Je však veľmi zložité chytiť týchto umelcov ulice pri práci. Sprejujú väčšinou v noci, potajme a na druhý deň svojím umením ohurujú rovesníkov. Nezabúdajú ani na signovanie svojich malieb či nápisov, aby všetci vedeli, kto je tým „odvážnym“ autorom, ktorý sa nebál a sprejoval aj napriek tomu, že mestská polícia mu už mohla byť v pätách.
Sprejeri sú zväčša mladí ľudia, ktorí majú svoje kroky dobre premyslené. Napríklad namiesto gumených či chirurgických rukavíc, ktoré ich majú chrániť pred zašpinením, používajú mikroténové vrecká a tie už pri začutí blížiacej sa „nečakanej policajnej návštevy“ z rúk rýchlo stiahnu a utekajú preč.
Náčelník mestskej polície Dolný Kubín Leonard Bobček hovorí: „Sú naozaj prešpekulovaní. Často, keď ich chytíme, nemajú na vetrovke, ani na rukách stopy po sprejovaní. Dokonca ani zápach pochádzajúci zo sprejovania nie je evidentný. Napriek tomu sa nám ich podarilo niekoľkých chytiť.“
Táto rebelantská činnosť rozhodne nepatrí k najlacnejším. Sprejer sa pri dnešných cenách sprejov môže len chytať za hlavu, a to ešte nehovoríme o pokutách, ktoré mu hrozia. Ako dodáva L. Bobček: „Ak sa škoda na sprejovanom objekte vyčísli do 6 500 korún, zväčša riešime tento priestupok blokovou pokutou. Samozrejme, náhrada škody voči poškodenému vlastníkovi objektu sa rieši v rámci občianskoprávneho konania. Ak je škoda nad spomínanú sumu, v danom prípade už ide o trestný čin.“
Na základe návrhu Kataríny Tóthovej, poslankyne Národnej rady SR, by však aj v tejto oblasti malo dôjsť k zmene. Trestný čin by mal byť podľa jej návrhu spáchaný bez ohľadu na to, aká plocha bude sprejom znehodnotená. Ak bude tento návrh akceptovaný ostatnými poslancami, pre sprejerov až vtedy nastanú skutočne ťažké časy.