Prekvapivým víťazom hokejisti Oravskej Jasenice

Počas prvého predĺženého februárového víkendu sa na krytej prírodnej ľadovej ploche v Oravskej Lesnej uskutočnil jubilejný 10. ročník Oravského pohára.

Predĺženého preto, lebo šesť mužstiev odohralo 15 zápasov v priebehu 3 dní. Počasie prialo až príliš, veď teploty sa pohybovali okolo mínus 20 stupňov, takže všetci aktéri aj poriadne vymrzli. Snáď jediným negatívom bol neseriózny prístup mužstva Habovky. Organizátori turnaja si aj touto cestou zaslúžia poďakovanie za vynaložené úsilie pri jeho príprave. Víťazom celého turnaja sa stalo prekvapivo mužstvo Oravskej Jasenice, ktoré predvádzalo pohľadný hokej a počas troch dní stratilo iba jediný bod. Víťaz si zaslúži, aby v budúcej sezóne v prípade záujmu štartoval v Oravskej hokejovej súťaži. Výsledky: Piatok 4. februára: Oravská Lesná – Oravská Jasenica 1:1 (1:0, 0:1) Góly: P. Brňák - V. Madleňák, Vylúčení – 2:4, všetci na 2 min, Presilovky – 0:0, Oslabenia – 0:0, Rozhodovali: Smoleň a Babinský Hneď otvárací duel turnaja sa zaradil medzi najlepšie zápasy celého podujatia. Po úvodnom góle Pavla Brňáka v 9. min sa hral obojstranne dobrý a rýchly hokej. Keď sa zdalo, že domáci tento otvárací zápas dovedú do úspešného konca, zariadil jeden z najlepších obrancov turnaja Vladimír Madleňák 2 minúty pred koncom vyrovnanie po samostatnej akcii, ktorú zakončil úspešnou strelou z pravého kruhu pred bránkou Antona Olberta. Pucov – Trstená 2:0 (1:0, 1:0) Góly: M. Benčík, V. Maretta, Vylúčení – 2:2, všetci na 2 min, Presilovky – 0:0, Oslabenia – 0:0, Rozhodovali: Babinský a Smoleň Habovka – Oravská Lesná 1:13 (0:6, 1:7) Góly: M. Ištok - Milan Laššák 3, P. Brňák 3, A. Laššák 2, J. Brňák 2, A. Kostolňák, Miro Laššák, M. Olbert, Vylúčení – 1:1, obidvaja na 2 min, Presilovky – 0:1, Oslabenia – 0:0, Rozhodovali: Smoleň a Babinský Pucov – Oravská Jasenica 1:2 (1:1, 0:1) Góly: N. Smitka - M. Madleňák 2, Vylúčení – 4:2, všetci na 2 min, Presilovky – 0:0, Oslabenia – 0:0, Rozhodovali: Babinský a Smoleň Bol to jeden z najlepších zápasov celého turnaja, ktorý nakoniec rozhodol o víťazovi jubilejného 10. ročníka. Keď v 6. min Miroslav Smitka po prihrávke Jozefa Povalu otvoril skóre, zdalo sa, že stretnutie bude mať očakávaný priebeh. Vyrovnanie zariadil v 13. min Mário Madleňák po spolupráci s Petrom Pavčom. Prekvapivé víťazstvo zariadil 83 sekúnd pred koncom opäť Mário Madleňák, keď doklepol puk do siete prekvapeného Ľuba Bodoríka. Liesek – Habovka 11:3 (4:1, 7:2) Góly: N. Erhardt 3, P. Babinský 2, J. Štober, V. Hrkeľ, M. Oravec, M. Neumann, P. Brtiš, P. Makovický - M. Žák 2, M. Ištok, Vylúčení – 5:2, všetci na 2 min, Presilovky – 2:0, Oslabenia – 0:0, Rozhodovali: Smoleň a Babinský Sobota 5. februára: Oravská Lesná - Liesek 1:4 (1:1, 0:3) Góly: J. Brňák- P. Durnota 2, P. Babinský, N. Erhardt, Vylúčení – 3:3, všetci na 2 min, Presilovky – 0:1, Oslabenia – 0:0, Rozhodovali: Smoleň a Babinský Trstená - Habovka 6:1 (1:1, 5:0) Góly: M. Furdek 2, M. Paríža 2, F. Furdek, P. Halimovič - M. Ištok, Vylúčení – 6:4, všetci na 2 min, Presilovky – 2:0, Oslabenia – 0:0, Rozhodovali: Babinský a Smoleň Najrýchlejší úvodný gól turnaja zaznamenal po individuálnej akcii už v 15. sekunde Michal Furdek. Za Habovku vyrovnával na začiatku 11. min Michal Ištok po prihrávke Mareka Hruboša. Na začiatku druhej časti posunul Trstenú do vedenia Martin Pariža. Keď František Furdek pridal v polovici druhej tretiny tretí gól svojho mužstva, bolo o víťazovi rozhodnuté. V závere sa blysol úspešným