nty.“ Podľa neho má zverejnenie dvojakú funkciu: „Odhaľuje charakter bývalej moci a zároveň vyzýva tú dnešnú, aby sa od nej po pätnástich rokoch verejne a dôsledne odlíšila.“ M. M. Šimečka mal s ŠtB vlastnú skúsenosť: „Mal som sedemnásť rokov, keď ma po prvý raz prišli zobrať na výsluch, mimochodom, rovno zo školy,“ píše. „Nebol som na to pripravený a rozprával som sa s nimi, udivený, že ich zaujíma, čo si myslím napríklad o svojom otcovi.“ Jeho otec bol jedným z mála slovenských disidentov a ŠtB ho mala v pozornosti. „Mal som obrovské šťastie, že takto hlúpo prepásli okamih ponuky dôverného vzťahu. Neviem, ako by som na ňu reagoval. Nikto, kto ju nedostal, to nemôže vedieť. Rovnako ako žiadny muž nemôže vedieť, ako by sa správal v boji, ak nikdy nebojoval, rovnako ako žiadna žena nemôže vedieť, aká by bola jej Sofiina voľba, keby sa jej ocitla zoči-voči,“ úprimne priznáva Šimečka a uzatvára: „Tí, ktorí takej ponuke odolali, si zaslúžia našu hlbokú úctu. Tí, ktorí ju prijali, si zasa zaslúžia prinajmenšom to, aby sme sa ich pokúsili pochopiť a odpustiť im, ak o to požiadajú.“
Je dôležité mať jasno v tom, o čo zverejnením zväzkov ŠtB ide. Určite nejde o hon na čarodejnice a nejde ani o pomstu. No môže to byť šanca pochopiť našu minulosť, trochu sa z nej poučiť, nájsť viac pokory a posunúť sa kúsok dopredu. Preto sa zverejnením archívov ŠtB zaoberáme aj na stránkach našich novín.
Mali by sme poznať najmä minulosť ľudí, ktorých volíme do verejných funkcií ako našich zástupcov. Na to treba nazrieť aj do „trinástej komnaty“ ich osobných životov. Preto sme zisťovali, či vo zverejnených registroch ŠtB nefigurujú oravskí poslanci Národnej rady SR, VÚC Žilina a overili sme si aj primátorov štyroch oravských miest. Už v minulom čísle sme informovali, že ako „preverovanú osobu“ ŠtB evidovala poslanca Európskeho parlamentu Miroslava Mikolášika. V kategórii „preverovaná osoba“ nešlo o spoluprácu s tajnou políciou, išlo o ľudí, ktorých režim považoval za „nepriateľov“, resp. ich podozrieval z „nepriateľskej činnosti“. ŠtB ich preverovala, sledovala ich aktivity a v niektorých prípadoch sa ich usilovala získať na spoluprácu.
Ako „preverovaná osoba“ je v spisoch ŠtB vedený i poslanec VÚC Žilina Peter Drozd z Dolného Kubína. Našej redakcii povedal, že bol aktívny v hnutí kresťanských rodín a pracoval aj s kresťanskou mládežou. V druhej polovici osemdesiatych rokov pripravil s priateľmi pásmo na ochranu nenarodených detí, s ktorým chodili po Slovensku. ŠtB ho evidovala pod krycím menom „Skupina“. Peter Drozd vedel, že ho preverujú. „Veď som bol aj na výsluchu. Predvolali si ma na podanie vysvetlenia. Priznám sa, že som bol vtedy pripravený ísť aj do basy. Oficiálne som mal dať vysvetlenie, prečo sme mali doma návštevu Číňanky z Hongkongu, ktorá u nás v tom čase naozaj niekoľko dní bola. Na moju činnosť súvisiacu s ochranou života robili len narážky. Ale správali sa ku mne dosť nepriateľsky,“ povedal nám. Medzi desiatkou poslancov žilinského VÚC z Oravy je v spisoch ŠtB ako agent vedený MUDr. Rudolf Piták z Tvrdošína (najskôr bol vedený ako kandidát tajnej spolupráce, neskôr ako agent – skratka „KTS“ je prečiarknutá a pod ňou je „A“). Pod krycím menom „Alexander“ ho ŠtB v registračnom protokole zaevidovala vo februári 1983.
Rudolf Piták nám však povedal, že s ŠtB nič nemal a vôbec nič nepodpisoval. O tom, že je vedený v spisoch ŠtB ako spolupracovník sa vraj dozvedel niekedy začiatkom deväťdesiatych rokov. Usiloval sa zistiť, ako sa tam jeho meno dostalo, ale uspokojivé vysvetlenie mu nedal ani bývalý vysokopostavený pracovník ŠtB, ktorého kvôli tomu vyhľadal. Dodatočne zistil len to, že kedysi bol jeho pacientom človek pracujúci v ŠtB. Teraz si chce z Ústavu pamäti národa vyžiadať svoj spis, aby sa dozvedel viac. Ešte dodal, že jeho postoj voči komunistickému režimu bol „tvrdý“ a otvorene to dával najavo. Myslí si, že zrejme aj preto sa dostal do pozornosti ŠtB.
Ostatných oravských poslancov, ani primátorov miest, sme v evidenciách ŠTB nenašli. Internetový systém vyhľadáva kategórie rezident, informátor, agent, držiteľ konšpiračného bytu, držiteľ prepožičaného bytu, preverovaná osoba a nepriateľská osoba. Zverejneniu sa vyhli osoby, ktoré boli v spisoch ŠtB evidovaní v kategóriách „dôverník“ a „kandidát tajnej spolupráce“. O nich Ústavný súd rozhodol, že ich spolupráca nemusela byť vedomá. V prípade takto vedených osôb, pri konkrétnom mene internetový vyhľadávač vypíše, že sa „nenašiel žiadny záznam“. Vo zverejnených registračných protokoloch ich však možno nájsť a sú označení skratkou „D“ alebo „KTS“.