tak študenti navštívia Zázrivú či Žaškov. Zaujímavé však je, že pravdepodobne prekročia hranice Oravy. Takže túto humánne zameranú činnosť budú vykonávať i v neďalekom Ružomberku, z ktorého niektorí pochádzajú. Margita Koklesová, riaditeľka SZŠ, nám povedala: „Vlani naši študenti zastrešili aj administratívne centrum dolného Liptova. Uvidíme, ako to bude teraz. Závisí to od rozhodnutia primátora Ružomberka Juraja Čecha.“
Z tejto akcie majú študenti radosť, a to nielen preto, že v tento deň sa nebudú učiť. Majú aj iný dôvod: „Počas školskej praxe v nemocnici sme ošetrovali onkologických pacientov, ktorí strašne trpeli. Bolo to neúnosné. Preto by sme im radi pomohli. Za vyzbierané peniaze je možné kadečo kúpiť. Napríklad prístroje na rýchlu diagnostiku rakoviny a iné potrebné veci určené na liečbu.“ A riaditeľka SZŠ dodáva: „Skutočne veľa našich študentov má dobré srdce a chce nezištne pomôcť. Zarážajú ma však ľudia, ktorí túto humánnu prácu nechápu. Ako trebárs niektorí pracovníci pošty. Keď zbadajú v našich rukách ťažko vyzbierané mince, zhrozia sa nad ich kvantom a robia veľké problémy s ich vymieňaním na papierové bankovky.“