sólom cez celé ihrisko Peter Halimovič. Liesek – Pucov 0:5 (0:0, 0:5) Góly: R. Povala 3, Ľ. Maretta, N. Smitka, Vylúčení –2:8, všetci na 2 min, Presilovky – 0:0, Oslabenia – 0:0, Rozhodovali: Babinský a Smoleň V tomto zápase sa zrodil prekvapivý výsledok. V prvej tretine mali viac z hry Liesečania, avšak z množstva šancí nedokázali premeniť ani tie najvyloženejšie. Prvý gól zaznamenal až v 30. min najlepší strelec tohto stretnutia Radoslav Povala po prihrávke Norberta Smitku. Druhý úspech pridal o minútu neskôr dobre hrajúci Ľubomír Maretta, ktorému asistoval Ctibor Gíreth. Keď sa Liesečania pokúšali s výsledkom ešte niečo urobiť, prišiel úder od Norberta Smitku a v závere dvakrát skóroval Radoslav Povala. Oravská Jasenica – Trstená 5:1 (4:1, 1:0) Góly: M. Madleňák 2, V. Madleňák, A. Stašiňák, M. Florek - Š. Kapjor, Vylúčení – 6:3, všetci na 2 min, Presilovky – 1:0, Oslabenia – 0:0, Rozhodovali: Babinský a Smoleň Habovka - Pucov 1:18 (0:10, 1:8) Góly: M. Juráň - R. Povala 5, J. Povala 3, M. Benčík 3, C. Gíreth 3, V. Maretta, Ľ. Smoleň, N. Smitka, M. Kobuš, Vylúčení – 0:3, všetci na 2 min, Presilovky – 0:0, Oslabenia – 0:0, Rozhodovali: Smoleň a Babinský Nedeľa 6. februára 2005 Oravská Jasenica – Habovka 5:0 kont. Zrejme vyčerpaní mládenci z Habovky na svoj posledný zápas nepricestovali, aj keď v sobotu večer účasť prisľúbili. Liesek – Trstená 4:3 (2:0, 2:3) Góly: P. Babinský 2, J. Šuvada, M. Pavčuga - K. Furdek, P. Halimovič, M. Paríža, Vylúčení – 5:7, všetci na 2 min, Presilovky – 1:1, Oslabenia – 0:0, Rozhodovali: Smoleň a Babinský Po niekoľkých rokoch sa susedia opäť raz stretli proti sebe na ľade v Oravskej Lesnej. Prvá tretina sa zásluhou dôrazného Petra Babinského skončila lepšie pre Liesek. V druhej boli gólovo úspešnejší Trstenčania, ale po záverečnej siréne sa nakoniec radovali Liesečania. Oravská Lesná - Pucov 1:2 (0:1, 1:1) Góly: A. Laššák - R. Povala 2, Vylúčení – 3:5, všetci na 2 min, Presilovky – 0:0, Oslabenia – 0:0, Rozhodovali: Babinský a Smoleň Pucovčania hnaní túžbou po víťazstve na tomto turnaji nenechali nič na náhodu a dvoma gólmi najlepšieho strelca celého podujatia Radoslava Povalu si túto nádej zachovali. Domácim, ktorých výdatne povzbudzovala početná divácka kulisa, sa Antonom Laššákom podarilo v 32. min už iba znížiť. Oravská Jasenica – Liesek 5:2 (2:2, 3:0) Góly: A. Stašiňák 2, V. Stašiňák, M. Madleňák, V. Madleňák - J. Štober 2, Vylúčení – 4:5, všetci na 2 min, Presilovky – 1:0, Oslabenia – 0:2, Rozhodovali: Smoleň a Babinský V prípade víťazstva Liesečanov by bol Pucov obhájil vlaňajšie prvenstvo. Zaujímavosťou prvej tretiny boli dva góly Jána Štobera z Liesku vo vlastnom oslabení, keď v obidvoch prípadoch premenil samostatný únik od polovice ihriska. Trstená – Oravská Lesná 0:6 (0:4, 0:2) Góly: A. Laššák 2, P. Brňák, M. Laššák, P. Dibdiak, J. Habľák, Vylúčení – 2:2, všetci na 2 min, Presilovky – 0:0, Oslabenia – 0:0, Rozhodovali: Babinský a Smoleň Keď Pavol Brňák presne v 7. min zaznamenal úvodný gól a v nasledujúcich dvoch minútach sa dvakrát strelecky presadil Anton Laššák, bolo o víťazovi stretnutia prakticky rozhodnuté. Skóre prvej tretiny uzavrel v 17. min Milan Laššák po prihrávke Adriána Krivulčíka. Domáci v druhej tretine ešte dva razy potešili svojich priaznivcov, čím sa trojdňový hokejový maratón ukončil. Konečná tabuľka: 1. O. Jasenica 5 4 1 0 18:5 9 2. Pucov 5 4 0 1 28: 4 8 3. Liesek 5 3 0 2 21:17 6 4. O. Lesná 5 2 1 2 22:8 5 5. Trstená 5 1 0 4 10:18 2 6. Habovka 5 0 0 5 6:53 0

Autor: J. Babinský