Vtedy som ešte nič nevedel o jej autorovi, ani o osudoch tejto knihy. Pri prvom dotyku vo mne vzbudila úctu a obdiv ku Kleňovej práci.
Publikácia má 376 strán veľkého formátu. Autor uvádza v použitej literatúre 188 prameňov a do vyššej kategórie ju posúva aj anglické, francúzske a nemecké resumé. Na súčasné pomery mala úctyhodný i náklad – 3500 výtlačkov.
Neskôr som sa dozvedel, že materiál použitý v knihe dlhodobo vychádzal na pokračovanie v novinách Orava vo vyše 130 častiach v druhej polovici 80-tych rokov minulého storočia. Články mali údajne dobrý ohlas, čo podnietilo Kleňa spracovať ich do monografie. Celá práca mu trvala 10 rokov.
V prvom dieli autor spracoval dejiny regiónu Orava od praveku až po rok 1848. Členenie je chronologicko-tematické. Každá časť je napísaná vecne, no zároveň cítiť emocionálny vzťah autora k téme, ale hlavne k regiónu. Publikáciu by som klasifikoval ako popularizačnú encyklopédiu, s ktorou sa veľmi dobre pracuje, pretože je prehľadne spracovaná. (Pôvodná učiteľská profesia autora je tu evidentná, navyše kniha bola určená predovšetkým študentom a učiteľom.)
Dokonca účelné doplňujúce marginálie, umiestnené na neobvykle širokom okraji každej strany, ma privádzajú na myšlienku robiť si tam podľa potreby rozširujúce poznámky. (Samozrejme len v prípade, že ide o môj vlastný exemplár.) Kniha je ilustrovaná kresbami tušom, ktoré taktiež väčšinou vytvoril Milan Kleň. Dávajú knihe istú patinu a vytvárajú dojem milej „starosvetskosti“.
Ubehlo dvanásť rokov od vydania monografie a proces akéhosi zavŕšenia osudov tejto knihy nebol ukončený. Predčasná smrť autora neumožnila dokončenie zamýšľaného druhého dielu. Napriek tomu musíme konštatovať (hoci názory na ňu sa môžu rôzniť), že ide o veľmi peknú syntetickú popularizačnú prácu k dejinám Oravy. Podujme sa niekto na jej dokončenie?