No minister pôdohospodárstva Zsolt Simon viackrát hovoril – okrem iného aj na návšteve Námestova – o tom, že rezortné ministerstvo musí podať pomocnú ruku predovšetkým tým, ktorí nemajú na obnovu zničeného lesa také možnosti, ako Lesy SR, š. p., banská Bystrica. Mienil tým TANAP, ale aj urbárske spoločenstvá a spoločenstvá vlastníkov súkromných lesov.
Veľkú časť najviac postihnutých lesov pod Babou horou obhospodarujú urbárnici a vlastníci súkromných lesov v Rabčiciach. Ako nám povedal predseda urbáru Anton Bubliak, v deň živelnej pohromy ľahlo v ich lesoch na zem 4 000 kubíkov prevažne zdravého dreva. Z toho 2 600 kubíkov už vyťažili, pod snehom zostáva zvyšných 1 400 kubíkov, ktorým jar neprospeje, začnú strácať na kvalite – treba ich dostať na skládky a spracovať čo najrýchlejšie. „Teraz je však veľa snehu, do lesa sa dá ísť len na lyžiach, musíme čakať,“ hovorí Anton Bubliak. Na našu otázku, ako im pomohlo ministerstvo pôdohospodárstva, odpovedá s trpkosťou: „Nijako. Ak aj niečo minister o takejto pomoci hovoril, zostalo len pri slovách. Ani my, ani okolité urbáre a spoločenstvá nedostali z ministerstva ani korunu pomoci. Skôr naopak. Hoci sme na spracovanie nového lesohospodárskeho plánu žiadali približne 90 000 Sk, dostali sme len dve tretiny, 60 000. Tak o akej pomoci bola reč?“
Hovorkyni Kataríne Czajlíkovej z Ministerstvo pôdohospodárstva SR sme položili jedinú otázku: Ako chce ministerstvo realizovať sľubovanú pomoc urbárnikom a vlastníkom súkromných lesov? „Na mechanizmoch pomoci, na tom, ako by mali fungovať, odborníci ešte stále pracujú. Ako viete, na tento účel bol zriadený aj vládny výbor, no ten sa zameriava predovšetkým na Tatry. Naše ministerstvo navrhuje, aby súkromnému sektoru štát pomohol napríklad daňovými úľavami. Ale zatiaľ je to všetko ešte otvorené,“ povedala nám Katarína Czajlíková.
Autor: mp