Veď mladí ľudia kvôli tejto iniciatíve ministra za KDH, ktorú sa už šesťkrát snažil „pretlačiť“ do praxe, pred parlamentom vykrikovali na poslancov obvinenia typu: Klamári, podvodníci... Podľa nich zákon v tejto podobe neskvalitní vysokoškolské štúdium, koeficient na výpočet sociálneho štipendiá je nesprávne vyrátaný...
Skutočne sa zdá, ak by bol zákon v navrhovanej podobe prijatý, že vysokoškolské štúdium bude prístupné hlavne pre bohatých. V tejto súvislosti sme sa opýtali študentov stredných škôl v Dolnom Kubíne, či prípadné spoplatňovanie vysokoškolského štúdia neovplyvní ich rozhodnutie v budúcnosti sa zaujímať oň.
Adriana Rabčanová, Hruštín: „Aj napriek tomu, že sa má platiť štúdium, chcem ísť na vysokú školu. Snáď aj finančná situácia doma sa polepší. Myslím, že „vďaka“ školnému určite bude študovať menej študentov. Niektorí možno ani inteligenčne nebudú na tom neviem ako, ale vďaka peniazom si zabezpečia štúdium.“
Ľubomír Janidžár, Babín:„Štát by nám to nemal komplikovať, ale zľahčiť. Pre deti z podnikateľských rodín to nebude problémom, skôr pre tie, ktoré pochádzajú zo slabších sociálnych vrstiev. Sám neviem, či chcem ísť na vysokú školu.“
Beáta Burdiláková, Zubrohlava:„Nie je to vôbec dobré, lebo niektorí skutočne nemajú dostatok peňazí, aby svojim deťom, aj keď veľmi radi, mohli zaplatiť školné. Skutočne sa na vysokú školu po tejto regresívnej reforme dostanú len tí bohatí a chudobnejší, aj keď možno inteligentnejší ostanú bez vzdelania.“
Janka Baranová, Ružomberok:
„ Podľa mňa to nie je absolútne dobré. Je to veľká nevýhoda pre študentov zo sociálne slabších rodín. Ak dá rodič takmer polovicu výplaty na školné a iné výdaje študenta, tak potom čo mu ostane? Aj ja chcem ísť na vysokú, ale neviem. Ak sa to skutočne schváli, budem spolu s rodinou tvrdo uvažovať o mojej budúcnosti.“
Patrik Kaprálik, Medzibrodie nad Oravou:
„Ak sú študenti z chudobnejších rodín, budú nútení chodiť aj na rôzne brigády, aby školu dokončili. Alebo si pýtať nejaké sociálne dávky. Skutočne bolo by to veľmi náročné. Aj ja chcem na vysokú. Čosi mi dajú rodičia, čosi si budem musieť zarobiť.“
Simona Dvorštáková, Komjatná:
„Školy by podľa mňa mali brať peniaze zo štátneho rozpočtu a nie od študentov. Chcela by som ísť na právo, ale bude to veľmi ťažké. Financovať ma pravdepodobne budú na vysokej škole rodičia.“