Predovšetkým z pohľadu zvyšovania nápadu trestnej činnosti oproti predošlým dvom rokom, ale tiež kvôli reorganizácii – spojeniudvoch policajných riaditeľstiev v jeden. „Ďakujem všetkým policajtom za zodpovedný prístup k práci“, povedal novinárom.
Za minulý rok zaznamenala polícia v okrese Dolný Kubín 2080 trestných činov, o 333 viac ako v roku 2003, objasnila z nich vyše polovicu. Celkové škody, napáchané trestnou činnosťou boli síce o 12 mil. nižšie ako v roku 2003, ale aj tak vysoké – 89,862 miliónov. Iba 27% z 1116 prípadov trestnej činnosti majetkového charakteru sa jej podarilo objasniť. Práve majetková kriminalita je v ostatných rokoch tŕňom v päte polície v našom regióne.
Našu redakciu zaujímalo, čo by toto OR PZ potrebovalo na to, aby výsledky v objasnenosti kriminality boli lepšie. „V niektorých činnostiach viac policajtov, ale tiež pomoc od občanov.“ Na Slovensku sa podľa policajného riaditeľa začína úspešne ujímať do praxe myšlienka stráženia si miesta bydliska, dediny, či mesta vlastnými občanmi spôsobom nočných hliadok. Bolo by prospešné, keby sa to ujalo aj na Orave, lebo polícia podľa slov riaditeľa nemôže byť každú noc v každej dedine či meste. Nápad, ktorý stojí za zváženie predovšetkým v obecných zastupiteľstvách.
Redakciu zaujímalo, či sa v našom regióne objavuje v minulosti nezriedka sa vyskytujúce „výpalníctvo“ či vydieranie. Dozvedela sa, že v minulom roku zaznamenali jeden trestný čin vydierania. (Bližšie o Trstenčanovi - hotelierovi, ktorý si vynútil od občana 300 tisíc Sk, v budúcom čísle.) Do akej miery sa na Orave „udomácnili“ drogy? Túto otázku sme adresovali Anne Vojvodovej, zaoberajúcej sa prevenciou kriminality:„Už viac ako 40% oravských detí má s drogou skúsenosti. Navštevujúc oravské školy nám to samy potvrdili. Predminulý piatok našiel náš pes drogu na SPŠ v Tvrdošíne, od drog sa nám podarilo vyčistiť Gymnázium M. Hattalu v Trstenej. Skrátka, tam kde vedenie školy chce s políciou v tejto oblasti spolupracovať, pozýva nás na akcie, resp. ich polícii umožní zorganizovať na pôde školy, tam je situácia v tejto oblasti priaznivejšia. Kde nie, tam s prítomnosťou drogy medzi žiakmi či študentmi majú riaditelia určite problémy. Konečne sa nám podarilo dostať sa aj na pôdu SOU SZSD Slanická osada. Verím, že riaditelia na Orave pochopia našu činnosť v tejto oblasti správne – nie ako policajnú represiu, ale nevyhnutnú prevenciu a kde treba i praktickú pomoc,“ povedala Anna Vojvodová.
A aký bol uplynulý rok z pohľadu kriminality mládeže? Mládež spáchala 266 trestných činov. Približne polovicu z nich majú na rováši maloletí. Detskí páchatelia trestnej činnosti najmä kradli. V obchodoch, bytoch, rekreačných chatách, reštauráciách i v motorových vozidlách. Robia to väčšinou v skupinách. Mladiství sa podpísali pod 7 lúpeží, 12 úmyselných ublížení na zdraví, jedno násilie na verejnom činiteľovi a 2 pohlavné zneužívania. Spáchali 99 rôznych krádeží. Je zaujímavé zistenie, že jeden páchateľ sa dopúšťa viacerých trestných činov. Za viac ako samozrejmosť už na Orave možno považovať to, že ľudia páchajú trestné činy väčšinou pod vplyvom alkoholu.
Je potešiteľné, že dopravná nehodovosť za minulý rok klesla – stalo sa 1199 dopravných nehôd, o 36 menej ako v roku 2003.
A ešte nie nezaujímavá informácia z odboru hraničnej polície: Rodičia, cestujúci do zahraničia s deťmi staršími ako 5 rokov, musia na hraničnom priechode predložiť hodnoverný doklad, že spolucestujúce deti patria k nim, že teda dospelé osoby sú rodičmi týchto spolucestujúcich detí. Nestačí ich teda mať napísané v cestovnom pase. Toto nariadenie, platné od 1. januára, sa netýka malého pohraničného styku. Vlastný cestovný doklad musia mať deti nad 15 rokov.